Polska firma biotechnologiczna Mabion podpisała umowę z amerykańskim producentem szczepionek Novavax. Ma otrzymać od Amerykanów technologię i prowadzić testy, w przyszłości zaś produkować substancję czynną preparatu. W ciągu ostatniej doby odnotowano w naszym kraju ponad 15 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem, 309 osób zmarło. Rząd Mateusza Morawieckiego zdecydował o uruchomieniu szpitali tymczasowych w 9 województwach – ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski. "Trzecia fala się rozpędza, (…) to zaczyna już oddziaływać na infrastrukturę szpitalną" – podkreślił. Kraje UE zgodziły się, żeby Czechy otrzymały wcześniej niż planowano 100 tys. dawek szczepionki przeciw Covid-19 koncernu Pfizer/BioNTech. Na preferencyjnych zasadach szczepionki otrzymają także Słowacja i Austria. Najnowsze informacje o walce z koronawirusem w kraju i na świecie zbieraliśmy w naszej relacji dnia.
Prezydent Czech Milosz Zeman poprosił Chiny o szczepionkę przeciw Covid-19 Sinopharm - poinformował jego rzecznik Jirzi Ovczaczek. Na Twitterze napisał, że "strona chińska niezwłocznie zastosuje się do tej prośby".
Wysoce zakaźny wariant koronawirusa z Wielkiej Brytanii odpowiada obecnie za prawie połowę wszystkich infekcji w Niemczech. Według berlińskiego Instytutu Roberta Kocha (RKI) 46,1 proc. próbek przebadanych w minionym tygodniu było wywołanych przez wariant wirusa B.1.1.7 - informuje dziennik "Tagesspiegel".
Dwa tygodnie wcześniej - w drugim tygodniu lutego - było to tylko 22 proc., a w ostatnim tygodniu stycznia tylko 5,6 proc. Dane opierają się na podzbiorze próbek pozytywnych pod względem SARS-CoV-2, które zostały zbadane przez grupy laboratoryjne.
Nie będzie weekendowego lockdownu w Paryżu i w regionie Ile-de-France - podały stacje France Info oraz BFM TV, powołując się na źródła w rządzie. Lockdown budzi zbyt duży sprzeciw społeczny - uznało otoczenie premiera Francji Jeana Castexa.
65 proc. Francuzów sprzeciwia się godzinie policyjnej od 18. oraz weekendowym lockdownom - wynika z sondażu Instytutu Elabe dla BFMTV, opublikowanego w środę.
W ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 26 788 osób, w szpitalach na Covid-19 zmarło 326 chorych - podała w środę Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).
Gubernatorzy Teksasu i Missisipi ogłosili zniesienie restrykcji w ich stanach. Jako powód podali spadek liczby hospitalizacji i infekcji koronawirusem. Zniesienie restrykcji wywołało zaniepokojenie Białego Domu, który - mimo przyspieszającej akcji szczepień - wzywa, by nie tracić czujności.
Na nadzwyczajnym posiedzeniu rządu Czech zdecydowano, że medycy z przychodni będą musieli podejmować pracę w szpitalach. Wyjątkiem są lekarze pierwszego kontaktu, ginekolodzy i pediatrzy.
Szczególne uprawnienia uzyskali szefowie regionalnych samorządów, którzy są organami założycielskimi wielu szpitali. Do pracy w szpitalach zajmujących się pacjentami z Covid-19, które zgłoszą taką potrzebę do regionalnych koordynatorów, odpowiedzialnych za organizację hospitalizacji, będą mogli być skierowani dodatkowi lekarze.
Z powodu Covid-19 w Hiszpanii zmarło już ponad 70 tys. osób - poinformowała minister zdrowia tego kraju Carolina Darias. Zaznaczyła, że blisko 30 tys. ofiar śmiertelnych stanowią podopieczni domów spokojnej starości.
Podczas wieczornej konferencji prasowej w Madrycie szefowa resortu zdrowia wyjaśniła, że opublikowane dane, dotyczące śmierci ponad 29,4 tys. podopiecznych tych ośrodków, są wiarygodne, gdyż były wielokrotnie weryfikowane przez służby medyczne.
