Obecny etap zakazów i nakazów epidemicznych nie skończy się 27 grudnia. Minister zdrowia chce przedłużenia obostrzeń co najmniej do 17 stycznia, czyli do końca planowanych ferii. I już mówi o widmie III fali. "Do lata będziemy żyć w pewnych restrykcjach: maseczka, dystans społeczny i dezynfekcja" - przyznał w rozmowie z TVP Info wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. W ciągu ostatniej doby w Polsce odnotowano prawie 5 tys. nowych zakażeń. Najwięcej, bo 715, było ich na Mazowszu. 96 chorych zmarło. Pielęgniarka z Nowego Jorku Sandra Lindsay jest pierwszą osobą w Stanach Zjednoczonych, która została zaszczepiona przeciw Covid-19. W 150 brytyjskich przychodniach ruszyły z kolei masowe szczepienia. W Niemczech w środę rozpocznie się lockdown, większość sklepów zostanie zamknięta. Najważniejsze informacje na temat przebiegu epidemii koronawirusa w Polsce i na świecie zebraliśmy w naszym raporcie dnia.
- W Polsce odnotowano 4 896 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Ostatniej doby zmarło 96 chorych na Covid-19. Więcej o najnowszych danych resortu zdrowia przeczytacie w naszym artykule.
- Minister zdrowia ostrzega przed ryzykiem III fali i rekomenduje utrzymanie obowiązujących dziś obostrzeń co najmniej do 17 stycznia.
- W Kanadzie wylądował transport pierwszych szczepionek na Covid-19.
- W Niemczech w środę rozpocznie się lockdown, większość sklepów zostanie zamknięta.
- Ekonomiści obawiają się załamania gospodarki Brazylii w wyniku pandemii. Prezydent Jair Bolsonaro już apeluje o oszczędzanie wody i energii elektrycznej.
- Trwają badania przedkliniczne szczepionki przeciw SARS-CoV-2 dla kobiet w ciąży i w okresie laktacji. Ich wstępne wyniki powinny być znane jeszcze w grudniu.
Pielęgniarka z Nowego Jorku Sandra Lindsay jest pierwszą osobą w Stanach Zjednoczonych, która została zaszczepiona przeciw Covid-19. “To nie różniło się niczym od przyjęcia jakiejkolwiek innej szczepionki" - przyznała.
We wtorek rozpocznie się w Niemczech bezpłatne rozdawanie maseczek o standardzie FFP2 osobom szczególnie narażonym na ciężki przebieg zakażenia koronawirusem. Akcja ma objąć około 27 mln obywateli - poinformowała agencja dpa.
Rząd Czech zdecydował o przywróceniu od piątku większości restrykcji epidemicznych; wyjątkiem będą handel i usługi. Za ponowne wprowadzenie ograniczeń, mających powstrzymać epidemię koronawirusa, premier Andrej Babisz przeprosił obywateli i przedsiębiorców.
To była bardzo trudna decyzja, gdyż zdaję sobie sprawę, jaki skutek będzie miała dla życia ludzi - powiedział premier.
Sklepy, zarówno detaliczne jak i wielkopowierzchniowe, nie będą zamknięte w niedzielę, jak przewidywały ograniczenia zniesione 3 grudnia. Za bezpieczeństwo sanitarne w handlu i usługach odpowiedzialni są właściciele, którzy muszą zapewnić wymagany dystans między klientami i limit 15 metrów kwadratowych na osobę. Od piątku zamknięte będą hotele i restauracje. Rząd zdecydował też o rekompensatach dla zamykanych firm.
Od piątku zostanie wprowadzony zakaz wychodzenia z domu w godzinach od 23 do 5 rano. Obowiązywać będzie zakaz gromadzenia się powyżej sześciu osób. W kościołach i świątyniach będzie można wykorzystywać maksymalnie 20 proc. miejsc siedzących. W pogrzebach i ślubach będzie mogło uczestniczyć 20 osób.
Od 18 grudnia będą mogły działać wyciągi narciarskie, ale zarówno restauracje, jak i hotele w ośrodkach narciarskich będą zamknięte. Zamknięte, tak jak do 3 grudnia, będą hale sportowe dla potrzeb sportu amatorskiego, a także baseny i centra wellness. Minister szkolnictwa zarządził od 18 grudnia ferie świąteczne, które potrwają do 4 stycznia 2021 r.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział wprowadzenie z powodu epidemii koronawirusa pięciodniowego lockdownu. Ma on trwać od godziny 21 31 grudnia do rana 4 stycznia 2021 r.
Ostatniej doby w Turcji na Covid-19 zmarło 229 osób. W ciągu ostatnich 24 godzin stwierdzono 29 617 nowych zakażeń.
