Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi przyznał, że nie ma przeszkód ku temu, by emerytowany papież Benedykt XVI wziął udział w kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII. Dziś ogłoszono, że uroczysta msza odbędzie się 27 kwietnia.
Nie ma powodów doktrynalnych ani instytucjonalnych, dla których Benedykt XVI nie mógłby uczestniczyć w publicznej ceremonii - oświadczył Lombardi, odnosząc się do spekulacji na temat poprzednika papieża Franciszka na Stolicy Piotrowej. Po zakończeniu swojego pontyfikatu Benedykt XVI mieszka w Ogrodach Watykańskich i bardzo rzadko pokazuje się publicznie.
To moje pragnienie, marzenie i niemal sen - tak o ewentualnej obecności Benedykta XVI na mszy kanonizacyjnej mówił ksiądz Sławomir Oder. Trudno mi powiedzieć, czy tak będzie. Ale znając sposób postępowania Franciszka i jego zdolność przekraczania barier, które wydawały się nieprzekraczalne, myślę, że taka sytuacja jest do wyobrażenia - dodał postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II.
Długoletni osobisty sekretarz Jana Pawła II kardynał Stanisław Dziwisz przyznał, że ma nadzieję, iż na kwietniową mszę przyjadą tłumy Polaków. Jan Paweł II ciągle działa, ciągle inspiruje, ciągle jest obecny - ocenił. Zapewnił też, że wszyscy obecni na konsystorzu kardynałowie przyjęli wiadomość o dacie mszy kanonizacyjnej "z wielką satysfakcją i radością".
Biskup Tadeusz Pieronek, który przewodniczył pomocniczemu trybunałowi ds. beatyfikacji Jana Pawła II w Krakowie, podkreślił przełomowe znaczenie Papieża-Polaka dla historii Kościoła i świata. Zmienił świat swoją postawą, swoim życiem. Jeździł do wielu krajów, spotykał się z każdym przywódcą, z każdym człowiekiem, nie dzielił ludzi. Pokazał otwartość Kościoła - podkreślił.