Media wskazują, że podane przez Darias liczby, to pierwszy oficjalny bilans zgonów w ośrodkach seniorów od czasu wybuchu epidemii w marcu 2020 r. i masowych zgonów w tych placówkach.
Kraje Unii Europejskiej zgodziły się, żeby Czechy otrzymały wcześniej niż planowano 100 tys. dawek szczepionki przeciw Covid-19 koncernu Pfizer/BioNTech. Na preferencyjnych zasadach szczepionki otrzymają także Słowacja i Austria.
Chcę podziękować Komisji Europejskiej, która zdecydowała, że w przyszłym tygodniu dostaniemy 100 tys. szczepionek, które zostaną nam pożyczone, a które będziemy oddawać do końca kwietnia - oświadczył wieczorem premier Andrej Babisz.
Stanowczo odrzucił informacje, które pojawiły się w ciągu dnia, że nie przyjęto propozycji kupna 2 mln dawek szczepionki AstraZeneca od Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Powiedział, że w umowie z AstraZenecą strona czeska zobowiązała się do niekupowania preparatu tej firmy poza ustalonymi dostawami.
Pielęgniarki w Portugalii sprzeciwiają się narzuconej przez ministerstwo zdrowia procedurze wykonywania szczepień przeciwko Covid-19. Twierdzą, że przewidziane na każdą osobę 6-10 minut to za mało, by właściwie przygotować pacjenta do podania szczepionki.
Firma Bharat Biotech ogłosiła wstępne wyniki ostatniej fazy badań klinicznych nad jej szczepionką przeciwko Covid-19, z których wynika, że preparat jest w 80 proc. skuteczny. Szczepionka już wcześniej została dopuszczona do użytku w Indiach.
Ze względu na potwierdzone przypadki zachorowań na Covid-19 wśród pracowników, Teatr Polski w Poznaniu odwołał zaplanowane w najbliższy weekend 5-7 marca spektakle "Nana" i "EXTRAVAGANZA o władzy".
"Jednocześnie informujemy, że bilety można zwracać do 31 marca 2021 roku. Bilety podlegają jedynie zwrotowi - nie ma możliwości zmiany terminu, ani przedłużenia terminu ważności" - poinformował teatr w komunikacie.
Restauracja "Góra i dół", jako pierwsza w Kaliszu, została dzoś otwarta mimo zakazu. Tuż po otwarciu pojawili się pierwsi goście. Właściciel zapewnił, że w lokalu zadbano o przestrzeganie przepisów sanitarnych. Szef sanepidu powiedział PAP, że złamano prawo i zapowiedział wizytację lokalu w czwartek.
Jeśli będziemy mieli kontrolę z sanepidu, oczywiście wpuścimy pracowników tej instytucji do środka. Mamy zapewnione środki dezynfekcji, wszędzie są instrukcje mycia rąk - powiedział jeden z właścicieli Aleksander Śmieszek. Dodał, że stoliki zostały ustawione przy zachowaniu 1,5-metrowej odległości.
Restaurator powiedział, że w pobliżu znajduje się supermarket, do którego - jak zauważa - wchodzi po kilkaset osób dziennie, a dezynfekcja znajduje się tylko przy wejściu do sklepu.
W ekstraklasowym zespole piłkarskim Podbeskidzia Bielsko-Biała odnotowano przypadki zakażania wirusem SARS-CoV-2 - poinformował rzecznik prasowy klubu Marcin Zarębski. Nie wiadomo, czy zostanie przełożone sobotnie spotkanie "Górali" z Lechią Gdańsk.
Zgłosiliśmy sprawę do Polskiego Związku Piłki Nożnej i Zespół Medyczny PZPN rozpatruje sprawę - powiedział PAP Zarębski.
Jak dodał sprawa dotyczy "sześciu członków zespołu".
Mecz Podbeskidzia z Lechią według planu ma się odbyć w sobotę o godz. 15:00. Bielszczanie w tabeli ekstraklasy zajmują przedostatnie, 15. miejsce z dorobkiem 17 punktów.
Z czołowymi polskimi uczonymi oraz przedstawicielami wiodących polskich firm farmaceutycznych dyskutujemy nad produkcją polskiej szczepionki i leków na Covid 19 - napisał na Twitterze wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.