Do tej pory w Polsce koronawirusa wykryto u 19 739 osób. Zmarło 962 pacjentów, a wyzdrowiało 8183. Wciąż najgorsza sytuacja jest na Śląsku. Po dwóch dobach z liczbą ofiar śmiertelnych niższą niż 1 tys. w ciągu ostatnich 24 godzin w USA odnotowano 1536 zgonów osób zakażonych koronawirusem. Do tej pory w Stanach Zjednoczonych zmarło 91 845 chorych. Niepokojące dane napływają z Brazylii. W ciągu ostatniej doby zmarło 1179 osób. Po raz pierwszy dzienna liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła tysiąc. Liczba zakażonych na całym świecie przekroczyła 5 mln osób. Wydarzenia dotyczące pandemii koronawirusa w Polsce i na świecie możecie śledzić w naszej relacji z 20 maja.
- Do tej pory w Polsce koronawirusa wykryto u 19 739 osób. Zmarły 962 z nich, a wyzdrowiało 8183.
- W okolicach Kępna w Wielkopolsce wykryto nowe ognisko zakażenia - to firma meblarska. Do tej pory wykryto tam 84 przypadki.
- Liczba wszystkich zakażeń wywołanych przez koronawirusa na świecie przekroczyła 5 mln. Jeszcze na początku kwietnia tego roku było 1 mln przypadków.
- Z powodu koronawirusa w Stanach Zjednoczonych zmarło już 91 845 osób.
- W Brazylii na Covid-19 zmarło 17 871 osób. Zakażonych jest 271 628.
- W Niemczech liczba zakażonych od początku epidemii wzrosła do 176 007. Zmarło 8090 osób.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę w ciągu dnia o 471 nowych, potwierdzonych wynikami badań laboratoryjnych, przypadkach zakażenia koronawirusem; do 275 z nich doszło na Śląsku. Resort podał też, że zmarło kolejne 14 osób.
W porannym zestawieniu MZ przekazało, że potwierdzono zakażenie u 301 osób, a zmarło pięć. W popołudniowej informacji ministerstwo podało, że jest 170 nowych zakażeń i 9 zgonów.
Resort poinformował najpierw o śmierci pięciu osób, a potem następnych dziewięciu. Zmarli byli w wieku od 69 do 91 lat. Zgony miały miejsce m.in. w Kędzierzynie-Koźlu, Warszawie, Zgierzu, Poznaniu, Chorzowie, Radomiu, Wrocławiu i Starachowicach.
Dotychczas - według stanu na środę wieczór - odnotowano 19 tys. 739 przypadków zakażenia koronawirusem i 962 zgony z jego powodu. MZ informowało w środę rano, że wyzdrowiało 8183 chorych.
Jeśli koronawirus pozostanie pod kontrolą, możliwe jest otwarcie niektórych sektorów irlandzkiej gospodarki wcześniej niż przewidziane to zostało w planie luzowania restrykcji - powiedział w środę minister zdrowia Irlandii Simon Harris.
W poniedziałek w Irlandii rozpoczął się pierwszy z pięciu etapów znoszenia ograniczeń. Do pracy mogą wrócić osoby wykonujące zajęcia na zewnątrz. Otwarte zostały m.in. sklepy z materiałami budowlanymi, z narzędziami, ogrodnicze, warsztaty samochodowe, zaś ludzie mogą się spotykać na zewnątrz w grupach do czterech osób.
Francuska policja zdecydowanie przegania paryżan organizujących pikniki na skwerach i trawnikach stolicy. W środę funkcjonariusze rozproszyli zgromadzenie kilkuset osób na Esplanadzie Inwalidów świętujących rozpoczęcie długiego weekendu.
Trzydziestu policjantów ewakuowało w środę wieczorem z Esplanady Inwalidów w Paryżu kilkaset osób, przypominając o potrzebie przestrzegania ostrożności i dystansu społecznego.
Paryżanie od zakończenia narodowej izolacji 11 maja tłumnie przesiadują na miejskich skwerach i trawnikach oraz na brzegach Sekwany. Rodziny urządzają sobie pikniki, próbując znaleźć skrawek zieleni w czasie panujących w mieście upałów. Towarzyskie spotkania na skwerach kończą się jednak zwykle interwencjami policji.
