Od 1 lutego otwarte zostaną sklepy w galeriach handlowych, galerie sztuki i muzea, zniesione zostaną godziny dla seniorów. Minister zdrowia przedstawił decyzje związane z luzowaniem obostrzeń w Polsce. Komisja Europejska grozi producentom szczepionek. Zapowiada, że będzie blokować eksport szczepionek do krajów spoza Unii, jeżeli firma nie będzie się wywiązywać ze swoich zobowiązań wobec Wspólnoty. Wydarzenia związane z koronawirusem w kraju i na świecie z 28 stycznia relacjonowaliśmy dla Was w materiale poniżej.
Brytyjski premier Boris Johnson oraz eksperci z rządowej agencji Public Health England bronią szczepionki przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca, po tym jak władze Niemiec zarekomendowały podawanie jej tylko osobom poniżej 65. roku życia.
Johnson powiedział, że nie jest zaniepokojony niemieckimi zaleceniami. Podkreślił, że brytyjska Agencja ds. Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA) "bardzo jasno określiła", że szczepionka AstraZeneca jest "bardzo dobra i skuteczna" i daje "wysoki stopień ochrony już po jednej dawce, a jeszcze większy po dwóch dawkach".
W piątek decyzję o dopuszczeniu do użycia szczepionki AstraZeneca ma podjąć Europejska Agencja Leków.
Francja rozważa wprowadzenie z powodu pandemii Covid-19 tzw. hybrydowego lockdownu. To w związku z rosnącą presję epidemiczną na służbę zdrowia.
Taka forma restrykcji zezwalałaby na pewną swobodę osobom młodym lub mieszkańcom niektórych regionów.
W ciągu ostatniej doby koronawirusem zaraziło się w tym kraju 23 700 osób, a zmarło w szpitalach 348, u których zdiagnozowano Covid-19.
Niewykluczone jest wydłużenie zimowych ferii szkolnych standardowo trwających przez dwa tygodnie. Oficjalny plan wprowadzania kolejnych obostrzeń nie jest jednak jeszcze znany.
Portugalia przedłużyła do 14 lutego stan wyjątkowy w związku z epidemią koronawirusa. Na podstawie nowych obostrzeń zamknięte zostaną od piątku granice lądowe, powietrzne i morskie dla obywateli Portugalii.
W Portugalii podczas minionej doby ponownie odnotowano rekordową liczbę zainfekowanych koronawirusem i zmarłych: odpowiednio 16,4 tys. i 303.
Szczepionka Pfizer/BioNTech przeciw Covid-19 ma 92-procentową skuteczność - wynika z największego poza testami klinicznymi kontrolowanego badania w Izraelu.
Zaledwie 31 osób ze 163 tys. zaszczepionych zakaziło się, kiedy szczepionka w pełni działała, czyli tydzień po podaniu drugiej dawki.
W Hiszpanii i Portugalii właściciele psów użyczają je odpłatnie, tym, którzy próbują ominąć obowiązujące w regionie lub na terenie całego kraju restrykcje epidemiczne.
Pierwsze ogłoszenia dotyczące nietypowej usługi pojawiły się w internecie w marcu, krótko po ogłoszeniu przez rząd Hiszpanii obowiązkowej izolacji społecznej.
Zobowiązywała ona obywateli do pozostawania z domach, poza koniecznością udania się do pracy, lekarza lub na zakupy.
Wyjątkiem był również krótki spacer z psem.
Jednym z pierwszych psów "zaoferowanych" do wynajmu na spacery był Rambo z Murcji, na południowym wschodzie Hiszpanii. Jego właściciel użyczał czworonoga za 5 euro od spaceru.
W Portugalii wraz z zaostrzaniem od listopada restrykcji i ograniczaniem możliwości wyjścia z domu, przybyło ofert wynajmu psów. Ceny są podobne jak w Hiszpanii, oscylują od 1 do 25 euro za spacer.
Były prezydent Czech Vaclav Klaus, który został ukarany mandatem wysokości 10 tys. koron (ok. 1700 zł) za brak maski ochronnej - odwołał się od decyzji sanepidu.
Stwierdził, że było to z jego strony obywatelskie nieposłuszeństwo.
W oświadczeniu przekazanym mediom przez jego prawników były prezydent napisał, że sprzeciw wobec nałożonego mandatu ma na celu ochronę praw wszystkich obywateli.
Uznał także, że grzywna została na niego nałożona ze względów politycznych i nie jest karą uzasadnioną względami epidemicznymi.
Mandat, który praska stacja sanitarno-epidemiologiczna wymierzyła Klausowi 20 stycznia, dotyczył wydarzeń z 28 października 2020 roku. Obchodzona była wtedy rocznica powstania Czechosłowacji.
Według byłego prezydenta do obowiązków osoby publicznej należy w takich okolicznościach złożenie wieńca oraz dwuminutowe przemówienie do stojących w pobliżu ludzi.
Klaus podkreślił, że zabierając wówczas głos był pewny konstytucyjnych gwarancji wolności słowa, których - jego zdaniem - nie ograniczyły restrykcje związane z pandemią koronawirusa. Dodał, że stacje sanitarno-epidemiologiczne nakładają kary z naruszeniem konstytucji.
Klaus złożył także bez maski kwiaty w rocznicę aksamitnej rewolucji w listopadzie 2020 roku. Według wysokonakładowego pisma "Blesk" w styczniu Klaus spędził godzinę w restauracji, która powinna być zamknięta. Również w styczniu podczas demonstracji przeciwko rządowym ograniczeniom przemawiał bez maski ochronnej na Rynku Starego Miasta w Pradze.