W Wielkiej Brytanii wykryto 20 263 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i zarejestrowano 232 kolejne zgony z powodu Covid-19.
W całym kraju liczba wykrytych od początku epidemii infekcji SARS-CoV-2 wynosi obecnie 1 869 666, co jest szóstą najwyższą liczbą na świecie - więcej jest tylko w USA, Indiach, Brazylii, Rosji i Francji.
Dotychczasowy bilans ofiar śmiertelnych epidemii w Wielkiej Brytanii wynosi obecnie 64 402. 56 280 osób zmarło w Anglii, 4111 - w Szkocji, 2882 - w Walii, a 1129 - w Irlandii Północnej. Pod względem liczby zgonów Wielka Brytania zajmuje szóste miejsce na świecie - za Stanami Zjednoczonymi, Brazylią, Indiami, Meksykiem i Włochami.
2 tys. euro otrzyma każdy instruktor narciarstwa z Piemontu - zapowiedział szef władz tego włoskiego regionu Alberto Cirio. Obietnicę tę złożył po proteście 3 tys. pozbawionych możliwości pracy instruktorów w Turynie. Zasiłek będzie częścią dużego planu pomocy dla hotelarsko-sportowej branży górskiej, którego łączna wysokość w Piemoncie wyniesie 20 mln euro.
W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem w Holandii premier tego kraju Mark Rutte w przemówieniu telewizyjnym ogłosił drugi ścisły lockdown - na co najmniej pięć tygodni zamknięte zostaną m.in. szkoły, muzea, siłownie.
Personel medyczny i niemedyczny - według zapowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego - ma być szczepiony w tzw. szpitalach węzłowych. Tych jest 509. Jak informuje MZ, szpitale węzłowe zaszczepią swój personel, ale także personel innych jednostek, m.in. szpitali, przychodni i aptek.
Do 20 grudnia szpitale węzłowe będą zbierać dane personelu medycznego i niemedycznego, który zostanie zaszczepiony w konkretnym szpitalu węzłowym.
Wykaz wszystkich placówek dostępny jest tutaj>>>
W ciągu ostatnich 24 godzin we Francji zdiagnozowano 3063 przypadki koronawirusa. Zmarło 371 osób. Liczba ofiar śmiertelnych od początku pandemii wzrosła do 58 282 chorych.
W sumie do tej pory koronawirusem we Francji zakaziło się - według francuskich władz - 2 379 915 osób.
Krakowscy franciszkanie poinformowali, że z powodu pandemii koronawirusa nie wystawią w tym roku żywej szopki. W zamian proponują transmisję nabożeństw i wspólnego kolędowania z kaplicy seminaryjnej.
Do lata będziemy żyć w pewnych restrykcjach: maseczka, dystans społeczny i dezynfekcja - przyznał w rozmowie z TVP Info wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak podkreślił, szczepionka na Covid-19 będzie zabezpieczała Polaków przed zakażeniem, ale bezpieczeństwo pojawi się w perspektywie dłuższej niż najbliższe miesiące.
Od północy z wtorku na środę w całym Londynie, a także w części sąsiednich hrabstw Essex i Hertfordshire, obowiązywać będzie najwyższy, trzeci stopień restrykcji koronawirusowych.
Na trzecim poziomie restrykcji, podobnie jak na drugim, osoby z różnych gospodarstw domowych (z wyjątkiem tzw. baniek wsparcia dla osób samotnych) nie mogą się spotykać w zamkniętych pomieszczeniach, ale dodatkowo także w przydomowych ogrodach. Ponadto działalność muszą wstrzymać wszystkie miejsca kulturalno-rozrywkowe w zamkniętych pomieszczeniach jak kina, teatry czy kręgielnie, rozgrywki sportowe muszą się odbywać bez udziału publiczności, a puby, bary i restauracje mogą działać tylko w systemie na wynos i z dostawą.
Anita Quidangen, pomoc medyczna w domu opieki w Toronto, jako pierwsza osoba w Kanadzie została w poniedziałek zaszczepiona w szpitalu przeciw Covid-19.
Ontario, drugie co do wielkości miasto w Kanadzie, otrzymało w niedzielę 6 tysięcy dawek szczepionki i planuje zaszczepić w pierwszej kolejności mieszkańców domów opieki dla osób starszych i personel tych placówek.
Powszechny program szczepień ma się rozpocząć w kwietniu i trwać do końca 2021 roku.
"Tego jeszcze nikt nie wie. Na razie są złożone wnioski ze strony szpitala, który pomaga od początku pandemii. Czeka też miejska przychodnia" - mówił w Popołudniowej rozmowie RMF FM prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak pytany o to, czy wie już, jak będzie wyglądała w jego mieście akcja szczepień przeciwko Covid-19. Jak dodał, "ja mam zawsze problem z odróżnieniem w deklaracjach premiera Mateusza Morawieckiego merytorycznych faktów od propagandy".
