Tegoroczne święta Bożego Narodzenia będą inne niż wszystkie. Godzina policyjna, zakaz jarmarków bożonarodzeniowych, limity osób przy wigilijnych stołach – to jedne z wielu restrykcji, jakie wprowadzone zostaną w niektórych państwach europejskich od wigilii, przez sylwestra, aż do święta Trzech Króli.

Wielkimi krokami zbliżają się wyczekane przez wiele osób święta Bożego Narodzenia. W tym roku jednak z tym okresem bardziej będą się nam kojarzyć słowa takie jak: koronawirus, Covid-19, restrykcje, obostrzenia, pandemia i co najbardziej optymistyczne - szczepionka. 

Wiele państw np. Niemcy, Holandia i Belgia przed świętami zaostrzyły koronawirusowe ograniczenia. We Francji, Włoszech, Hiszpanii, a także w Czechach już obowiązuje godzina policyjna.

Niemcy w ścisłej kwarantannie

W Niemczech do 10 stycznia obowiązuje ścisła kwarantanna, która w razie konieczności zostanie jeszcze przedłużona. Otwarte będą tylko sklepy z najpotrzebniejszym asortymentem, apteki i banki. Zamknięte już są szkoły, restauracje, bary i zakłady usługowe. 

Podczas świąt Bożego Narodzenia od 24 do 26 grudnia członkowie jednego gospodarstwa domowego będą mogli spotkać z czterema innymi osobami z najbliższej rodziny. Nie będzie to jednak obowiązywało podczas sylwestra. W ostatnim dniu roku zakazano bowiem gromadzenia się w większych grupach, a także używania fajerwerków. 

Najważniejsze ograniczenia w Niemczech: 

  • godzina policyjna od 20 do 5, może być zniesiona tylko w Wigilię,
  • zakaz imprez sylwestrowych. 


Zamknięte sklepy w Holandii

W Holandii, podobnie jak w Niemczech, obowiązuje ścisła kwarantanna. Między 24 a 26 grudnia w domach będzie można przyjmować maksymalnie do trzech osób. Co ważne, graniczenie dotyczy osób powyżej 13 roku życia.

Najważniejsze ograniczenia w Holandii: 

  • limit przyjmowania do 3 gości dziennie, nie licząc dzieci,
  • ścisły lockdown. 

Czechy przywracają restrykcje

W Czechach od piątku zostaną przywrócone niektóre zniesione wcześniej restrykcje. Zamknięte zostaną hotele i restauracja, od godz. 23 do 5 rano znów będzie obowiązywać godzina policyjna. Prywatne spotkania mogą się odbywać w gronie co najwyżej sześciu osób. Limit ten obowiązuje zarówno w przestrzeniach zamkniętych, jak i na świeżym powietrzu. W kościołach będzie można zajmować maksymalnie 20 proc. miejsc siedzących.

Najważniejsze ograniczenia w Czechach: 

  • godzina policyjna od 23 do 5, 
  • limit spotkań do 6 osób. 

We Francji zamknięte restauracje


We Francji co najmniej do 7 stycznia zamknięte pozostaną restauracje, bary, placówki kultury i miejsca rozrywki. Od godz. 20 do 6 rano obowiązuje godzina policyjna, która zostanie zawieszona w wigilię, ale już nie w sylwestra. Władze zalecają, by w świątecznych spotkaniach nie uczestniczyło więcej niż sześć dorosłych osób, radzą również, by przed takimi wizytami, szczególnie jeżeli biorą w nich udział osoby starsze, samoizolować się przez kilka poprzednich dni.

Najważniejsze ograniczenia we Francji: 

  • godzina policyjna od 21 do 7 z wykluczeniem wigilii i sylwestra, 
  • nabożeństwa do 30 osób. 

Belgia zakazuje odwiedzin

W Belgii podczas świąt Bożego Narodzenia zakazane będzie odwiedzanie się w prywatnych domach. Maksymalnie czteroosobowe spotkania będą możliwe tylko na świeżym powietrzu, np. w ogródkach czy na tarasach. Osoby mieszkające samotnie będą mogły przyjąć w swoich domach dwóch gości w Wigilię i pierwszy dzień świąt. 

Najważniejsze ograniczenia w Belgii: 

  • od 1 grudnia otwarte wszystkie sklepy, 
  • na święta osoby mieszkające samotnie będą mogły przyjąć w swoich domach dwie osoby. 

We Włoszech zakaz przemieszczania się

We Włoszech w okresie świątecznym, od 21 grudnia do 6 stycznia, zakazane będzie przemieszczanie się miedzy regionami kraju bez uzasadnionej potrzeby. 25-26 grudnia i w Nowy Rok nie będzie można również opuszczać gminy zamieszkania. Utrzymana zostanie obowiązująca od 22 do 5 rano godzina policyjna, w Nowy Rok zostanie przedłużona do 7 rano. 

