Najwyższy rangą chiński dyplomata Wang Yi i amerykański sekretarz stanu Antony Blinken omówili w Pekinie zagadnienia, które doprowadziły do nasilenia napięcia między krajami. Trwa spotkanie Blinkena z przywódcą Chin Xi Jinpingiem - podała agencja Reutera.
Dyrektor Biura Komisji Spraw Zagranicznych Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin Wang Yi obwinił "błędne postrzeganie" Chin przez Waszyngton jako "podstawową przyczynę" pogorszenia stosunków między obiema stronami.
Wang, który w hierarchii partyjnej znajduje się wyżej niż minister spraw zagranicznych Qin Gang, wezwał też USA do zaprzestania spekulacji na temat zagrożeń ze strony Chin, "tłumienia" chińskiego rozwoju naukowego i technologicznego oraz powstrzymania się od ingerowania w wewnętrzne sprawy Chin - podały chińskie media państwowe. Konieczne jest dokonanie wyboru między dialogiem a konfrontacją, współpracą a konfliktem - stwierdził.
Rzecznik Departamentu Stanu przekazał, że Blinken "podkreślił znaczenie odpowiedzialnego zarządzania rywalizacją między Stanami Zjednoczonymi a ChRL poprzez otwarte kanały komunikacji, aby zapewnić, że rywalizacja nie przerodzi się w konflikt".
Zgodnie z oświadczeniem Matthew Millera, rzecznika Departamentu Stanu USA, Blinken powtórzył, że Stany Zjednoczone będą nadal wykorzystywać dyplomację, aby omawiać obszary budzące obawy i bronić interesów i wartości Amerykanów - podała portal BBC.
Miller opisał spotkanie jako "szczere i produktywne", zauważając, że obaj poruszyli szereg kwestii dotyczących obu państw i świata.
W kwestii Tajwanu, do którego Pekin rości sobie prawo, Wang powtórzył, że Tajwan jest jednym z "podstawowych interesów" Chin, w odniesieniu do którego "nie ma miejsca na kompromis lub wycofanie się".
Po godz. 16.30 czasu lokalnego (godz. 10.30 w Warszawie) rozpoczęło się spotkanie się z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Spotkanie Blinkena z Xi w ostatnim dniu jego dwudniowej wizyty jest pierwszym spotkaniem szefa dyplomacji USA z chińskim przywódcą od 2018 r. i może pomóc w ułatwieniu zaplanowania spotkania między Xi a prezydentem USA Joe Bidenem w późniejszym terminie w tym roku - podkreśla agencja Reutera.
Pierwszego dnia rozmów Blinken odbył ponad 7-godzinne spotkanie z chińskim ministrem spraw zagranicznych Qin Gangiem. Obaj zgodzili się kontynuować rozmowy na wysokim szczeblu. Nic nie wskazuje jednak na to, że którakolwiek z kwestii na długiej liście spraw spornych jest bliższa rozwiązania, choć rozmowy zostały określone mianem "szczerych, rzeczowych i konstruktywnych".