Święta, święta i… wolny czas, którego wreszcie mamy wystarczająco dużo, by oddać się przyjemnościom. Dobra książka, którą można „zagryzać” makowcem, film oglądany przy świecącej choince w towarzystwie najbliższych i rozmowy w piękną muzyką w tle. Dziennikarze RMF FM stworzyli dla Was subiektywny przegląd filmów, książek i płyt, w które warto się zaopatrzyć na najbliższe dni.

NASZE TYPY FILMOWE

Filmem, który koniecznie musicie zobaczyć jest "To właśnie miłość" - Richarda Curtisa. Wskazała go aż trójka prezenterów Faktów RMF FM- Maja Dutkiewicz, Tomasz Staniszewski i Michał Kowalewski. To kwintesencja brytyjskiego stylu filmu obyczajowego. Osadzona w czasie świątecznym, splatająca wątki w ilości, którą inny scenarzysta i reżyser cynicznie rozbiłby na kilka filmów - napisał Michał.

Maja dodaje - Ten obraz to ponad dwie godziny uroczej i ciepłej opowieści o różnych odcieniach miłości. Film mądry i świetnie zagrany przez plejadę brytyjskich aktorów. W tle mamy Boże Narodzenie. To taki mój świąteczny "Kevin sam w domu" :) Wciąż wracam do niego - mimo że ma już prawie 10 lat.

Za jeden z najlepszych coverów świątecznych i za... homary w jasełkach poleca go Wam z kolei Tomek: Nastraja optymistycznie, dając do myślenia... Hugh Grant, Liam Neeson, Colin Firth plus Emma Thompson i Martine McCutcheon - oni też dobrze bawią się aktorsko.

To co znamy i lubimy

Krzysztof Berenda, nasz spec od ekonomii wskazał innego speca od dużych pieniędzy, czyli... Ojca Chrzestnego - Francisa Forda Coppoli. Najlepiej w zestawie wszystkich trzech części, bo to przecież jeden film i historia jednego bohatera. Ojca Chrzestnego zna chyba każdy. Prezent zawsze trafiony. W zależności od nastroju zawsze odkrywam w nim inne nowe smaczki. Obsada najlepsza z możliwych (Marlon Brando, Al Pacino, Robert De Niro, James Caan, Robert Duvall i połowa późniejszej obsady Rodziny Soprano), muzyka Nino Roty nie do zapomnienia i majestatyczny scenariusz Mario Puzo. Kamień węgielny całego gatunku filmowego, magiczny nastrój, w niektórych kręgach film kultowy, dla "osiedlowych gangsterów" - biblia.

Klasyka pod choinkę

Katarzyna Sobiechowska-Szuchta poleca prawdziwe arcydzieło animacji Disneya: “Piękna i Bestia". Oglądałam ten film z moją córką dziesiątki razy i zawsze wzruszam się w scenie finałowej. Ekranowa magia, baśniowa sceneria, prosty morał, że ważniejsze od tego jak wyglądamy, jest to kim jesteśmy nominacja do Oscara w kategorii Najlepszy Film (nie najlepszy animowany, tylko w ogóle najlepszy). Tęsknię za takimi właśnie animacjami, z pięknymi klasycznymi rysunkami  i świetną orkiestrową muzyką.  Dziś Disney produkuje wiele filmów, ale w żadnym nie znajdziemy bohaterki, która, tak jak Bella, czyta książki i ceni swą niezależność. A szkoda.

...poczuć się jak u Tiffany'ego. U Tiffany'ego nic ci nie grozi

Jeśli o klasyce mowa, to może "Śniadanie u Tiffany'ego" Blake'a Edwardsaz 1961 roku? To film, który zawsze, o każdej porze, niekoniecznie świątecznej, wzrusza, bawi, rozczula -  zachwala Monika Kamińska z RMF24. Poza tym na ekranie pojawia się piękna Audrey Hepburn!  W roli Holly Golightly - zagubionej dziewczyny, szukającej zrozumienia i bezpieczeństwa, "prawdziwego domu, w którym czułaby się jak u "Tiffany'ego" - jest fenomenalna i zjawiskowa. Ten film można oglądać choćby tylko dla niej.

I dla muzyki Henry'ego Manciniego - dodaje. Muzyki nagrodzonej Oscarem. A na zachętę Audrey Hepburn śpiewająca "Moon river".

Francuski hit w najlepszym wydaniu

Lubicie francuskie kino? Powinien się Wam spodobać film "Nietykalni" w reżyserii (reż.  Olivier Nakache i EricToledano), który gorąco poleca Robert Kalinowski. To najbardziej optymistyczny film roku z genialnym, czarnoskórym aktorem Omarem Sy.  Wzruszycie się, popłaczecie i uśmiejecie do łez. Film o przyjaźni, która nie zna granic. I o tym, że najważniejsza jest rozmowa.

Stare historie w nowych odsłonach

Historia mistrza tropienia czarnych charakterów to propozycja dziennikarza RMF24 Macieja Nycza. Wyprodukowany przez BBC serial "Sherlock" to doskonała rozrywka i przykład niespotykanego wcześniej podejścia do detektywa-legendy. Zamiast fajki - przyklejane w hurtowych ilościach plastrynikotynowe; w kieszeni komórka, na biuru laptop niezbędny do prowadzenia strony internetowej "Sztuka dedukcji". Do tego błyskotliwy umysł, ostry jak brzytwa humor, tajemniczy starszy brat i budzący grozę przeciwnik. Klasyczne historie w nowych odsłonach opowiedziane są z pomysłem i pokazane z rozmachem. Długie godziny oglądania z wypiekami na twarzy gwarantowane!