"Pracować lub umrzeć" - pod takim hasłem demonstrują w Paryżu restauratorzy, hotelarze, właściciele barów, kawiarni, kręgielni, firm cateringowych, piwiarni, klubów nocnych i dyskotek z całej Francji, domagając się od rządu zniesienia lockdownu. Znany szef kuchni Philippe Etchebest wezwał rząd do ponownego otwarcia lokali: "Nie chcemy umierać z powodu Covid, ale nie chcemy też umrzeć z powodu jego ekonomicznych konsekwencji".
Rząd uzależnia ponowne otwarcie lokali, planowane na 20 stycznia, od poprawy sytuacji epidemicznej.
491 osób zmarło ostatniej doby we Włoszech na Covid-19 i potwierdzono ponad 12 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem.
Po minionych dniach rekordowego wzrostu liczby zakażeń w regionie Wenecja Euganejska, sięgającego dziennie nawet 5 tysięcy przypadków oraz ponad 100 zgonów, sytuacja się stabilizuje. Ostatniej doby potwierdzono tam około 2800 nowych infekcji. Zmarło 26 osób z Covid-19.
Przewodniczący władz regionu Luca Zaia wyraził oburzenie tym, że w weekend w centrach miast pojawiły się ogromne tłumy, nie przestrzegając zasad ostrożności i dystansu. "To jest coś obrzydliwego, to mentalność, zgodnie z którą na wirusa chorują ludzie starsi i to jest ich sprawa" - ocenił Zaia. Sceny na zatłoczonych ulicach nazwał "bezwstydnym spektaklem".
"Nowy wariant" koronawirusa został wykryty w Wielkiej Brytanii - powiedział minister zdrowia tego kraju Matt Hancock. Podkreślił, że rozprzestrzenianie się tego szczepu może mieć związek z rozwojem epidemii w południowo-wschodniej Anglii.
Minister zdrowia Bułgarii Kostadin Angełow opowiedział się za przedłużeniem lockdownu, który miał zostać zniesiony 21 grudnia. Jednak 60 proc. Bułgarów chce zniesienia restrykcji, związanych z epidemią koronawirusa.
Od początku pandemii w Bułgarii koronawirusem zakaziło się 179 449 osób, zmarło 5688, tym 68 w ciągu ostatniej doby.
Rosyjski Ośrodek im. Nikołaja Gamalei, który opracował szczepionkę przeciwko koronawirusowi o nazwie Sputnik V, podał, że jej skuteczność wynosi 91,4 proc. w 21. dniu po przyjęciu przez ochotników pierwszej dawki. Wyniki te uzyskano w ostatniej fazie testowania.
Rosyjska szczepionka jest na końcowym etapie trzeciej fazy badań klinicznych z udziałem docelowo około 40 tys. ochotników. Na razie zaszczepionych zostało w ramach trzeciej fazy około 26 tys. osób.
Madrycki szpital Gregorio Maranon opuściła 104-letnia pacjentka. Po kilkutygodniowym pobycie w tej placówce została uznana za wyleczoną z Covid-19. To kolejna 100-latka, która pokonała to ciężkie zapalenie płuc.
Liczba przypadków zakażenia koronawirusem w Portugalii przekroczyła 350 tys. Socjalistyczny gabinet Antonia Costy ogłosił też, iż wraz z wysokim wskaźnikiem śmiertelności pacjentów z Covid-19 służby medyczne zakupią 2100 dodatkowych respiratorów.
Według szacunków portugalskich służb medycznych podczas ostatniej doby potwierdzono w całym kraju 2,1 tys. zakażeń koronawirusem, co oznacza, że liczba infekcji maleje. W niedzielę było ich 4 tys.
Podczas ostatnich 24 godzin w Portugalii zanotowano wzrost liczby nowych pacjentów w szpitalach o prawie 100. W sumie przebywa tam już w związku z zakażeniem SARS-CoV-2 ponad 3,2 tys. osób.
Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier wezwał obywateli do udziału w walce z pandemią koronawirusa. Teraz chodzi o ratowanie życia - powiedział cytowany przez stację ARD szef państwa o twardym lockdownie, który będzie obowiązywał od środy.
Od 16 grudnia do 10 stycznia w Niemczech otwarte będą tylko sklepy niezbędne do codziennego życia, a także apteki i banki. Zamknięte będą też szkoły, a niektórzy pracodawcy będą musieli zawiesić swoją działalność lub zlecić swoim pracownikom pracę w systemie zdalnym. Zamknięte również zostaną zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i salony tatuażu.
