Prezydent Bronisław Komorowski ma nadzieję, iż uchwała rosyjskiej Dumy Państwowej w sprawie zbrodni katyńskiej będzie "istotnym drogowskazem dla państwa rosyjskiego, w tym dla władzy wykonawczej". Jak ocenił, będzie mieć znaczenie nie tylko dla stosunków Rosji z Polską, ale i z Niemcami.
Mord na polskich oficerach wiosną 1940 roku uznano w uchwale za zbrodnię reżimu stalinowskiego.
Uważam, że jest to pozytywny sygnał, który przyszedł z Moskwy na krótko przed wizytą prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa w Warszawie. Należy przyjąć go z daleko idącą satysfakcją, pamiętając o tym, że jest to dokument formalny parlamentu - powiedział prezydent. Poza wypowiedziami polityków, takiego oficjalnego stanowiska, w taki sposób wyrażanego, tak daleko idącego, według mnie, do tej pory nie było - podkreślił.
Prezydent ma nadzieję, że uchwała będzie istotnym drogowskazem dla państwa rosyjskiego, w tym dla władzy wykonawczej, na przykład w kontekście stanowiska wyrażanego w sprawie procesu w Strasburgu, który jest efektem starań polskich rodzin katyńskich.
Do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu trafiły cztery skargi katyńskie; ostatnia z nich złożona została przez 13 osób w czerwcu 2009 r. Największe zastrzeżenia rodzin budziło zamknięcie śledztwa rosyjskiej prokuratury w 2004 r. połączone z utajnieniem kszości zgromadzonej dokumentacji procesowej.
Komorowski ocenił też, że uchwała Dumy jest istotnym sygnałem nie tylko w relacjach Rosji z Polską, ale także Rosji z Niemcami.
To jest drogowskaz w dobrą stronę. Warto zauważyć, że w uchwale podkreślono także, iż Katyń był również miejscem kaźni wielu tysięcy obywateli radzieckich zgładzonych przez reżim stalinowski - powiedział prezydent.
Chciałem ponadto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt, który może ucieka naszej uwadze. Dzisiaj wizytę w Berlinie składa premier Rosji Władimir Putin. Co w kontekście uchwały Dumy nie jest bez znaczenia - ocenił prezydent.
Podkreślił, że w uchwale jednoznacznie przekreślono tezę, wcześniej przecież stawianą i uporczywie lansowaną, niezgodnie z prawdą, o odpowiedzialności Niemiec hitlerowskich za zbrodnię katyńską.
Według prezydenta, mamy do czynienia z ważnym aktem, który co prawda nie uruchamia procedur formalnoprawnych, ale niewątpliwie wiele może zmienić w praktyce funkcjonowania wielu istotnych instytucji w państwie rosyjskim, ale także jest sygnałem istotnym w relacjach wzajemnych między Polską i Rosją, a także Rosją a Niemcami.
Jest to zjawisko szersze niż tylko kontekst rosyjsko-polski, co dla nas jest okolicznością niewątpliwie dobrą - ocenił Komorowski.