Kościoły pozostaną otwarte, ale władze zaapelowały o przełożenie pasterki w wigilię na wcześniejszą godzinę, by wierni mogli wrócić do domów przed 22. W niektórych regionach otwarte są bary i restauracje, ale działają tylko do godz. 18. 

Najważniejsze ograniczenia we Włoszech: 

  • zakaz podróżowania pomiędzy regionami od 21.12 od 06.01,
  • godzina policyjna od 22 do 5,
  • zakaz jarmarków bożonarodzeniowych.


"Świąteczne bańki" w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii od 23 do 27 grudnia maksymalnie trzy gospodarstwa domowe będą mogły stworzyć świąteczną "bańkę", w ramach której mieszkańcy będą mogli odwiedzać się w domach czy spotykać na świeżym powietrzu. Przez okres świąteczny grupę będą musiały tworzyć te same osoby. 

W Szkocji doprecyzowano natomiast, że "bańka" nie może liczyć więcej niż osiem osób. Na czas świąt ma też być zniesiony zakaz przemieszczania się między poszczególnymi częściami kraju. Eksperci i opozycja wzywają jednak rząd do wprowadzenia bardziej surowych ograniczeń.

Najważniejsze ograniczenia w Wielkiej Brytanii: 

  • stworzenie "bańki" osób, które będą mogły się ze sobą widywać podczas świąt. 

Hiszpania wprowadza limity osób na spotkaniach

W Hiszpanii limit osób, które mogą uczestniczyć w świątecznych i sylwestrowych spotkaniach ustalono na dziesięć osób. W przeciwieństwie do większości państw europejskich Hiszpanie wliczają do limitu również dzieci. 

W całym kraju od 23 do 6 rano obowiązuje godzina policyjna. W wigilię i sylwestra ma zostać skrócona i będzie trwać od godz. 1.30 w nocy do 6 rano. 

Najważniejsze ograniczenia w Hiszpanii: 

  • limit 10 osób na spotkaniu, łącznie z dziećmi
  • odwołana parada z okazji Święta Trzech Króli 

W wigilię pojeździmy na nartach w Austrii

W Austrii trwa wprowadzony w listopadzie przez władze lockdown. Rząd przedstawił jednak optymistyczną wiadomość dla fanów sportów zimowych. Od wigilii będzie można jeździć na nartach. 

Najważniejsze ograniczenia w Austrii: 

  • trwa lockdown,
  • od 24.12 dozwolona jazda na nartach.

Węgry zakazują imprez sylwestrowych

Obecnie na Węgrzech obowiązuje godzina policyjna. Zostanie ona zniesiona jedynie w wigilię. Ponadto władze zakazały organizacji imprez sylwestrowych. 

Najważniejsze ograniczenia na Węgrzech: 

  • godzina policyjna od 20 do 5, zniesiona tylko na wigilię,
  • zakaz imprez sylwestrowych.  

Jak Boże Narodzenie będzie wyglądało w Polsce?

Obecnie obostrzenia dotyczące koronawirusa w Polsce mają obowiązywać do 27 grudnia. Zakładają one przede wszystkim limit spotkań. Będzie w nich mogło brać udział maksymalnie 5 osób. 

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska wyjaśnił później w mediach publicznych, że pięcioosobowy limit dotyczy wyłącznie osób z zewnątrz, spoza grona domowników, które rodzina może zaprosić np. na Wigilię.

We wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski apelował, aby "ci którzy planowali przyjechać na święta z zagranicy do rodziny w Polsce przełożyli swoje plany". 

Główny doradca premiera ds. Covid-19 prof. Andrzej Horban również namawiał w RMF FM, by osoby, które mają rodzinę daleko, nie jechały do niej na święta Bożego Narodzenia, nawet gdyby miały spędzić je w małym gronie.

Co dalej?

Już wiemy, jak będzie wyglądała rzeczywistość w Polsce po świętach Bożego Narodzenia. Czeka nas "narodowa kwarantanna", która rozpocznie się 28 grudnia i potrwa do 17 stycznia. 

Oprócz dotychczasowych obostrzeń, które pozostają w mocy, zamknięte zostaną hotele, stoki narciarskie i galerie handlowe, także na ruch służbowy.

Ponadto wszystkie osoby, które będą przyjeżdżały do Polski transportem zorganizowanym, będą musiały odbyć 10-dniową kwarantannę. 


Co ważne, od godz. 19.00 31 grudnia do godz. 6.00 1 stycznia, wprowadzone zostaną ograniczenia w przemieszczaniu się. Uzasadnione będzie tylko wychodzenie z domu np. do apteki lub w celu zawodowym.  

Dowiedz się więcej o nowych obostrzeniach: Kwarantanna narodowa. Nowe obostrzenia [LISTA]