Mamy też propozycje dla wielbicieli książek. Na dobry początek, tytuł, który idealnie nada się do czytania w chłodne wieczory - przy kubku gorącej herbaty - poleca nasz paryski korespondent Marek Gładysz: Cenię pisarzy, którzy mnie prowokują i wytrącają z rutynowego sposobu myślenia. Dlatego też polecam "Śniadanie mistrzów, czyli żegnaj czarny poniedziałku"Amerykanina z niemieckimi korzeniami - Kurta Vonneguta. To podzielona na krótkie rozdziały - czasami pozornie ze sobą nie powiązane - "komiksowa", pełna specyficznego humoru przypowieść filozoficzna, która nie ma nic wspólnego ze sztywnymi traktatami myślicieli. Tym bardziej, że jest okraszona własnoręcznymi rysunkami autora, które można by nazwać uroczymi bazgrołami. Z wykształcenia antropolog - zafascynowany science-fiction i surrealizmem -Vonnegut proponuje nam nieco zbijające z tropu spojrzenie na człowieka, Stany Zjednoczone i cały otaczający nas świat. Pożerając "Śniadanie mistrzów" na przemian śmiałem się do łez, popadałem w zadumę lub bylem leciutko zdegustowany - bo "salonowe niedomówienia" nie są mocną strona tego kultowego już autora. I tym lepiej! Krótki cytat na zachętę: bohater "Kilgore Trout napisał kiedyś opowiadanie w formie rozmowy między drożdżami. Spożywając cukier i dusząc się we własnych ekskrementach dyskutowały nad celem życia. Z powodu swojej ograniczonej inteligencji nie wpadły na to, że robią szampana!" Ci, których od razu to nie zachęca, powinni chyba jednak poszukać czegoś innego.
Czy połączenie gorącego romansu z chłodną ekonomią może się udać? Nasz reporter Krzysztof Berenda twierdzi, że tak. Tę nietypową mieszankę w wersji bardzo smacznej można odnaleźć w polecanej przez niego lekturze "Romans Ekonomiczny" Feliksa Jabłkowskiego. Dla prawdziwych Warszawiaków to lektura obowiązkowa, bo prawdziwa! Na pierwszy rzut oka tytuł książki może zniechęcać, bo i słowo "romans" i "ekonomiczny" nie brzmi wyjątkowo zachęcająco. Jednak jest to fascynująca opowieść o miłości, o przedsiębiorczości w starym dobrym stylu. Książka opowiada prawdziwą historię Domu Towarowego Bracia Jabłkowscy. W XX-leciu międzywojennym to był warszawski odpowiednik paryskiej galerii Lafayette i londyńskiego Harrodsa razem wziętych: nowoczesny, nowatorski i luksusowy dom towarowy, którego piękna historia została przerwana przez wojnę. Dziś mieści się tam księgarnia Traffic. "Romans Ekonomiczny" to książka trudno dostępna, ale w antykwariatach i na Allegro można ją dostać.
Znajdzie się też coś dla miłośników archeologii, odkryć i tajemnic. Tomasz Miąsik rekomenduje książkę "Bogowie, groby i uczeni" C.W. Cerama. Jak zapewnia nasz dziennikarz, lektura stanowi pasjonującą wyprawę w przeszłość. To znakomita relacja o dziejach odkryć archeologicznych i tajemnicach wykopalisk Pompei, Troi, Egiptu, Babilonu, Meksyku oraz osiągnięciach wielkich odkrywców.
Co powiecie na wycieczkę do Nowego Jorku? Kasia Sobiechowska-Szuchta twierdzi, że tę najciekawszą zapewni książka Paula Austera "Sunset Park". Moja przygoda z twórczością tego genialnego, amerykańskiego pisarza zaczęła się od... kina. Od filmu "Dym" , który Auster wyreżyserował z Waynem Wangiem. Potem był "Brooklyn Boogie" i "Lulu na moście". Wszystkie łączy Nowy Jork, jako miejsca akcji, podobnie jest z jego nową książką "Sunset Park". Pewien nowojorski squat stanie się na chwilę przystanią wielu życiowych rozbitków. To również opowieść o pojednaniu ojca z synem, po wielu latach życia w samotności. A to w jaki sposób autor pisze o mieście pokazuje, że nie ma na ziemi miasta tak pełnego różnic, jak Nowy Jork.
W zimne, grudniowe wieczory warto uciec - przynajmniej myślami - do ciepłych krajów. Doskonałym sposobem na taka podróż jest książka Małgorzaty Szejnert "Dom żółwia. Zanzibar", którą poleca Maciej Nycz.Okraszona dużą ilością współczesnych i archiwalnych fotografii opowieść przenosi nas w czasy Davida Livingstone’a, żyjących w luksusie sułtanów i bezlitosnych handlarzy niewolników. Odwiedzamy tętniące życiem targi, opuszczone rezydencje i zakątki, w których niepodzielnie króluje zachwycająca przyroda.