Ruszają próbne testy ósmoklasisty organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Dzisiaj uczniowie zmierzą się z językiem polskim. Jutro przed nimi matematyka, a w piątek - język obcy nowożytny. Ze względu na trwającą pandemię koronawirusa, egzaminy podzielone na te trzy dni zostaną przeprowadzone w reżimie sanitarnym.
Udział szkół w próbnych testach jest dobrowolny.
Próbne egzaminy zostaną przeprowadzone zgodnie z poniższym harmonogramem:
- 17 marca (środa), godz. 9:00 - język polski,
- 18 marca (czwartek), godz. 9:00 - matematyka,
- 19 marca (piątek), godz. 9:00 - języki obce nowożytne.
Jak podaje CKE, w arkuszu egzaminacyjnym z każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania zamknięte (do wyboru jedną odpowiedź z kilku podanych), jak i zadania otwarte (uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź).
Tutaj znajdziesz arkusze z poprzednich lat.
Dyrektor CKE Marcin Smolik wskazał, że próbne egzaminy ósmoklasisty powinny być przeprowadzone wyłącznie w celu informacyjnym (tj. dania uczniom szansy pracy z arkuszem egzaminacyjnym w czasie przeznaczonym na rozwiązanie zadań na egzaminie) oraz diagnostycznym (tj. zidentyfikowania wiadomości i umiejętności, które dany uczeń opanował już w stopniu zadowalającym, oraz wiadomości i umiejętności, które wymagają jeszcze doskonalenia).
Centralna Komisja Egzaminacyjna za nieuzasadnione uważa wystawianie ocen cząstkowych na podstawie uzyskanych przez danego ucznia wyników testu diagnostycznego z poszczególnych przedmiotów - podkreślił.
Arkusze egzaminacyjne na próbne egzaminy ósmoklasisty zostały przygotowane w oparciu w wymagania egzaminacyjne, które będę obowiązywać na egzaminach w maju tego roku.
Poniżej dokładny terminarz właściwych egzaminów podany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.
Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej.
Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie będzie mógł przystąpić do egzaminu w maju, to będzie go pisał w drugim terminie w czerwcu. Wynik egzaminu wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej.
Poszczególne testy trwają nawet 180 minut. To maksymalny czas w przypadku egzaminu z języka polskiego.
Najkrótszy będzie test z języka obcego. Potrwa od 90 do 135 minut.
Centralna Komisja Egzaminacyjna ustaliła już termin, kiedy to uczniowie otrzymają wyniki napisanych przez nich egzaminów.
Rezultaty będą znane w lipcu tego roku.
Dokładne informacje dotyczące egzaminu ósmoklasisty 2021 dostępne są tutaj.