W kalendarzu 4 czerwca 2014 - właśnie dziś przypada 25. rocznica wyborów parlamentarnych z 1989 roku - częściowo wolnych, zakończonych zwycięstwem Solidarności. Ich konsekwencją był upadek rządów komunistycznych w Polsce. W uroczystościach rocznicowych wezmą udział delegacje z niemal 50 państw świata.

4 czerwca 1989 roku odbyły się wybory do Sejmu PRL X kadencji, znanego jako Sejm kontraktowy. Decyzja o przeprowadzeniu wyborów zapadła podczas obrad Okrągłego Stołu. Zgodnie z tymi ustaleniami, 65 procent mandatów z góry przeznaczono dla kandydatów koalicji rządowej. O pozostałe 35 procent mandatów ubiegali się kandydaci Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" - i zdobyli 160 na 161 możliwych mandatów w ramach tej puli.

Całkowicie wolne były natomiast wybory do Senatu, przywróconego na mocy uzgodnień Okrągłego Stołu. W izbie wyższej Solidarność zdobyła już zdecydowaną większość mandatów.

Na obchodach delegacje z niemal 50 państw

Uroczystości z okazji 25-lecia polskiej wolności trwają od wczesnych godzin rannych. O godzinie 6 w bibliotece miasta Warszawy przy ul. Koszykowej 26 marszałek Sejmu Ewa Kopacz spotkała się z osobami, które głosowały 4 czerwca 1989 roku.

O godzinie 8 w Archikatedrze Warszawskiej odprawiona zostanie msza za wolność, którą celebrować będzie sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin.

Następnie prezydenci Polski, Niemiec, Czech, Słowacji i Węgier wezmą udział w spotkaniu z młodzieżą pod hasłem "1989 - Pokolenie Wolności".

Główne obchody planowane są na placu Zamkowym, a rozpoczną się o godzinie 11:30. Oprócz Bronisława Komorowskiego i prezydenta USA Baracka Obamy wezmą w nich udział prezydenci m.in. Francji, Niemiec, Czech, Słowacji, Węgier, Litwy i Łotwy. Łącznie reprezentowanych ma być niemal 50 państw. Uroczystość odbędzie się zgodnie z ceremoniałem wojskowym, przemówienia wygłoszą prezydenci Polski i USA, wykonane będzie też napisane specjalnie na tę okazję dzieło laureata nagrody Grammy Włodzimierza Pawlika.

Rocznicę wyborów z 1989 roku uczci także parlament. Odbędzie się posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, czyli wspólnie obradować będą Sejm i Senat. O godzinie 15 orędzie przed Zgromadzeniem Narodowym wygłosi Bronisław Komorowski. Marszałek Ewa Kopacz zapowiedziała, że na posiedzeniu obecni będą prezydenci państw członkowskich UE, zaproszeni zostali także przewodniczący parlamentów z krajów Unii oraz parlamentarzyści, którzy 4 czerwca 1989 roku zostali wybrani do Sejmu i Senatu.

O godzinie 16 w Senacie odbędzie się sesja przewodniczących parlamentów z krajów UE z udziałem marszałek Sejmu i marszałka Senatu Bogdana Borusewicza. W spotkaniu udział weźmie 17 delegacji parlamentarnych z Europy.

Także o 16 prezydenci Polski i Francji Francois Hollande wezmą udział w otwarciu wystawy "Solidarite France Pologne" w Galerii Kordegarda, a 20 minut później przy ul. Kościelnej odsłonią pomnik Marii Curie-Skłodowskiej.

Następnie w podwarszawskim Brwinowie prezydenci Polski Bronisław Komorowski i Niemiec Joachim Gauck wezmą udział w uroczystości nadania autostradzie A2 symbolicznej nazwy "Autostrada Wolności". Zasadzą także symboliczny "dąb wolności".

O godzinie 17:30 rozpocznie się zaś uroczysty koncert z okazji 25-lecia wolności. Orkiestra Teatru Wielkiego pod batutą Jerzego Maksymiuka wykona Symfonię h-moll op. 24 "Polonia" Ignacego Jana Paderewskiego. Koncert jest objęty patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

(edbie)