Piłkarze grający na pozycji napastników są najbardziej narażeni na zakażenie koronawirusem - wynika z badań pracowników Uniwersytetu w Aarhus. Powodem jest fakt, że podczas meczów spędzają najwięcej czasu w małej odległości od innych zawodników.
Bliski kontakt z innymi napastnicy mają średnio przez kilka minut podczas spotkania. Na infekcję COVID-19 nieco mniej narażeni są obrońcy, dalej w zestawieniu są pomocnicy, a relatywnie najbardziej bezpieczni są bramkarze.
"Początkowo myślałem, że liczby będą małe, ale po głębszej analizie okazało się, że różnice między poszczególnymi pozycjami są olbrzymie. Niektórzy piłkarze na ryzyko wystawieni są przez kilka sekund, inni - nawet do 11 minut" - powiedział szef grupy badawczej duńskiej uczelni Thomas Bull Andersen, cytowany przez "Daily Mail".
Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo poinformował w środę, że od czwartku wolno będzie organizować na małą skalę uroczystości religijne, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa, w tym dystansu społecznego.
Chrześcijanie, żydzi i przedstawiciele innych wyznań będą mogli wznowić zbiorowe uroczystości religijne. Nie może w nich uczestniczyć więcej niż 10 osób.
"W okresie stresu, kiedy ludzie są niespokojni i zdezorientowani, sądzę, że ceremonie religijne mogą przynieść duże pocieszenie. (...) Ale musimy znaleźć rozwiązanie, jak to zrobić to bezpiecznie i zrobić to mądrze. Ostatnią rzeczą, na którą chcemy się narazić, to ceremonia religijna kończąca się zakażeniem większej liczby ludzi" - podkreślił Cuomo.
Kongres Deputowanych, niższa izba parlamentu Hiszpanii, poparł w środę decyzję rządu Pedra Sancheza o wydłużeniu stanu zagrożenia epidemicznego do 7 czerwca. Do tego czasu władze państwowe będą stopniowo likwidować obostrzenia wynikające z epidemii koronawirusa.
Deputowani po raz piąty opowiedzieli się za utrzymaniem stanu zagrożenia. Za propozycją rządu zagłosowało 177 posłów, 162 było przeciwnych, a 11 wstrzymało się od głosu.
Przedłużenie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego o kolejnych 15 dni poparły koalicyjne ugrupowania socjalistów (PSOE) i bloku Unidas Podemos (UP), a także Partii Obywatelskiej (Cs), Nacjonalistycznej Partii Basków (PNV) i Koalicji Kanaryjskiej (CC).
Minister zdrowia Turcji Fahrettin Koca stwierdził w środę, że ryzyko nowej fali zachorowań na Covid-19 w najbliższych miesiącach jest niewielkie. Zasugerował jednak, że zagrożenie będzie większe wraz z początkiem jesieni.
"Nie spodziewamy się drugiej fali w najbliższym czasie, jeśli nadal zasady będą przestrzegane" - powiedział Koca na konferencji prasowej. Dodał, że władze Turcji, podobnie jak innych krajów, przygotowują się na ewentualność wzrostu zakażeń koronawirusem od września lub października.
Koca ogłosił, że w środę po raz pierwszy od dwóch miesięcy liczba nowych wykrytych infekcji w ciągu jednego dnia spadła poniżej tysiąca. Zarejestrowano 972 nowe przypadki Covid-19 i 32 zgony zakażonych pacjentów. Łączny bilans epidemii w Turcji to 153 tys. zachorowań i 4 222 zgony.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel po rozmowach z szefami międzynarodowych instytucji finansowych powiedziała w środę, że biedne kraje potrzebują więcej pomocy od państw bogatych podczas pandemii koronawirusa niż tylko moratorium na spłaty długów.
