Blisko 40 proc. uchodźców przyjętych przez Portugalię w ramach tzw. systemu kwotowego, zatwierdzonego w 2015 r. przez większość krajów Unii Europejskiej, wyjechało z tego kraju. Większość z nich skierowało się do Niemiec, Francji, Szwecji, Belgii i Holandii.
Jak poinformował minister ds. koordynacji polityki rządowej Eduardo Cabrita, przyjmowani od ubiegłego roku przez Portugalię uchodźcy z Azji i Afryki masowo opuszczają terytorium tego kraju.
Portugalia nie jest wymarzonym kierunkiem dla uchodźców. Uważam, że powinniśmy poprawić komunikację z tymi osobami, szczególnie w zakresie lepszego wyjaśnienia im powinności, jakie mają wobec naszego kraju, czyli państwa przyjmującego - powiedział Cabrita.
Według rządowych statystyk, w ciągu ostatnich dwóch miesięcy znacznie nasiliła się liczba uchodźców uciekających z terytorium Portugalii do innych państw Unii Europejskiej. O ile do lutego z tego kraju wyjechało blisko 300 osób, o tyle do kwietnia liczba ta przekroczyła 474 z łącznego grona 1 255 uchodźców, których dotychczas przyjęła Lizbona.
To oficjalne statystyki, które szybko się dezaktualizują. Zjawisko wyjazdów uchodźców przyjętych przez Portugalię jest naprawdę masowe. Głównym kierunkiem tych wyjazdów są Niemcy - potwierdził PAP pragnący zachować anonimowość przedstawiciel Meczetu Centralnego Lizbony.
Z danych instytucji przyjmujących imigrantów wynika, że spośród 474 uchodźców, którzy wyjechali z Portugalii, znany jest los zaledwie 147 osób. Wśród nich zdecydowaną większość stanowią Syryjczycy.
Jak ustalił lizboński dziennik "Diario de Noticias", niektórzy z uchodźców przydzielonych Portugalii zostali zatrzymani już przez policję na terenie kilku państw Europy Zachodniej.
"Osoby te zostaną skierowane ponownie do Portugalii. Koszt tego transferu poniesie nasz kraj" - napisał "Diario de Noticias".
W ramach kwotowego systemu rozdziału uchodźców w UE Portugalii przypadło 2015 r. blisko 4300 imigrantów. Do Portugalii trafili głównie obywatele Syrii, Iraku oraz Erytrei. W 2016 roku premier Antonio Costa zadeklarował gotowość do przyjęcia dodatkowych 5 700 osób.
Większość z 1 255 uchodźców, którzy zostali przyjęci przez Lizbonę, stanowią osoby z obozów w Grecji i Włoszech.
(ph)