Polityczne trzęsienie ziemi. Dymisje złożyli na ręce premier Ewy Kopacz ministrowie: zdrowia Bartosz Arłukowicz, sportu Andrzej Biernat i skarbu Włodzimierz Karpiński oraz trzech wiceministrów. Rezygnację z funkcji koordynatora specsłużb złożył Jacek Cichocki. Ustąpienie ze stanowiska marszałka Sejmu zapowiedział Radosław Sikorski. Z funkcją szefa doradców premiera pożegna się natomiast Jacek Rostowski. Informacje te przekazała na zwołanej w trybie pilnym konferencji prasowej Ewa Kopacz.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :


23:59

Za nami wieczór pełen politycznych emocji!

Opublikowanie w internecie przez biznesmena Zbigniewa Stonogę materiałów ze śledztwa ws. afery podsłuchowej pociągnęło za sobą lawinę dymisji na szczytach władzy.

Ze stanowiskami - przypomnijmy - żegnają się:

marszałek Sejmu Radosław Sikorski,
ministrowie: zdrowia Bartosz Arłukowicz, sportu Andrzej Biernat i skarbu Włodzimierz Karpiński,
wiceministrowie: skarbu Rafał Baniak, środowiska Stanisław Gawłowski i gospodarki Tomasz Tomczykiewicz,
koordynator służb specjalnych Jacek Cichocki,
szef doradców premiera Jacek Rostowski.

Niepewna jest przyszłość prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta.

Przez cały wieczór na bieżąco informowaliśmy Was o wszystkich decyzjach i zbieraliśmy dla Was komentarze polityków i ekspertów. Znajdziecie je poniżej.

Pytaliśmy również, jak Wy oceniacie zmiany na szczytach władzy? Zagłosujcie w naszej sondzie, wpiszcie swój komentarz!

Dziękujemy, że spędziliście ten mocno polityczny wieczór z nami!

A na zakończenie... krótki twitterowy komentarz dziennikarza RMF FM Tomasza Skorego:

23:47

Dr Ewa Pietrzyk-Zieniewicz z Instytutu Nauk Politycznych UW: Ruch Ewy Kopacz będzie można ocenić dopiero wtedy, gdy poznamy nowe nominacje.

One albo pozwolą nam uwierzyć, że pani premier silną ręką dzierży stery zarówno rządu, jak i partii, albo pozwolą nam jedynie stwierdzić, że wewnętrzne platformerskie rozgrywki są już tak mocne, że te nominacje są wypadkową tych rozgrywek. (...) Być może wtedy krzykniemy: lepiej było nic nie robić, a być może pogratulujemy pani premier.

Ekspertka podkreśla jednak, że dymisje to ruch, który trzeba było wykonać, bo popularność Platformy Obywatelskiej spada z dnia na dzień:

To wreszcie jest jakiś krok. Być może troszkę spóźniony, ale jednak jakiś. Bo już naprawdę społeczeństwo miało prawo być zmęczone tymi ciągle wyciekającymi skądś informacjami, które przedstawiały klasę polityczną, a precyzyjniej Platformę Obywatelską, w świetle bardzo nieprzyjemnym, przy jednoczesnym braku ostrzejszej, bardziej zdecydowanej reakcji pani premier i liderki formacji. Można było pytać, jak długo będziemy czekać na jakieś rozstrzygnięcia?

Dr Pietrzyk-Zieniewicz nie zgadza się jednak z opiniami, że dobrym rozwiązaniem mogłyby być wcześniejsze wybory parlamentarne:

Być może PO uratowałaby twarz, ale gdyby teraz ogłoszono wybory, to przegrałaby je na pewno. A do wyborów jest jeszcze trochę czasu i ten czas może pomóc Platformie troszeczkę odbudować wizerunek.