Merkel odbyła wideokonferencję między innymi z szefami Banku Światowego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) i Światowej Organizacji Handlu (WTO). Oznajmiła po niej reporterom, że dla Niemiec takie zwiększenie zaangażowania we wspieranie najbiedniejszych krajów oznacza utrzymanie pomocy rozwojowej, zwiększenie inwestycji w ramach tego programu i dostosowanie funduszy pomocowych do potrzeb wynikających z walki z pandemią.
Będą wybuchały ogniska zachorowań na koronawirusa, będzie tak w najbliższych miesiącach, dopóki nie zlikwidujemy koronawirusa - powiedział w środę szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski.
Szumowski został zapytany w Polsat News o wybuch ogniska zakażeń koronawirusem w zakładach meblarskich w powiecie kępińskim, w Wielkopolsce i o to, czy należy spodziewać się wybuchu kolejnych takich ognisk. "Będą wybuchały ogniska i tak będzie nie tylko w najbliższych dniach, ale będzie tak w najbliższych miesiącach, dopóki nie zlikwidujemy koronawirusa. Te ogniska będą się pojawiały" - odpowiedział minister.
W środę w powiecie kępińskim zanotowano 75 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Wśród nich jest dziecko. Starosta kępiński Rober Kieruzel ocenił, że wzrost zakażeń jest "gwałtowny". "Jest to przerażające i bardzo poważne" - podkreślił.
Możliwość wysłania pracownika na zaległy urlop bez jego zgody, zawieszenia wpłat na fundusze socjalne czy niestosowania niektórych postanowień układów zbiorowych i regulaminów wynagradzania: m.in. takie wspierające pracodawców zapisy zawiera projekt nowej tarczy antykryzysowej.
Premier Francji Edourd Philippe powiedział w środę w Senacie, że UE nie stanęła na wysokości zadania w sprawie kryzysu związanego z koronawirusem. Nazwał plan wsparcia gospodarki UE 500 mld euro ambitnym, a francusko-niemiecką współpracę - niezbędną dla UE.
"Czy UE stanęła na wysokości zadania w związku z tym kryzysem? Nie sądzę (...). UE nic nie zrobiła" - ocenił Philippe podczas wysłuchania w Senacie.
Wyraził zadowolenie z francusko-niemieckiej inicjatywy dotyczącej wsparcia europejskiej gospodarki funduszem odrodzenia wartym 500 mld euro. Nazwał ten pomysł "bardzo ambitnym planem umożliwiający sfinansowanie ożywienia gospodarczego".
"To atak na człowieka, który stał się ikoną skutecznej walki z koronawirusem" - tak w rozmowie z Polską Agencją Prasową prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński ocenił ostatnie doniesienia medialne dotyczące Łukasza Szumowskiego. Jak podkreślił, szef resortu zdrowia ma jego jednoznaczne poparcie. "Funkcje jakie pełnił i pełni minister Szumowski na pewno nie pomogły firmie jego brata. W okresie rządów Platformy Obywatelskiej ta firma otrzymała znacznie więcej dotacji. To są bardzo duże różnice. Mówienie tu o jakichkolwiek nadużyciach jest śmiechu warte" - podkreślił lider PiS-u.
Premier Kanady Justin Trudeau oznajmił, że nosi maseczkę, chroniąc otoczenie przed koronawirusem, gdy nie da się zachować dwóch metrów odległości od innych osób. Kanadyjczycy noszą maseczki, gdy to niezbędne, ale nie przesadzają z ich stosowaniem - wynika z badań.
"Gdy idę do parlamentu czy do swojego biura, kiedy podchodzę bliżej ludzi, decyduję się zakładać maskę. Założę ją dziś w parlamencie. Kiedy będę przy swoim pulpicie, zachowując dwa metry odległości od wszystkich, zdejmę maseczkę, żebym mógł uczestniczyć w debacie parlamentarnej. Jednak jak tylko opuszczę swoje miejsce i podejdę bliżej ludzi lub będę przechodził korytarzami, na których potencjalnie mogę spotkać więcej osób, włożę maskę. To mój osobisty wybór" - odpowiedział premier na pytania dziennikarzy. Podkreślił konieczność respektowania zaleceń lekarzy.
