216 zgonów i prawie 8 tys. nowych zakażeń - to najnowszy bilans epidemii w Polsce. Niemieckie media twierdzą, że lockdown w tym kraju zostanie przedłużony do 28 marca. Jednocześnie poluzowana ma zostać część restrykcji. Izrael z kolei ogłasza sukces w walce z Covid-19 i publikuje dane o niemal 100 procentowej skuteczności szczepień. Dania ogłosiła, że chce w związku z tym kupić szczepionki przeciw Covid-19 od Izraela. Brytyjski premier Boris Johnson powiedział, że w razie potrzeby całe tegoroczne piłkarskie mistrzostwa Europy mogą się odbyć w Anglii, ponieważ w Wielkiej Brytanii szczepienia przeciw Covid-19 idą najszybciej w Europie, a liczba zakażeń spada. Tymczasem w warszawskich szpitalach zaczyna brakować łóżek dla chorych na Covid-19. Najnowsze informacje o walce z koronawirusem w kraju i na świecie zbieramy w naszej relacji dnia.
Rząd Irlandii Północnej przedstawił plan wychodzenia z lockdownu. W odróżnieniu od tego zapowiedzianego w Anglii nie zawiera on żadnych dat znoszenia restrykcji.
Zgodnie z tym planem, co cztery tygodnie od 16 marca poczynając przeprowadzany będzie przegląd sytuacji pod kątem tego, jakie restrykcje mogą zostać zniesione na dziewięciu określonych obszarach. Tymi obszarami są spotkania między osobami z różnych gospodarstw domowych, edukacja, praca, handel detaliczny, gastronomia i hotelarstwo, sport i wypoczynek, obrzędy religijne, podróże i turystyka oraz kultura i rozrywka.
Czynnikami, które będą decydować o ewentualnym poluzowaniu ograniczeń będą: wskaźnik R mierzący rozprzestrzenianie się epidemii, liczba osób przebywających w szpitalach, postęp w szczepieniach oraz skuteczność wykrywaniu zakażeń i śledzeniu kontaktów osób zakażonych.
Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby ten lockdown był ostatnim. To, co dziś ustaliliśmy jest drogą. Nie jest ona idealna i nikt nie twierdzi, że jest, ale myślę, że wskazuje kierunek, gdzie mamy nadzieję dotrzeć, ponieważ ludzie naprawdę potrzebują powodów do optymizmu - oświadczyła szefowa północnoirlandzkiego rządu Arlene Foster.
W stołecznym regionie Francji Ile-de-France w ciągu ostatnich siedmiu dni stwierdzono 322 infekcje koronawirusem na 100 tys. mieszkańców. Pacjenci z Covid-19 zajmują 72 proc. łóżek w szpitalach. Lekarze apelują o wprowadzenie nowych obostrzeń sanitarnych w Paryżu.
Krzywa zachorowań tylko rośnie, wszystkie prognozy wskazują na dalszy wzrost liczby zakażonych w ciągu najbliższych dwóch tygodni, a my dyskutujemy, czy moglibyśmy wprowadzić lockdown w weekendy. To żart? - mówił lekarz i mer podparyskiego Coubron Ludovic Toro w stacji BFM TV.
Powoli toniemy - ostrzegł z kolei ordynator oddziału intensywnej terapii i chorób zakaźnych w szpitalu Bichat w Paryżu Jean-Francois Timsit.
Prostytutki protestowały przed siedzibą niższej izby holenderskiego parlamentu (Tweede kamer) w Hadze. Domagały się zgody na powrót do pracy pomimo restrykcji związanych z pandemią Covid-19.
Mogę powiedzieć, że zajętość łóżek covidowych na Mazowszu cofnęła nas w tej chwili prawie o dwa miesiące, jesteśmy na poziomie, który był około 10 stycznia, jeśli chodzi o liczbę zajętych łóżek. Na szczęście jesteśmy lepiej przygotowani niż w listopadzie, kiedy tych łóżek zajętych przez pacjentów covidowych było jeszcze więcej. Dzisiaj jesteśmy też w posiadaniu dużej liczby łóżek w szpitalach tymczasowych - mówił w programie "Newsroom" w Wirtualnej Polsce wojewoda mazowiecki Konstant Radziwiłł.
Wojewoda przekazał także, że w środę spotka się z dyrektorami szpitali mazowieckich, by porozmawiać o tym, jak pogodzić opiekę nad "zwiększającą się od kilku dni liczbą pacjentów covidowych, a zabezpieczeniem pacjentów chorujących na inne choroby".
We Włoszech są mocne sygnały świadczące o wzroście krzywej zakażeń koronawirusem - ostrzegł minister zdrowia Roberto Speranza. Na konferencji prasowej podkreślił, że kraj mierzy się z brytyjskim, południowoafrykańskim i brazylijskim wariantem patogenu; nazwał je "strasznymi".
