"Bóg się rodzi, moc truchleje", "Cicha noc, święta noc", "Do szopy, hej pasterze" to jedne z najpopularniejszych polskich kolęd, które co roku śpiewamy przy wigilijnym stole. Zebraliśmy dla was teksty i ciekawostki na temat najchętniej wykonywanych świątecznych pieśni, ale również tych utworów, które zostały w ostatnich latach zapomniane. Szacuje się, że może być ich nawet pół tysiąca. Chodzi m.in. o takie ludowe kolędy jak "Bóg się z Panny narodził”, "Płacze Jezus mały”, czy "Wykrzyknijmy wiwat Panu zrodzonemu”.
Wiele rodzin podczas Wigilii, ale i świąt Bożego Narodzenia wspólnie kolęduje. Poniżej przedstawiamy zestawienie najpiękniejszych polskich kolęd.
- "Cicha noc, święta noc"
- "Do szopy, hej pasterze"
- "Lulajże Jezuniu"
- "Mędrcy świata, monarchowie"
- "Mizerna cicha, stajenka licha"
- "Nie było miejsca dla Ciebie"
- "Bóg się rodzi, moc truchleje"
- "Bracia patrzcie jeno"
- "Dzisiaj w Betlejem"
- "Hojka"
- "Jezus malusieńki"
- "Jezusa narodzonego"
- "O gwiazdo Betlejemska"
- "Oj maluśki maluśki"
- "Pójdźmy wszyscy do stajenki"
- "Przybieżeli do Betlejem pasterze"
- "W żłobie leży"
- "Wesołą nowinę"
- "Wśród nocnej ciszy"
- "Z Narodzenia Pana"
- "Radujmy się, bracia mili"
- "Skrzypi wóz"
- "Śliczna Panienka Jezusa zrodziła"
- "Świeć gwiazdeczko świeć"
- "Triumfy Króla Niebieskiego"
- "W dzień Bożego Narodzenia"
- "Gdy się Chrystus rodzi"
- "Gdy śliczna Panna"
- "Gore gwiazda Jezusowi"
- "Hej kolęda, kolęda"
Tekst z muzyką do kolędy "Dzisiaj w Betlejem".
Tekst z muzyką do kolędy "Cicha noc, święta noc".
Tekst z muzyką do kolędy "Do szopy, hej pasterze"
Setki kolęd, które idą w zapomnienie, były tworzone przez zwykłych ludzi. Najczęściej na wsi, ale nie tylko. Te pieśni były utworami na potrzebę czasu, tworzonymi ad hoc - podkreśla w rozmowie z RMF FM profesor Dariusz Zimnicki z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.
Profesor Zimnicki przyznaje, że o popularności konkretnej kolędy decyduje najczęściej marketing. Ktoś wybiera pieśń najbardziej bogatą melodycznie, która najbardziej mu się podoba, może z najbardziej bogatym tekstem. Tego się trzyma i inne kolędy idą w zapomnienie. Za kilkanaście lat naszym dzieciom może się wydawać, że istnieje tylko kilkanaście kolęd, a pozostałe pieśni sprawiają wrażenie jakby były dziwnymi reliktami, co do których nie możemy mieć pewności, czy to właściwie są kolędy - zaznacza.
Specjaliści podkreślają, że dawne kolędy nie były bardziej religijne w swojej treści niż pieśni, które zyskały olbrzymią popularność. Kolęda zawsze jest bardziej sacrum niż pastorałka, śpiewa się ją w kościele. Kościół czci, wielbi, wychwala, w kolędach zwraca się uwagę na Matkę Boską. W kościele nie wypada śpiewać o tym, że pasterze coś zobaczyli, zrobił się hałas, takie sielskie, melodyczne teksty odróżniają pastorałki od kolęd. Główna różnica to tekst - przekonuje profesor Zimnicki.
Dawne, zapomniane kolędy najłatwiej można znaleźć w źródłach takich jak śpiewniki i ich reprinty z początków XX wieku.
Dawne kolędy najłatwiej można rozpoznać po tytułach, w których są słowa takie jak "narodzenie", "dzieciątko" czy "pasterze". Obawiam się, że na pasterce nie usłyszymy tych kolęd. Czasami niektóre zespoły próbują kultywować tę tradycję ludową i tam można znaleźć te pieśni. Zawierają je także śpiewniki z tekstami w kościołach czy bibliotekach, często w zapomnianych zakątkach. Tam muzykolodzy szukają nut i partytur - podkreśla profesor Dariusz Zimnicki.
Specjaliści są zgodni, że autorem dawnych, ludowych kolęd była zazwyczaj jedna, konkretna osoba.
Dlaczego wobec tego nagle kolęda przestała się rozprzestrzeniać? Pamiętajmy, że msza w kościele, nawet pasterka, ma swoją ograniczoną długość. Nie zmieszczą się w jej trakcie wszystkie kolędy. Do tego dawne kolędy nie były nigdzie zapisywane i utrwalane, nie dało się ich wysłać w e-mailu dalej. To mogły być przyczyny powolnego zapominania o nich - dodaje.