23:33

Politolog prof. Wawrzyniec Konarski z Uniwersytetu Jagiellońskiego:

Prawdziwą ucieczką do przodu byłoby pójście va banque: ogłoszenie decyzji o dymisji rządu i rozpisanie nowych wyborów. Na pewno byłoby to bardzo ryzykowne, ale wbrew pozorom bardzo logiczne. (...) Mamy dzisiaj fatalne notowania Platformy i wcale nie tak dobre notowania PiS. Narasta ranga politycznego populizmu, którego dysponentami są i Paweł Kukiz, i Janusz Korwin Mikke. Gdyby wybory mogły się odbyć za kilkadziesiąt dni, prawdopodobnie byłyby do nich znacznie lepiej przygotowane PO i PiS, a nie byłby w stanie się do tego przygotować ruch populistyczny.

Przeczytajcie cały komentarz politologa prof. Wawrzyńca Konarskiego: PO pomogłyby wcześniejsze wybory, nie dymisja "kilku figur".

23:07

To próba budowy nowej Platformy Obywatelskiej na gruzach starej - tak lawinę dymisji na szczytach władzy komentuje w rozmowie z RMF FM politolog Rafał Chwedoruk. Według niego, sytuacja ta nie dość, że nie pomoże Platformie, to może jej zaszkodzić.

Chaos w zasadzie w pierwszych tygodniach trwania kampanii parlamentarnej to najgorsze, co może zdarzyć się jakiejkolwiek partii - mówi ekspert w rozmowie z reporterem RMF FM Krzysztofem Zasadą.

Cały komentarz Rafała Chwedoruka znajdziecie TUTAJ!

22:39

Janusz Piechociński, wicepremier i szef PSL:

Nad część rządu nadciągnął tajfun i wymiótł kilku ludzi w obozie PO. (...) Nazbierało się w różnych obszarach i pani premier postanowiła głębiej, niż wcześniej sądzono, oczyścić krew.

Pytany, czy wiedział o planach zmian w rządzie, Piechociński odparł, że koalicjanci sami decydują o obsadzie podlegających im resortów.

Cały komentarz szefa ludowców znajdziecie TUTAJ!


A przy okazji... wpis Konrada Piaseckiego na Twitterze:

22:33

Ewa Kopacz skieruje do Sejmu wniosek o odwołanie Andrzeja Seremeta z funkcji prokuratora generalnego.

Premier Kopacz mówiąc (na środowej konferencji), że nie przyjmuje sprawozdania prokuratora generalnego, miała na myśli, że najpierw nie przyjmuje tego sprawozdania, a następnie do Sejmu wystosuje wniosek o jego odwołanie - oświadczyła rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Zaznaczyła, że to skomplikowana procedura, która wymaga czasu i różnych opinii. Pani premier rozpoczęła już tę procedurę - dodała.

21:57

Jak oceniacie zmiany na szczytach władzy? Czekamy na Wasze głosy i komentarze!

21:17

Kiedy poznamy następców marszałka Sejmu i ministrów?

Jeżeli popatrzymy, że jutro pani premier jest w Brukseli, pojutrze w Rzymie i w Watykanie, to nie jest czas dobry na to, by ogłaszać decyzję, czyli (pozostaje) początek przyszłego tygodnia - oświadczyła rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Zaznaczyła, że następcy odwołanych ministrów już są. Pani premier jest przygotowana - zapewniła.

Jeśli zaś chodzi o wybór nowego marszałka Sejmu, to - według rzeczniczki rządu - nastąpi on prawdopodobnie dopiero na kolejnym posiedzeniu Sejmu, czyli za dwa tygodnie. Na tym posiedzeniu chyba nie damy rady wybrać nowego marszałka - stwierdziła.

Wcześniej Radosław Sikorski mówił, że powołanie jego następcy nastąpi w najbliższych dniach.