Czternaście osób zmarło w Belgii po podaniu im szczepionki przeciwko koronawirusowi. Nie ustalono formalnie związku przyczynowego między szczepieniem a śmiercią tych osób.
Jak podaje stacja RTL, 14 osób stanowi 0,006 proc. osób, które otrzymały w Belgii co najmniej jedną dawkę szczepionki.
Wszyscy, którzy zmarli po szczepieniu byli w wieku powyżej 70 lat, a pięć osób miało ponad 90 lat. Szczepienia rozpoczęły się w Belgii 28 grudnia 2020 roku. Do 25 stycznia w całym kraju podano 212 618 dawek szczepionki.
Koncern farmaceutyczny AstraZeneca zgadza się w zasadzie na szybkie upublicznienie przeredagowanej umowy z Unią Europejską w sprawie dostaw szczepionek przeciwko Covid-19.
W tej chwili trwają jeszcze rozmowy na temat tego, które fragmenty umowy zostaną ze względu na ich poufność zaczernione.
Prezes AstraZeneca Pascal Soriot chce częściowo zrezygnować z zapowiedzianych ograniczeń dostaw.
W zeszłym tygodniu koncern oświadczył, że w pierwszym kwartale dostarczy UE zamiast 80 mln dawek szczepionki tylko 31 mln.
Doszło do pomyłki podczas przygotowania i liczenia szczepionek przed transportem. Policja ustaliła, dlaczego w dostawie do jednego ze szpitali w Olsztynie dotarło mniej preparatów niż wynikało to z listów przewozowych.
Niepełną dostawę szczepionek otrzymał w poniedziałek Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Olsztynie. Mimo tej sytuacji szczepienia odbywają się zgodnie z harmonogramem, bo do szpitala dotarło 60 z 90 zamówionych fiolek szczepionki. W dodatku ARM zadeklarowała dostarczenie następnego dnia brakujących 30 fiolek.
Ciechanów nie zapłaci 30 tysięcy złotych kary, nałożonej przez sanepid, w związku z wydarzeniem "Koncertowanie pod blokami" - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
Według sanepidu koncert, który odbył się 5 maja zeszłego roku, zgromadził około 100 osób między blokami i ok. 50 osób w pojazdach na pobliskim parkingu. To właśnie stanowiło naruszenie obowiązującego wówczas zakazu organizowania zgromadzeń.
Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowała podawanie drugiej dawki szczepionki przeciwko Covid-19 firm Pfizer/BioNTech 21 dni po podaniu pierwszej .
Do tej pory na oznakowaniu szczepionki zawarta była informacja, że druga dawka powinna zostać podana "co najmniej 21 dni" po pierwszej. To zalecenie ma być teraz zaktualizowane.
W informacji o produkcie podano, że uczestnicy szczepień, których dane wykorzystano do obliczenia skuteczności szczepionki, otrzymali drugą dawkę w ciągu 19 do 42 dni po pierwszej dawce. 93,1 proc. tych osób otrzymało drugą dawkę 19 do 23 dni po pierwszej dawce.
Słoweński skoczek narciarski Peter Prevc ma pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Zawodnik nie pojedzie więc z kadrą na zawody Pucharu Świata w Willingen.
Na kwarantannę skierowany został także jego brat Domen.
28-letni Peter Prevc nie ma żadnych objawów choroby i czuje się bardzo dobrze.
Zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni sezonu 2015/16 nie jest teraz w najlepszej dyspozycji. W tym sezonie ani razu nie udało mu się zająć miejsca w pierwszej dziesiątce.
W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata z dużą przewagą prowadzi Norweg Halvor Egner Granerud. Drugiego Niemca Markusa Eisenbichlera wyprzedza o 210 punktów. Trzeci Kamil Stoch traci do lidera już 345 pkt.
We Włoszech potrzebny jest "zdecydowany, zaprogramowany lockdown" przez cały miesiąc, najlepiej w lutym - oświadczył epidemiolog Francesco Forastiere.
Jego zdaniem na taką potrzebę wskazuje nadal wysoka liczba zmarłych na Covid-19, po kilkuset dziennie.
Jak dodał, luty będzie "krytycznym miesiącem" także z powodu zachorowań na grypę, choć doszło do ogromnej redukcji jej przypadków.
Włoskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby na Covid-19 zmarły w kraju 492 osoby i potwierdzono 14 372 przypadki nowych zakażeń. Wykonanych zostało jednego dnia 275 tys. testów.
Łączny bilans zgonów we Włoszech od początku pandemii wzrósł do 87 381. Koronawirusa wykryto dotąd u ponad 2,5 miliona osób.
W Zakopanem w weekend, mimo obostrzeń, ruszy pierwszy wyciąg narciarski. Otwarty będzie stok pod Wielka Krokwią.
Jak mówi - w rozmowie z reporterem RMF FM, jego właściciel Piotr Toporowski, zmusiła go do tego sytuacja:
Od poniedziałku mają być otwarte galerie handlowe, galerie sztuki i muzea.
Koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował, że wraz ze swym partnerem firmą biotechnologiczną BioNTech, rozpoczął prace nad dodatkową dawką opracowanej wspólnie szczepionki.
Ma ona chronić przed nowymi wariantami koronawirusa.
Nowa dawka, jeśli w ogóle okaże się potrzebna, nie zastępowałaby preparatu obecnie stosowanego w dwóch dawkach. Ma to być dodatkowa porcja, podawana w późniejszym czasie, lepiej nakierowana na nowy wariant koronawirusa. Na razie nie są znane jednak bliższe szczegóły dotyczącego tego projektu.
Twarda odpowiedź Komisji Europejskiej wobec firm opóźniających dostawy szczepionek dla krajów Unii Europejskiej.