Franciszek, emerytowany papież Benedykt XVI oraz stu kardynałów i około tysiąca biskupów koncelebrowało uroczystą mszę kanonizacyjną w Watykanie. Wynieśli na ołtarze dwóch papieży: Jana Pawła II oraz Jana XXIII. Według Watykanu w uroczystościach wzięło udział osiemset tysięcy wiernych. 300 tysięcy osób oglądało transmisję z mszy na telebimach, ustawionych na rzymskich placach i ulicach.
Bezpośrednią transmisję z uroczystości kanonizacyjnych możecie śledzić na kanale YOUTUBE Telewizji Watykańskiej
Kanonizacja Jana Pawła II: Wydarzenia w Polsce. Relacja minuta po minucie.
12:20 Kończymy relację minuta po minucie prosto z Watykanu. Od dziś Kościół ma dwóch nowych świętych: Jana Pawła II oraz Jana XXIII.
12:19 Franciszek żegna się z oficjalnymi delegacjami, które przyjechały do Watykanu.
12:10 Na zakończenie mszy kanonizacyjnej Franciszek podziękował wszystkim jej uczestnikom oraz organizatorom - przed modlitwą maryjną Regina coeli. Papież powiedział: "Zanim zakończy się to święto wiary, pragnę pozdrowić i podziękować wam wszystkim". Słowa podziękowań skierował najpierw do uczestniczącego we mszy emerytowanego papieża Benedykta XVI. Potem dziękował kardynałom, biskupom oraz kapłanom z całego świata. "Moją wdzięczność kieruję ku delegacjom oficjalnym z wielu krajów, które przybyły, aby złożyć hołd dwóm papieżom, którzy przyczynili się trwale dla sprawy rozwoju ludów i pokoju. Specjalne podziękowania kierujemy do władz włoskich za cenną współpracę" - dodał Franciszek. Podkreślił: "Z wielką miłością pozdrawiam pielgrzymów z diecezji Bergamo i Krakowa! Umiłowani, uczcijcie pamięć dwóch świętych papieży, wiernie realizując ich nauczanie". "Moje pozdrowienie kieruję do wszystkich pielgrzymów - tu, na placu Świętego Piotra, na sąsiednich ulicach i w innych miejscach Rzymu, a także tym, którzy łączą się z nami za pośrednictwem radia i telewizji" - dodał. "Szczególne pozdrowienie niech dotrze do chorych i osób w podeszłym wieku, którym nowi święci byli szczególnie bliscy" - dodał na zakończenie.
12:02 Pielgrzymi narzekają na tłok i ścisk w okolicach Placu Św. Piotra. Inni mają żal, że nie dostali się na najważniejszy plac w Watykanie. Nie ma możliwości żeby wejść. Chcieliśmy uczestniczyć we mszy, ale tu nic nie słychać. Nie ma nagłośnienia - usłyszała reporterka RMF FM.
11:48 Osiemset tysięcy wiernych przybyło na mszę kanonizacyjną dwóch papieży - informuje Watykan. Według pierwszych informacji na placu Świętego Piotra i prowadzącej do niego via della Conciliazione zgromadziło się pół miliona wiernych. 300 tysięcy osób ogląda transmisję z mszy na telebimach, ustawionych na rzymskich placach i ulicach.
11:17 Już w południe specjalne wydanie Faktów RMF FM
11:14 W homilii w czasie mszy kanonizacyjnej w Watykanie Franciszek powiedział, że "w posłudze Ludowi Bożemu Jan Paweł II był papieżem rodziny". Mówiąc o papieżu Polaku podkreślił: "Kiedyś sam tak powiedział, że chciałby zostać zapamiętany jako papież rodziny". "Chętnie to podkreślam w czasie, gdy przeżywamy proces synodalny o rodzinie i z rodzinami, proces, któremu na pewno On z nieba towarzyszy i go wspiera" - mówił papież, odnosząc się do przygotowań do październikowego synodu na temat duszpasterstwa rodzin i następnego, który odbędzie się w 2015 roku. Homilię podczas mszy kanonizacyjnej Jana XXIII i Jana Pawła II papież zakończył słowami: "Niech ci obaj nowi święci pasterze Ludu Bożego wstawiają się za Kościołem, aby w ciągu dwóch lat procesu synodalnego był on posłuszny Duchowi Świętemu w posłudze duszpasterskiej dla rodziny".