W środę w żłobkach było 2 288 dzieci: to 17 proc. ogólnej liczby uczęszczających do żłobków - poinformował wiceprezydent stolicy Paweł Rabiej. "Ponad 118 dzieci przybyło w żłobkach kontraktowych, czyli tych gdzie mamy wykupione miejsca. Łącznie mamy o 139 więcej dzieci niż wczoraj" - dodał.
"Cieszę się, że tak jak przybywało w Warszawie miejsc w żłobkach w ubiegłym roku - a stworzyliśmy ponad 5 tys. bezpłatnych miejsc dla warszawskich rodzin - tak przybywa teraz z każdym dniem dzieci, które wracają do żłobków" - napisał w środę na Facebooku wiceprezydent stolicy Paweł Rabiej. W jego ocenie, świadczy to o dużym zaufaniu rodziców do bezpieczeństwa i jakości miejskich żłobków.
110 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby we Francji; liczba ofiar śmiertelnych znowu rośnie - poinformowało w środę francuskie ministerstwo zdrowia. W sumie na Covid-19 zmarły 28 132 osoby.
Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła o 418, do 143 845. We wtorek zdiagnozowano 524 nowe przypadki.
Również we wtorek, po podliczeniu nowych danych z regionów, a zwłaszcza z domów opieki, resort zdrowia skorygował nieco w dół liczbę ofiar śmiertelnych koronawirus.
Przedszkola i żłobki zostaną otwarte od poniedziałku na całym terytorium Węgier z wyjątkiem Budapesztu, a w stolicy od 2 czerwca - poinformował w środę wiceminister zasobów ludzkich ds. edukacji publicznej Zoltan Maruzsa na Facebooku.
Dodał, że do końca roku szkolnego, czyli do 15 czerwca, w szkołach będzie obowiązywać "cyfrowy tryb zdalnego nauczania" (internetowy).
Maruzsa oświadczył, że spowolnienie rozprzestrzeniania się epidemii poza Budapesztem umożliwia otwarcie żłobków i przedszkoli od 25 maja, a w stolicy od 2 czerwca.
Ekspert WHO Mike Ryan przestrzegł przed stosowaniem chlorochiny i hydroksychlorochiny u pacjentów z Covid-19, zaznaczając, że skuteczność tych środków przeciwko koronawirusowi nie została dotąd udowodniona. Promowanego m.in. przez Donalda Trumpa leku używa się także w Polsce.
W Holandii na Covid-19 zmarły kolejne 33 osoby, stwierdzono też 198 nowych zakażeń koronawirusem - poinformował w środę Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). Łącznie epidemia pochłonęła w kraju 5 748 ofiar śmiertelnych.
Według najnowszych danych RIVM hospitalizowano 14 kolejnych chorych. Jak dotąd do szpitali ogółem trafiło 11 627 zakażonych osób. Koronawirusa w Holandii stwierdzono łącznie u 44 447 ludzi.
Nie wszystkie hospitalizacje i zgony miały miejsce w ciągu ostatniej doby. Niektórzy pacjenci są zgłaszani później i z tego powodu liczby są często uzupełniane danymi z poprzednich dni.
Premier Grecji Kyriakos Micotakis zapowiedział otwarcie sezonu turystycznego od 15 czerwca, w tym otwarcie sezonowych hoteli. Od początku lipca wznowione mają być międzynarodowe loty do najpopularniejszych miejscowości turystycznych.
W telewizyjnym wystąpieniu w środę wieczorem szef rządu w Atenach zapowiedział, że przyjeżdżający do Grecji turyści będą poddawani testom na obecność koronawirusa. Zaznaczył, że w placówkach turystycznych nadal będzie obowiązywał rygor sanitarny, ale nie na tyle, by "przesłonił nasze jasne słońce lub naturalne piękno Grecji".
Micotakis ogłosił przy tym sukces swojego rządu w walce z pandemią koronawirusa, przez co Grecja stała się jego zdaniem przykładem do naśladowania dla świata.
Chętnie będę współpracował przy powstaniu raportu dot. działań rządu podczas epidemii koronawirusa - zadeklarował w środę szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski zapytany, czy nie boi się "białej księgi epidemii COVID-19" zapowiadanej przez kandydata na prezydenta Rafała Trzaskowskiego (KO).
