​Narciarz ekstremalny Andrzej Bargiel, który zamierza jako pierwszy na świecie zjechać z drugiego szczytu świata K2, jest coraz bliżej bazy pod ośmiotysięcznikiem. Ostatni etap wyprawy do bazy znajdującej się pod szczytem odbywa się na piechotę.

​Narciarz ekstremalny Andrzej Bargiel, który zamierza jako pierwszy na świecie zjechać z drugiego szczytu świata K2, jest coraz bliżej bazy pod ośmiotysięcznikiem. Ostatni etap wyprawy do bazy znajdującej się pod szczytem odbywa się na piechotę.
Wyprawa Andrzeja Bargiela do bazy pod szczytem K2 /Marcin Kin Photography /Materiały prasowe

Polscy himalaiści idą z karawaną jaków, które transportują ich ekwipunek. Dziś wyruszyli ze Skardu, gdzie dokonali zakupów niezbędnego sprzętu. Jak wszystko wskazuje, wyprawa za 4-5 dni dotrze do bazy znajdującej się pod K2.

K2 Andrzeja Bargiela - raport specjalny w portalu RMF24.pl

To najwyżej położona droga na świecie, która prowadzi ponad potężnymi przepaściami, a brak jakichkolwiek zabezpieczeń dostarcza niezapomnianych wrażeń. 

Do Skardu z Islamabadu uczestnicy wyprawy dostali się samochodami pokonując słynną Karakorum Highway. Z autostradą ma ona niewiele wspólnego - nie ma nie tylko kilku pasów ruchów, ale nie ma też nawet asfaltu.

Andrzej Bargiel przed rozpoczęciem wyprawy przyznał, że jest ona najtrudniejsza z dotychczasowych. Cel jest ambitny i niebezpieczny - jest nim szczyt K2 o wysokości 8611 m n.p.m. Wyprawa K2 Ski Challenge ruszyła pod hasłem "Dokonać niemożliwego".

Do tej pory zjeżdżano już fragmentami stoków i ścian K2. Jednak żaden z himalaistów i narciarzy wysokogórskich nie dokonał pełnego zjazdu ze szczytu. Nieustraszony Andrzej Bargiel zamierza zostać pierwszą osobą w historii, która tego dokona.

Dotychczas z wierzchołka K2 (ale tylko około 400 metrów) zjechał słynny włoski alpinista i narciarz z Południowego Tyrolu, Hans Kammerlander.

Kammerlander zjeżdżał z większości szczytów ośmiotysięcznych, ale żaden z jego zjazdów nie prowadził z wierzchołka do podstawy, albo do granicy śniegu, tak jak w 2014 roku z Manaslu zjechał Andrzej Bargiel i jak rok później - z Broad Peaku.

Dla 29-letniego zakopiańczyka jest to okazja, by na trwałe zapisać się w historii himalaizmu. Andrzej Bargiel przez ostatnie tygodnie trenował w Chamonix, wchodząc na wysokie szczyty francuskich Alp i zjeżdżając najtrudniejszymi kuluarami w regionie. Jest świetnie przygotowany do swojego najtrudniejszego wyzwania.

Polacy oddają hołd niezwykłym Podróżnikom!

Przy okazji wyprawy Andrzeja Bargiela na K2 warto przypomnieć, że na liście polskich zdobywców tego ośmiotysięcznika są m.in. Wanda Rutkiewicz, Jerzy Kukuczka i Krzysztof Wielicki. Himalaiści ci - i inni wielcy polscy podróżnicy i naukowcy - zostali symbolicznie uhonorowani w krakowskiej Alei Podróżników, Odkrywców i Zdobywców!

Krakowianie i zaproszeni wyjątkowi Goście otworzyli Aleję w kwietniu 2017 roku: wzdłuż ul. Lema, w sąsiedztwie Tauron Areny Kraków, zasadzonych zostało 30 dębów, a przy każdym z nich stanęła tablica upamiętniająca osiągnięcia wybitnego podróżnika lub naukowca.

Decyzją Słuchaczy RMF FM, Czytelników RMF24.pl i członków Kapituły wśród uhonorowanych znaleźli się - obok wspomnianych wielkich himalaistów - m.in. Marek Kamiński, Aleksander Doba, Ernest Malinowski i Tony Halik.

Na tym - zapewniamy - nie koniec. Aleja - której pomysłodawcą była Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników, a patronem medialnym jest RMF FM - będzie co roku wzbogacać się o kolejne nazwiska!

(ph)