20:59

Minister sprawiedliwości Borys Budka po decyzji Ewy Kopacz ws. Andrzeja Seremeta:

Niepodpisanie sprawozdania otwiera możliwość podjęcia procedury odwołania prokuratora generalnego. Prawo przewiduje, że również ja muszę przedstawić własne stanowisko w sprawie. Jestem w trakcie jego opracowywania. Czeka na nie pani premier i pozna je jako pierwsza. Będzie gotowe w ciągu najbliższych dni

Decyzja Ewy Kopacz ws. Andrzeja Seremeta to pokłosie opublikowania w internecie materiałów ze śledztwa ws. afery podsłuchowej.

Od dwóch dni opinia publiczna żyje sprawą nielegalnych podsłuchów. Ma ona negatywny wpływ na funkcje państwa - mówiła szefowa rządu na dzisiejszej konferencji prasowej. Dodała, że jedynym efektem trwającego od roku śledztwa jest gigantyczny wyciek akt tego śledztwa. To podważa w sposób szczególny zaufanie do takiej instytucji, (...) jaką jest prokuratura - stwierdziła Kopacz.

Według niej, jedyną instytucją, która powinna wyjaśnić tę sprawę, jest "dobrze i sprawnie działająca prokuratura z nowym prokuratorem generalnym".

Przy okazji przypomnijmy, co o całej sprawie mówiła dzisiaj w Sejmie posłanka klubu Zjednoczona Prawica Beata Kempa: (...) jest silny ciąg, by znaleźć kozła ofiarnego. Tym kozłem ofiarnym ma być dzisiaj pan prokurator Seremet.

20:47

Tomasz Skory komentuje decyzję Ewy Kopacz o nieprzyjęciu rocznego sprawozdania Andrzeja Seremeta:

20:43

Powód czy pretekst? Piasecki na Twitterze:

20:37

Konrad Piasecki komentuje:

Ewa Kopacz sięgnęła po sprawdzone metody swego poprzednika. Donald Tusk, dokonując personalnej czystki, skutecznie odwrócił uwagę od afery hazardowej i zatrzymał sondażowe spadki.

Teraz ma być podobnie, ale niekoniecznie będzie, bo o ile zmiany na politycznych szczytach zapewne przykują uwagę i pozwolą nieco przykryć zamieszanie podsłuchowe, to mogą też sprawiać wrażenie ruchów nerwowych i podszytych klimatem dekadencji i upadku.

Polecamy komentarz Konrada Piaseckiego w tekście: Dymisje w rządzie Kopacz. Czy to uratuje Platformę Obywatelską?

20:31

Stanisław Wziątek z SLD o przeprosinach, jakie Ewa Kopacz skierowała do wyborców w imieniu Platformy Obywatelskiej:

Warto było to słowo ("przepraszam" - red.) wypowiedzieć rok temu - wtedy, kiedy pojawiła się jedna afera, druga afera, kiedy pojawiły się zdarzenia pokazujące, jak bardzo przedstawiciele władzy zawłaszczają państwo.

Polityczne komentarze po trzęsieniu ziemi na szczytach władze zebrał w Sejmie reporter RMF FM Krzysztof Berenda - przeczytajcie!

20:11

Jest reakcja Prokuratury Generalnej na decyzję Ewy Kopacz ws. Andrzeja Seremeta:

Prokurator generalny przyjmuje decyzję pani premier, ale zauważył, że sprawozdanie dotyczy zeszłego roku, a nie bieżących wydarzeń - skomentował rzecznik Seremeta Mateusz Martyniuk.

Pytany, czy niepodpisanie przez premier zeszłorocznego sprawozdania prokuratora generalnego jest połączone z wnioskiem do Sejmu o odwołanie Seremeta, Martyniuk odpowiedział, że nic o tym nie wie.

Odniósł się również do upublicznienia materiałów ze śledztwa ws. afery podsłuchowej: Prokuratorzy działali zgodnie z obowiązującym prawem uchwalonym przez parlament, co więcej - spełnili ciążący na nich obowiązek. Mówił o tym w Sejmie prokurator generalny, taka też jest opinia wielu innych prawników.