"Niech nas obaj nauczą, byśmy nie gorszyli się ranami Chrystusa, abyśmy wnikali w tajemnicę Bożego Miłosierdzia, które zawsze żywi nadzieję, zawsze przebacza, bo zawsze miłuje" - powiedział Franciszek.
11:00 Część Polaków nie dostała się na Plac Św. Piotra. Jak twierdzą, niewiele widzieli też na telebimach. Deklarują jednak, że zrobią wszystko, żeby odwiedzić grób Jana Pawła II.
10:50 Podczas mszy drugie czytanie wygłoszone zostało po polsku. Było to czytanie z Pierwszego Listu świętego Piotra Apostoła.Na placu Świętego Piotra zabrzmiały po polsku między innymi następujące słowa: "Radujcie się, choć teraz musicie doznać trochę smutku przez różnorodne doświadczenia. Przez to wartość waszej wiary okaże się o wiele cenniejsza od zniszczalnego złota".
10:36 Na zakończenie aktu kanonizacji prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato podziękował papieżowi Franciszkowi za wpisanie Jana XXIII i Jana Pawła II w poczet świętych.
10:30 Do ołtarza przyniesiono relikwie nowych świętych. Relikwie papieża Polaka niosła Kostarykanka uzdrowiona przez Jana Pawła II. W prawie identycznych relikwiarzach znajduje się krew Jana Pawła II przygotowana na beatyfikację trzy lata temu oraz skóra Jana XXIII, pobrana w chwili ekshumacji po tym, gdy został ogłoszony błogosławionym w 2000 roku.
10:22 Wygłoszenie formuły kanonizacyjnej przez papieża było kulminacyjnym punktem niedzielnej mszy. Po trzykrotnym przedstawieniu Franciszkowi prośby o wpisanie obu papieży w poczet świętych ogłosił on uroczyście: "Na chwałę Trójcy Przenajświętszej, dla wywyższenia katolickiej wiary i wzrostu chrześcijańskiego życia, na mocy władzy naszego Pana Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, a także Naszej, po uprzednim dojrzałym namyśle, po licznych prośbach o pomoc Bożą i po wysłuchaniu opinii naszych Braci w biskupstwie orzekamy i ogłaszamy świętymi błogosławionych Jana XXIII i Jana Pawła II i wpisujemy ich w poczet świętych i polecamy, aby w całym Kościele byli oni czczeni z oddaniem pośród świętych. W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego".
10:16 Papież Franciszek ogłosił świętymi Jana XXIII i Jana Pawła II.
10:00 Ruszyły uroczystości kanonizacyjne w Watykanie.
09:55 Ołtarz polowy ustawiony jest przed Bazyliką św. Piotra. Za nim stoi skromny tron papieski, przykryty białym płótnem, a obok klęcznik. Wielu pielgrzymów z Polski ubranych jest w stroje ludowe. Powiewają biało-czerwone flagi.
09:50 A tak czas w oczekiwaniu na rozpoczęcie uroczystości wykorzystują obecni na placu księża:
09:46 Emerytowany papież Benedykt XVI jest już na Placu Św. Piotra. Powitały go brawa zgromadzonych pielgrzymów.
09:23 Na Placu Św. Piotra zaczęło się modlitewne przygotowanie do kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII. Razem z Franciszkiem uroczystą mszę koncelebrować będzie ponad 100 kardynałów i około tysiąca biskupów. Do Watykanu przybywają również oficjalne delegacje. Ma być ich łącznie 93, wśród nich 24 głowy państw.
09:14 Prezydencka para jest już na Placu Św. Piotra. Bronisław i Anna Komorowscy zajęli honorowe miejsca w pobliżu głównego ołtarza. Na watykańskim placu są też: premier Donald Tusk razem z żoną, oraz m.in. byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski razem z żonami, marszałkowie Sejmu i Senatu Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz, a także Karolina Kaczorowska - wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim.