Brytyjski wariant koronawirusa staje się dominujący we Włoszech, a ponieważ jest bardziej zakaźny potrzebne jest zaostrzenie kroków, by zahamować i zredukować szerzenie się choroby - podkreślił Instytut. Wariant ten coraz bardziej rozprzestrzenia się wśród dzieci i młodzieży, ale - jak zastrzeżono - nie stanowi dla nich ciężkiego zagrożenia. Podkreślono zarazem, że dostępne szczepionki są w jego przypadku skuteczne.
Władze kraju (województwa) pardubickiego w Czechach ogłosiły, że system opieki medycznej w regionie stał się niewydolny z powodu przeciążenia przypadkami Covid-19. W szpitalach brakuje miejsc i nie są w stanie zagwarantować pacjentom odpowiedniej opieki medycznej.
W kraju pardubickim w poniedziałek przybyło 871 osób zakażonych koronawirusem. W szpitalach przebywa 501 pacjentów chorych na Covid-19, z których na oddziałach intensywnej terapii leczonych jest 69.
W całych Czechach w poniedziałek liczba hospitalizowanych pacjentów z Covid-19 sięgnęła 7717, najwięcej od początku listopada 2020 roku. 1568 osób przebywa na oddziałach intensywnej terapii. To największa liczba chorych wymagających specjalistycznego leczenia i pomocy aparatury wspomagającej funkcje życiowe od początku pandemii w Czechach, czyli od 1 marca 2020 roku.
W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym skończyły się miejsca dla pacjentów z Covid-19. "Potwierdzają się nasze obawy, które zgłaszaliśmy, gdy w lutym wojewoda mazowiecki decydował o wprowadzeniu systemu hybrydowego i zmniejszeniu liczby miejsc covidowych w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Tochtermana" - stwierdził wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik.
Blisko 70 procent Portugalczyków pozostaje w reżimie izolacji społecznej wymuszonej restrykcjami stanu wyjątkowego obowiązującego z powodu pandemii Covid-19 - wynika z szacunków rządu Portugalii.
Z wtorkowych szacunków ministerstwa zdrowia wynika, że podczas ostatniej doby potwierdzono w kraju 691 infekcji, a także 38 zgonów wskutek Covid-19.
Chińska agencja Xinhua potwierdza, że przywódca ChRL Xi Jinping oświadczył w rozmowie telefonicznej z prezydentem Andrzejem Dudą, że Chiny są skłonne dostarczyć Polsce szczepionki na Covid-19. O tym że taka rozmowa miała miejsce informował 1 marca prezydencki minister Krzysztof Szczerski.
Brytyjski wariant koronawirusa stanowi prawie dwie trzecie (64 proc.) zakażeń w Lombardii; jego odsetek wzrósł ostatnio dwukrotnie - poinformowały władze tego włoskiego regionu. W Brescii po raz pierwszy w kraju wykryto nigeryjską odmianę wirusa.
Ministerstwo zdrowia Włoch poinformowało, że minionej doby zanotowano w kraju 343 zgony na Covid-19 i 17 083 nowe zakażenia.
Zaszczepiono dotąd 4,5 miliona osób, z których 1,4 mln otrzymało już dwie dawki.
Premier Danii Mette Frederiksen zapowiedziała załatwienie dla swojego kraju dodatkowych szczepionek przeciwko Covid-19 poza systemem UE - w Izraelu. Nie wykluczyła, że w tym państwie powstanie duńska fabryka specyfiku.
W Danii do wtorku przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko Covid-19 przyjęło 449 723 osób (7,7 procent ludności), a dwie 185 677 (3,18 procent).
Od 10 do 20 chorych na Covid-19 dziennie przewozi na Śląsk Bielskie Pogotowie Ratunkowe. To dane z posiedzenia sztabu kryzysowego w starostwie powiatowym w Bielsku-Białej. W województwie śląskim najtrudniejsza sytuacja związana z nowymi zakażeniami jest właśnie na Podbeskidziu. Dyrektor Bielskiego Pogotowia Ratunkowego Wojciech Waligóra podkreśla, że na południu województwa miejsca w szpitalach na oddziałach covidowych są zapełnione, brakuje miejsc oiomowych i dlatego pacjenci są wożeni na Śląsk. Trafiają m.in. do szpitala tymczasowego w Katowicach. Duży wzrost liczby zakażeń można też zaobserwować analizując pracę ekip wyjazdowych, które pobierają wymazy od pacjentów. Ok. 1/3 wykonywanych wymazów daje wynik pozytywny. Z ostatnich danych wynika, że w całym województwie śląskim zajętych jest 57 procent łóżek covidowych i 63 procent respiratorów.