Szumowski w Polsat News został zapytany o "białą księgę epidemii COVID-19". Chodzi o deklarację prezydenta Warszawy i kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego, który zapowiedział, że jeżeli zostanie prezydentem RP, to przeprowadzi niezależny audyt działań prowadzonych - m.in. przez rząd - w walce z epidemią koronawirusa.
Władze Wuhanu w środkowych Chinach, gdzie wykryto pierwsze przypadki Covid-19, formalnie ogłosiły w środę zakaz jedzenia dzikich zwierząt oraz polowania na nie na całym obszarze administracyjnym tego 11-milionowego miasta.
Naukowcy podejrzewają, że odpowiedzialny za trwającą pandemię koronawirus SARS-CoV-2 przeniósł się na człowieka z dzikich zwierząt, być może na wuhańskim targowisku, na którym nimi nielegalnie handlowano.
Pod koniec lutego najwyższy organ kierowniczy chińskiego parlamentu podjął specjalną decyzję o eliminacji nielegalnego handlu dzikimi zwierzętami oraz ich spożywania w całym kraju. Od tamtej pory chińskie miasta i regiony opracowują i ogłaszają szczegółowe przepisy lokalne w tym zakresie.
Kolejny podchorąży opuścił izolatorium; w izolacji pozostaje jeszcze tylko jeden podchorąży zakażony koronawirusem - poinformowała Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie.
Jak przekazała w środę SGSP, kolejny podchorąży opuścił izolatorium MSWiA w Warszawie. Obecnie w izolacji pozostaje jeszcze tylko jeden podchorąży z SGSP, który przebywa w Ciechocinku.
Łącznie obecność wirusa SARS-CoV-2 potwierdzono u 79 podchorążych z SGSP w Warszawie. W związku z sytuacją na uczelni powołano specjalny zespół do spraw wyjaśnienia przyczyn i okoliczności wystąpienia przypadków zakażeń wśród podchorążych.
20-milionowe Sao Paulo, największe miasto Ameryki Płd., od środy rano, na pięć dni, niemal całkowicie wstrzymało ruch uliczny. Chce w ten sposób zapobiec dalszej inwazji koronawirusa i załamaniu się całego systemu ochrony zdrowia w gospodarczej stolicy Brazylii.
Liczba Hindusów zarażonych koronawirusem sięgnęła w środę 106 tys. Rząd zwraca uwagę, że średnia zakażeń i zgonów w stosunku do populacji jest niższa od światowej. Opozycja i niektórzy eksperci twierdzą jednak, że zmarnowano niemal dwumiesięczną kwarantannę.
W ciągu ostatniej doby potwierdzono 5,6 tys. zakażeń, a liczba chorych w drugim najludniejszym kraju świata przekroczyła 100 tys. osób. W sąsiednich Chinach liczba zakażonych podawana przez władze jest o około 20 tys. niższa.
"Globalnie średnio 62 osoby na sto tysięcy zachorowały na Covid-19. Tymczasem w Indiach tylko 7,9 osób na sto tysięcy zakaziło się koronawirusem" - mówi, cytowany przez dziennik "The Indian Express", sekretarz w ministerstwie zdrowia Luv Agarwal na konferencji prasowej w dniu, w którym Indie odnotowały najwyższy dzienny wzrost zakażeń koronawirusem.
W ciągu ostatniej doby w Hiszpanii na Covid-19 zmarło 95 osób. Łącznie choroba ta doprowadziła już do 27 888 zgonów - poinformował w środę rząd tego kraju, ujawniając przy tym, iż 10 zespołów badawczych prowadzi prace nad szczepionką na koronawirusa.
Jak wyjaśnił podczas konferencji prasowej w Madrycie główny epidemiolog kraju Fernando Simon, podczas ostatniej doby zanotowano 416 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W sumie, według przedstawiciela resortu, zanotowano już 232 555 przypadków infekcji SARS-CoV-2.
Simon wskazał, że środowy bilans przynosi potwierdzenie słabnięcia epidemii Covid-19 w Hiszpanii. “To już czwarty dzień z rzędu kiedy liczba zgonów utrzymuje się poniżej 100 przypadków na dobę" - dodał.