09:00 Za godzinę w Watykanie ruszą uroczystości kanonizacyjne dwóch gigantów kościoła. W każdym miejscu widać ogromną mobilizację służb - donoszą nasi specjalni wysłannicy. Większość ulic jest zamknięta, zostały wyłączone z ruchu, żeby mogli nimi poruszać się pielgrzymi. To niepojęte, że tu jesteśmy - mówią wierni. Część z nich już w momencie beatyfikacji Jana Pawła II planowała swój przyjazd na kanonizację do Rzymu. Ci, którzy nie dostaną się na Plac Św. Piotra uroczystości będą mogli śledzić na kilku telebimach ustawionych w różnych częściach miasta.
08:50 Niedzielną mszę kanonizacyjną odprawi Franciszek razem z emerytowanym papieżem Benedyktem XVI.
08:30 Pielgrzymi w drodze na kanonizację. Na Plac Św. Piotra wpuszczeni zostaną tylko turyści z wejściówkami. Każdy z nich jest bardzo dokładnie sprawdzany. Nie ma wyjątku dla nikogo.
08:16 Ostatnie przygotowania przed wejściem na Plac Św. Piotra
08:00 Z każdą minutą gęstnieje tłum w uliczkach przy Placu Św. Piotra
07:40 Wierni zajmują miejsca po prawej i po lewej stronie kolumnady na Placu Świętego Piotra. Stamtąd już nie widać tak dobrze ołtarza, przy którym zostanie odprawiona msza, ale po lewej stronie kolumnady jest telebim, na którym będzie można śledzić uroczystości. W tłumie bardzo dużo Polaków.
07:20 Część pielgrzymów z Polski, z którymi rozmawiali specjalni wysłannicy RMF FM: Barbara Zielińska i Mariusz Piekarski zdają sobie sprawę, że nie wejdą na Plac Św. Piotra. Atmosfera w całym Rzymie jest tak podniosła, że wszędzie można śledzić te uroczystości. Czasami może warto jest zostać dalej, żeby przeżyć to w spokoju - mówi jeden z napotkanych mężczyzn. W Rzymie zapowiada się deszczowy dzień. Nad Watykanem na razie ciemne chmury.
06:38 Pierwsi pielgrzymi docierają na watykański plac św. Piotra. Wpuszczani są tam od godziny 5.30. Pobliskie ulice wciąż pełne są ludzi. Wiele osób czekało na wstęp na plac przez całą noc, część nocowała w najbliższym sąsiedztwie Watykanu, część przyjechała z innych rejonów Rzymu. W wielu miejscach tej nocy powstawały prowizoryczne obozowiska, ludzie spali pod gołym niebem na karimatach, w śpiworach, na trawnikach rozstawiano także namioty, wiele osób nocowało w samochodach. Już przed godziną 5 w centrum Rzymu pojawiły się specjalne autobusy jadące na plac św. Piotra.
Polskiej delegacji w Rzymie będzie przewodniczył prezydent Bronisław Komorowski. W Watykanie są również: Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski oraz marszałkowie Sejmu i Senatu Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz. W Watykanie pojawi się premier Donald Tusk oraz m.in. szef PiS Jarosław Kaczyński.
W nocy w kilkunastu kościołach w centrum Rzymu pielgrzymi czuwali i modlili się przed niedzielnymi uroczystościami. Polską mszę odprawiono w kościele San Agnese in Agone na Piazza Navona. Plac Św. Piotra w Rzymie i prowadząca do niego via della Conciliazione zostały zamknięte w sobotę wieczorem. Wiernych ponownie zaczęto tam wpuszczać o godz. 5.30 w niedzielę.
O godz. 9 uroczysta msza rozpoczęła się m.in. w Panteonie Wielkich Polaków w Centrum Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie i na pl. Jana Pawła II w rodzinnym mieście papieża - Wadowicach. W stolicy telebimy ustawiono na pl. Piłsudskiego, przed Świątynią Opatrzności Bożej i przed niektórymi parafiami. W Krakowie wierni zebrali się w sanktuarium w Łagiewnikach, w Wadowicach - na pl. Jana Pawła II. Po kanonizacji w kościołach w Polsce zaplanowano msze dziękczynne. O godz. 12.30 nabożeństwo rozpocznie się w sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach, a o godz. 13.30 w Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie.
O godz. 18 mszę dziękczynną w katedrze św. Floriana w Warszawie odprawi ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser.
(ug)