Informację ws. upublicznienia materiałów ze sprawy podsłuchowej Andrzej Seremet przedstawił w Sejmie dzisiaj wczesnym popołudniem. Mówił m.in., że udostępniając stronom śledztwa akta prokurator postąpił zgodnie z prawem, a obarczanie go odpowiedzialnością za upublicznienie tych materiałów jest bezzasadne.

20:01

Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska: Nazwiska następców odwołanych ministrów premier Ewa Kopacz ogłosi w przyszłym tygodniu.

19:55

Mariusz Piekarski, RMF FM:

Z rządu z hukiem wylatują ministrowie: skarbu Włodzimierz Karpiński i sportu Andrzej Biernat oraz zdrowia Bartosz Arłukowicz. O ile Karpiński na pewno został nagrany podczas rozmowy z prezesem Orlenu, to Biernat i Arłukowicz nie zaistnieli w publicznie znanych stenogramach. Są jednak informacje, że bywali w podsłuchiwanych restauracjach. Niewykluczone też, że premier Kopacz postanowiła pozbyć się na fali tej czystki niewygodnych ministrów.

Nie ma wątpliwości, za co wylatuje szef doradców premiera, były minister finansów Jacek Rostowski. To on rozmawiał z Radosławem Sikorskim o - delikatnie mówiąc - usłużności wobec USA. Panowie opowiadali sobie przy ośmiorniczkach niewybredne dowcipy.

PRZYPOMNIJMY:

Sikorski w podsłuchanej rozmowie: "Bullshit, skonfliktujemy się z Niemcami, z Rosją, bo zrobiliśmy laskę Amerykanom. Frajerzy, kompletni frajerzy"


Grzegorz Kwolek, RMF FM:

Czystka dotknęła również trzech wiceministrów. Rafał Baniak, wiceminister skarbu, miał zostać nagrany podczas spotkania z lobbystą Jana Kulczyka - rozmowa dotyczyła przejęcia spółek energetycznych od Skarbu Państwa. Odchodzą także wiceministrowie: środowiska Stanisław Gawłowski i gospodarki Tomasz Tomczykiewicz.

19:39

Mariusz Błaszczak, szef klubu PiS, po decyzji ws. Andrzeja Seremeta: Zmiana na stanowisku prokuratora generalnego nic w rzeczywistości nie zmieni, a będzie tylko próbą osadzenia na tym stanowisku człowieka uległego wobec koalicji rządzącej.

19:31

Gościem jutrzejszego Kontrwywiadu RMF FM będzie Grzegorz Schetyna.

Początek rozmowy - o 08:02. Zapraszamy!

19:27

Prawo i Sprawiedliwość nie poprze wniosku o odwołanie Andrzeja Seremeta - dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada.

Premier Ewa Kopacz poinformowała, że nie przyjmie rocznego sprawozdania prokuratora generalnego, co otworzyłoby drogę do odwołania Seremeta. Poza nieprzyjęciem sprawozdania potrzebny jest jeszcze wniosek do Sejmu o odwołanie prokuratora generalnego - a odwołać go można większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy posłów.

19:18

Konrad Piasecki, RMF FM:

W trakcie trwających od kilkunastu godzin spekulacji na temat personalnej rewolucji na szczytach władzy najczęściej powtarzano, że najbardziej zauważalne, a zatem dla powodzenia taktyki ucieczki do przodu najbardziej skuteczne, byłoby odejście Radosława Sikorskiego. Ale - jak słyszałem - marszałek nie za bardzo palił się do takiego rozwiązania. Jeszcze dzisiaj wczesnym popołudniem mówiono, że odejście Sikorskiego jest mało prawdopodobne.

Najwyraźniej jednak albo nacisk Ewy Kopacz, albo nowe okoliczności afery podsłuchowej sprawiły, że marszałek Sejmu zostanie zmieniony.

Sikorski skończy urzędowanie na tym stanowisku po zaledwie dziewięciu miesiącach i na cztery miesiące przed końcem kadencji.