W kwietniu Lotnisko Chopina obsłużyło 13 tys. pasażerów, czyli o 99.1 proc. mniej niż w analogicznym okresie ub.r.. - podał w środę port. Od początku roku lotnisko w ruchu międzynarodowym obsłużyło 2,811 mln osób (spadek o 39,3 proc.), a w krajowym ok. 313,5 tys. (spadek o 41,3 proc.).
"W kwietniu 2020 roku na Lotnisku Chopina wykonano 971 operacji lotniczych (spadek o 93,9 proc.), a z usług stołecznego portu skorzystało łącznie 13 tys. pasażerów - o 99.1 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku" - poinformowało lotnisko w komunikacie.
Jak dodano, od początku 2020 r. w ruchu międzynarodowym obsłużono 2,811 mln osób (spadek o 39,3 proc.), zaś w krajowym około 313,5 tys. (spadek o 41,3 proc.).
Od środy znów można odwiedzać warszawski ogród zoologiczny. W jednym momencie ogród może zwiedzać do 3 tysięcy osób. Goście powinni zachować między sobą dystans.
161 osób zakażonych koronawirusem zmarło ostatniej doby we Włoszech - ogłosiła w środę Obrona Cywilna. Poziom zgonów nie ulega zmianie; we wtorek było ich 162. Łączny bilans zmarłych wzrósł do 32 330. Sytuacja w całym kraju poprawia się.
Obecnie na Covid-19 choruje we Włoszech 62 tys. osób. Ich liczba w ciągu jednego dnia zmniejszyła się o ponad 2300.
Dotychczas potwierdzono 227 tys. przypadków zakażeń. Przybyło ich 665, co oznacza spadek w porównaniu z dniem poprzednim.
Bułgarski minister zdrowia Kirił Ananiew zniósł w środę własne rozporządzenie o obowiązkowej hospitalizacji osób powyżej 60 lat i przewlekle chorych w razie zakażenia się koronawirusem. Dokument był sprzeczny z m.in. konstytucją, zakazującą przymusowego leczenia.
Rozporządzenie wydano w zeszłym tygodniu, co wywołało falę protestów. Liczne organizacje pacjentów i lekarzy, a także adwokaci podkreślali, że rozporządzenie jest sprzeczne z konstytucją i szeregiem międzynarodowych aktów prawnych, zakazujących przymusowego leczenia.
O 363 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi 35 704 - poinformował w środę po południu brytyjski rząd.
Bilans obejmuje wszystkie zgony w ciągu 24 godzin między godz. 17 w poniedziałek a godz. 17 we wtorek, w przypadku których testy potwierdziły obecność koronawirusa.
363 nowych zgonów to wyraźnie mniej niż było w bilansie z wtorku, gdy informowano o 545 zmarłych.
W ramach pomocy restauratorom w czasie pandemii koronawirusa władze Gdyni udostępnią bezpłatnie na terenie miasta ponad 20 lokalizacji dedykowanych sezonowym punktom gastronomicznym.
W tym tygodniu Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miejskiego w Gdyni ogłosi przetarg, w którym lokalni przedsiębiorcy będą mogli składać propozycje na poszczególne lokalizacje dla swoich ogródków restauracyjnych lub punktów gastronomicznych.
"Wśród elementów poddawanych ocenie, najwyżej punktowanym kryterium, będzie sposób zagospodarowania, aranżacja oraz estetyka punktu" - poinformowała w środę rzecznik prasowy UM w Gdyni Agata Grzegorczyk.
Na Słowacji rozpoczął się czwarty etap luzowania restrykcji związanych z epidemią koronawirusa. Rząd zdecydował jednak, że kontrole graniczne będą przedłużone do 26 czerwca. Z niewielkimi wyjątkami cudzoziemcy nie mogą przekroczyć granicy.
W dalszym ciągu, z wyjątkiem np. pracowników transgranicznych lub osób posiadających czasowy lub stały meldunek na Słowacji, do kraju nie mogą wjeżdżać obcokrajowcy.