W Stanach Zjednoczonych ruszył proces szczepień przeciw koronawirusowi. Jako pierwsi w grudniu dostać ją mają pracownicy służby zdrowia oraz starsze osoby zamieszkujące domy opieki.
W stanie Nowy Jork jako pierwsza dawkę szczepionki otrzymała pielęgniarka Sandra Lindsay ze szpitala na Long Island - podał gubernator Andrew Cuomo.
W ciągu najbliższych dni szczepionka firmy Pfizer i BioNTech ma dotrzeć do ponad 600 miejsc w Stanach Zjednoczonych. To władze stanowe decydują, kto ma otrzymać preparat w pierwszej kolejności.
Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował listę tak zwanych szpitali węzłowych, czyli miejsc, w których odbywać się będą szczepienia przeciwko Covid-19 pracowników placówek medycznych. Ma być to tak zwany etap zero Narodowego Programu Szczepień. W tym celu wyznaczono 509 placówek w całej Polsce.
Zgodnie z podjętą w niedzielę decyzją kanclerz Angeli Merkel i premierów krajów związkowych od środy w Niemczech nastąpi zamknięcie handlu detalicznego do 10 stycznia. Wyjątki dotyczą sklepów spożywczych, drogeryjnych oraz aptek. Salony fryzjerskie, kosmetyczne i podobne firmy muszą zostać zamknięte, chyba że przeprowadzają niezbędne z medycznego punktu widzenia zabiegi.
18 stycznia jako wstępna data powrotu uczniów najmłodszych klas do szkół wydaje się aktualna - powiedział w Wałbrzychu wiceszef resortu nauki Wojciech Murdzek. Mówił, że w pierwszej kolejności do szkół powinny wrócić klasy I-IV.
"Jest zgoda, by w drugiej kolejności powrócili do szkół maturzyści i ósme klasy. Dyrektorzy i nauczyciele oczekują też w miarę szybkiej informacji co do szczegółów organizacji nauki, na przykład, czy w tym roku odbędzie się ustna matura" - mówił Murdzek.
Do marca do Niemiec ma trafić 11 milionów dawek szczepionki opracowanej przez firmę BioNTech - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia RFN. Tymczasem szef resortu Jens Spahn ponagla unijną agencję do szybszego zatwierdzenia tej szczepionki przeciwko Covid-19.
"Tu chodzi także o zaufanie obywateli do zdolności działania Unii Europejskiej. Im szybciej będziemy móc zacząć szczepienia, tym szybciej zmniejszymy cierpienie i ochronimy najbardziej narażonych" - oświadczył Spahn na Twitterze.
Minister odniósł się w ten sposób do faktu, że unijna Europejska Agencja Leków (EMA) prawdopodobnie dopiero 29 grudnia wyda decyzję o dopuszczeniu szczepionki BioNTech-Pfizer do obiegu w UE. Preparat uzyskał już tymczasem zgodę urzędów regulacyjnych m.in. w Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie i Singapurze.
Minister zdrowia Adam Niedzielski: Będę rekomendował przedłużenie do 17 stycznia tych obostrzeń, z którymi mamy do czynienia, a w szczególności tych obostrzeń, które dotyczą okresu ferii - po to, aby uniknąć trzeciej fali.
73 tysiące firm zamknięto we Włoszech z powodu kryzysu na tle pandemii koronawirusa i restrykcji, 17 tysięcy z nich nie wznowi już działalności - to dane z ogłoszonego raportu Instytutu Statystycznego Istat. Zagrożona jest przyszłość 150 tys. firm.
Na wszystkie sektory francuskiej gospodarki, z wyjątkiem hotelarstwa i gastronomii, wpływ drugiego lockdownu z powodu Covid-19 jest znacznie mniejszy niż pierwszego zamknięcia wiosną - uważa Bank Francji. Instytucja prognozuje wzrost francuskiego PKB w 2021 roku o 5 proc.
73 tysiące firm zamknięto we Włoszech z powodu kryzysu na tle pandemii koronawirusa i restrykcji, 17 tysięcy z nich nie wznowi już działalności - to dane z raportu Instytutu Statystycznego Istat. Zagrożona jest przyszłość 150 tys. firm.
Nie spodziewajmy się, że sylwestra spędzimy wystrzałowo, raczej będzie to w gronie najbliższej rodziny - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że resort omawia z kancelarią premiera sytuację po 27 grudnia, kiedy wygasają obecne obostrzenia.
Najpierw Niemcy, teraz Litwa wprowadzają twardy lockdown. Okres świąteczny i ferie również u nas zdecydują czy w lutym będziemy zmagali się z III falą - napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.