PRZECZYTAJCIE WIĘCEJ NA TEN TEMAT!

19:13

Krzysztof Zasada, RMF FM:

Zapowiedziane przez Ewę Kopacz nieprzyjęcie rocznego sprawozdania prokuratora generalnego otwiera drogę do odwołania Andrzeja Seremeta. Poza nieprzyjęciem sprawozdania potrzebny jest jeszcze wniosek do Sejmu o odwołanie prokuratora generalnego, a odwołać go można większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy posłów.

Wiele wskazuje na to, że uzyskanie tej większości przez koalicję może być problemem. Trudno wyobrazić sobie, że PiS poprze taki wniosek.

Kadencja Andrzeja Seremeta kończy się wiosną przyszłego roku. PiS-owi będzie z pewnością zależało, by o jego następcy decydował już nowy prezydent - Andrzej Duda.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT!

19:08

Pierwsze spekulacje po politycznym trzęsieniu ziemi:

18:51

Radosław Sikorski: Powołanie nowego marszałka Sejmu nastąpi w najbliższych dniach.

18:50

Radosław Sikorski: Podjąłem decyzję o rezygnacji w trosce o Platformę Obywatelską - jej interes, jej szanse są dla mnie ważniejsze niż osobiste ambicje.

18:43

Jacek Cichocki złożył rezygnację z funkcji koordynatora służb specjalnych - poinformowała na Twitterze kancelaria premiera:

18:37

Twitterowy komentarz na gorąco...

18:29

W imieniu Platformy Obywatelskiej premier Ewa Kopacz przeprosiła wyborców za to, co usłyszeli na nagranych i upublicznionych rozmowach polityków PO.

18:26

Tomasz Tomczykiewicz pożegnał się na Twitterze ze współpracownikami:

18:13

Zakończyła się konferencja Ewy Kopacz. Trwała zaledwie kilka minut.

18:13

Ewa Kopacz: Jacek Rostowski nie będzie już szefem doradców premiera, a Radosław Sikorski zapowiedział złożenie rezygnacji ze stanowiska marszałka Sejmu.

18:12

Ewa Kopacz: Dymisje złożyli na moje ręce ministrowie Bartosz Arłukowicz, Andrzej Biernat i Włodzimierz Karpiński oraz wiceministrowie Rafał Baniak, Stanisław Gawłowski i Tomasz Tomczykiewicz.

18:11

Ewa Kopacz: Rozmawiałam z osobami nagranymi na taśmach. Wspólnie uznaliśmy, że nie możemy czekać. PO nie może być obciążana tym, co dzieje się wokół taśm. Po tych rozmowach mogę powiedzieć, że ci, którzy są ofiarami podsłuchów, wykazali się odpowiedzialnością za państwo.

18:09

Ewa Kopacz: Jedynym efektem długotrwałego śledztwa prokuratury ws. afery podsłuchowej jest gigantyczny wyciek akt śledztwa. To podważa zaufanie do prokuratury. Nie przyjmę sprawozdania prokuratora generalnego.

18:00

Wybiła 18:00. Czekamy na rozpoczęcie konferencji Ewy Kopacz.

17:55

Do akcji wkroczyli już twórcy internetowych memów...

17:49

W oczekiwaniu na wystąpienie szefowej rządu - twitterowy komentarz Jarosława Gowina:

17:39

Konferencja Ewy Kopacz jest tematem numer 1 w mediach społecznościowych...

17:31

Z nieoficjalnych informacji dziennikarza RMF FM Marka Balawajdra wynika, że na zbliżającej się konferencji prasowej Ewa Kopacz może oglosić zmiany w rządzie, a ze stanowiskiem może pożegnać się minister sportu Andrzej Biernat:

17:30

Za pół godziny rozpocznie się zwołana w trybie pilnym konferencja prasowa premier Ewy Kopacz. Będziemy relacjonować ją dla Was na bieżąco. Bądźcie z nami!