Przepisy pozwalają na tranzyt obywatelom Unii Europejskiej, którzy wracają z zagranicy np. do Polski, ale stosowne władze muszą być wcześniej poinformowane o tym tranzycie.
Podopieczni wracają do Domu Seniora "Bryza" w Koleczkowie koło Wejherowa. Placówka była najpoważniejszym ogniskiem koronawirusa na Pomorzu. Po jej ewakuacji do szpitali w regionie trafiło w sumie 70 osób. 18 z nich zmarło.
Do Domu seniora mogło wrócić 12 osób. 10 seniorów to tak zwani ozdrowieńcy. Dwukrotnie wykonano u nic testy z wynikiem negatywnym. Dwie kolejne to osoby, które wymagały hospitalizacji ze względu na inne choroby. Kolejna dwójka takich osób, u których nie potwierdzono zakażenia koronawirusem, przebywa jeszcze w szpitalach. Do tego 37 osób jest nadal leczonych w związku z zachorowaniem na COVID-19.
W związku z pojawieniem się koronawirusa w tej placówce zawiadomienie do prokuratury złożył wnuk jednej z podopiecznych. Na razie nie ma decyzji, czy zostanie wszczęte śledztwo w tej sprawie.
3 miliardy euro na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa trafi do 10 krajów spoza Unii Europejskiej. Taką decyzję podjęła Rada Unii. Będą to pożyczki na bardzo korzystnych warunkach.
Największa suma trafi na Ukrainę - to ponad miliard euro. Pomoc dostaną także między innymi Tunezja, Bośnia i Hercegowina, Jordania, Albania i Gruzja.
3 czerwca wznowią działalność wszystkie lotniska we Włoszech, zamknięte z powodu pandemii koronawirusa - ogłosiła w środę minister infrastruktury i transportu Paola De Micheli. Tego dnia otwarte zostaną granice regionów, a także kraju dla przybyszów z państw europejskich.
Szefowa resortu podkreśliła, że decyzja o otwarciu lotnisk umożliwi wznowienie zarówno połączeń krajowych, jak i międzynarodowych.
Wcześniej tego dnia włoskie linie Alitalia poinformowały, że 2 czerwca przywracają loty z Rzymu do Nowego Jorku, a także do Madrytu i Barcelony oraz z Mediolanu na południe Włoch.
Z powodu potwierdzenia zakażenia koronawirusem u dziecka z oddziału pediatrii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach wstrzymano przyjęcia na ten oddział. Dziecko, które trafiło do szpitala z gorączką, będzie teraz leczone w izolatorium.
Chłopiec przebywał w szpitalnej sali wyłącznie ze swoim opiekunem. "Stan dziecka poprawiał się, obniżyły się parametry zapalne, gorączka ustępowała i lekarze skłaniali się już do wypisania go do domu. Przeprowadzony test był działaniem rutynowym w ramach pracy oddziału w czasie pandemii koronawirusa. Dał wynik pozytywny" - powiedziała w środę rzeczniczka szpitala Anna Ginał.
Wymazy zostały pobrane od wszystkich pozostałych dzieci, rodziców przebywających na oddziale oraz personelu medycznego, który pracował w pełnym zabezpieczeniu. Chłopca wraz z mamą skierowano do izolatorium.
Rząd Japonii planuje zniesienie stanu wyjątkowego ze względu na pandemię Covid-19 w prefekturach Osaka, Kioto i Hyogo, ale ma on być na razie utrzymany w pięciu innych regionach, w tym w Tokio i na wyspie Hokkaido - podała w środę publiczna stacja NHK.
Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść po zebraniu rządowych doradców w czwartek - przekazała NHK.
O planach zniesienia tego dnia restrykcji w trzech prefekturach zachodniej Japonii informował również dziennik "Asahi Shimbun", powołując się na anonimowe źródła. Według NHK Osaka, Kioto i Hyogo spełniają wyznaczone przez władze kryterium zniesienia ograniczeń, ponieważ liczba nowych infekcji zgłoszonych w ciągu tygodnia spadła poniżej 0,5 na 100 tys. mieszkańców.
O 170 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem poinformowało Ministerstwo Zdrowia.