Pierwsze badania brazylijskiego wariantu koronawirusa wskazują, że może on łatwiej się rozprzestrzeniać i omijać system odpornościowy - ogłosili brytyjscy i brazylijscy naukowcy. W niedzielę pierwsze jego przypadki potwierdzono w Wielkiej Brytanii.
Ogółem oprócz Brazylii obecność wariantu P.1 potwierdzono w 23 państwach.
Chińskie władze chcą do końca lipca podać 40 proc. mieszkańców kraju co najmniej jedną dawkę szczepionki na Covid-19. W Pekinie ruszyły tymczasem szczepienia osób po 59. roku życia.
W Chinach kontynentalnych do powszechnego użytku dopuszczono dotychczas cztery różne rodzime szczepionki na Covid-19. Trzy z tych specyfików wymagają podania dwóch dawek, a czwarty ma być skuteczny już po jednej dawce.
Brytyjski premier Boris Johnson powiedział, że w razie potrzeby całe tegoroczne piłkarskie mistrzostwa Europy mogą się odbyć w Anglii. Ponieważ w Wielkiej Brytanii szczepienia przeciw Covid-19 idą najszybciej w Europie, a liczba zakażeń spada, jest możliwe, że w tym kraju do czasu rozpoczęcia turnieju zostaną już zniesione restrykcje epidemiczne. Według przedstawionego w zeszłym tygodniu przez Johnsona harmonogramu wychodzenia z lockdownu w Anglii, ograniczenia w kontaktach społecznych mogą być całkowicie zniesione od 21 czerwca. Od tego czasu mogłyby się odbywać m.in. imprezy sportowe z pełnym udziałem publiczności.
Mieszkanka Japonii zmarła po przyjęciu szczepionki przeciwko Covid-19. Dokładna przyczyna śmierci jest nieznana. Według japońskiego ministra zdrowia, kobieta była po 60-tce i przyjęła szczepionkę Pfizer.
Władze Węgier poszerzyły listę państw, z których osoby wracające z podróży biznesowej nie muszą przechodzić kwarantanny. Znalazły się na niej m.in. Chiny, Stany Zjednoczone, Rosja i Ukraina.
Zgodnie z dekretem rządowym sprzed kilku dni Węgrzy wracający z podróży biznesowej z krajów spoza UE oraz Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Norwegii, Islandii i Liechtensteinu muszą poddać się kwarantannie.
Teraz lista krajów, przy powrocie z których biznesmeni nie muszą przechodzić kwarantanny, została zwiększona o Bahrajn, Chiny, Indie, Indonezję, Japonię, Koreę Południową, Rosję, Singapur, Turcję, Ukrainę, USA i Zjednoczone Emiraty Arabskie.
W Warszawie muszą zostać utworzone kolejne łóżka covidowe. W szpitalach zaczyna brakować miejsc dla pacjentów zarażonych koronawirusem. Wojewoda mazowiecki znowu wydaje decyzje o przekształceniu oddziałów szpitalnych w oddziały covidowe. Nowe miejsca dla chorych na Covid-19 mają powstać w szpitalu przy Banacha, na Lindleya i w szpitalu Orłowskiego na Czerniakowskiej. Dodatkowo wojewoda odwołał swoje decyzje o przywróceniu do normalnego funkcjonowania oddziału w szpitalu Wolskim. Tam oddział 20-łóżkowy miał zacząć przyjmować zwykłych pacjentów, a musi zostać utrzymany jako covidowy.
300 tysięcy uczniów ostatnich klas szkół średnich od środy będzie mogło spróbować swoich sił na próbnym egzaminie maturalnym. W tym roku, mimo trwającej pandemii, matury próbne odbędzie się na terenie szkół. Obowiązują jednak pewne zasady.
Maska, dystans, test, pozytywny. Między innymi te słowa w ciągu ostatniego roku, za sprawą pandemii koronawirusa, zmieniły swoje znaczenie. Przeczytajcie, co jeszcze znalazło się w naszym zestawieniu.
Pierwsza pacjentka covidowa ze Słowacji trafiła do szpitala w Gorlicach (Małopolskie). 53-latka, którą przetransportowano z Preszowa, jest podpięta do respiratora, jej stan jest stabilny.
We Włoszech trwają zaawansowane testy drugiej już krajowej szczepionki przeciwko koronawirusowi. Preparat firmy ReiThera ma być gotowy we wrześniu. Na północy rozpoczęło się testowanie szczepionki tamtejszego koncernu Takis. Jej sposób podania jest wyjątkowy.
Dziennik "Corriere della Sera" przekazał, że pierwszym wolontariuszem, który przyjął szczepionkę Takis jest 20-letni kucharz z Monzy. To pierwsza w Europie szczepionka podana metodą elektroporacji, czyli specjalnym "pistoletem" z igłą wywołującym drobny wstrząs elektryczny.