Zakończyło się spotkanie ekspertów krajów Unii Europejskiej, podczas którego jednym z tematów było wprowadzenie przez Polskę i Węgry zakazu importu artykułów rolnych. Ustalono, że problem nadmiernego importu zboża z Ukrainy i jednostronnych decyzji Polski i Węgier będzie dyskutowany przez unijnych ministrów rolnictwa, którzy 25 kwietnia spotkają się w Brukseli.

W Brukseli zakończyło się posiedzenie Specjalnego Komitetu UE ds. Rolnictwa (SCA). Jak ustaliła nasza dziennikarka Katarzyna Szymańska-Borginon, poza krajami sąsiadującymi z Ukrainą, głos zabrało 12 przedstawicieli unijnych krajów. 

Jak informuje dziennikarka RMF FM, Słowacja zakomunikowała, że dołącza do wprowadzonego przez Polskę i Węgry zakazu importu żywności z Ukrainy. Przy czym rząd w Bratysławie nie blokuje tranzytu ukraińskich produktów rolnych.

Bułgaria i Rumunia oznajmiły natomiast, że jeszcze się zastanawiają. W przypadku tych krajów, jak komentował unijny dyplomata, może to być spowodowane trwającymi prawosławnymi świętami i w związku z tym brakiem tzw. instrukcji dla dyplomatów.

Czechy nie zgadzają się natomiast z jednostronnym podejściem Polski i Węgier i chcą rozwiązania problemu na szczeblu unijnym.

Czechy były w tej sprawie bardzo stanowcze - powiedział RMF FM unijny dyplomata. 

Pozostałe kraje wyrażały obawy co do skutków dla unijnego rynku działań podjętych przez Polskę i Węgry. Finlandia i Luksemburg dodatkowo stwierdziły,  że podjęte przez Polskę i Węgry kroki działają na korzyść Rosji.

Dyskusja nie była szczególnie napięta - opowiedział naszej dziennikarce uczestnik spotkania.

Polska i Węgry tłumaczyły, że to zakaz tymczasowy i że musiały podjąć takie decyzje, bo nie było reakcji KE, gdy alarmowały o sytuacji rolników w swoich krajach. Obydwa państwa wyjaśniały, że decyzja o wstrzymaniu sprowadzania ukraińskiej żywności była konieczna, aby zaradzić sytuacji nadmiernego importu, który pojawił się w związku z uruchomieniem "korytarzami solidarnościowymi". 

Polska szczególnie podkreślała swoją solidarność z Ukrainą.

Ustalono, że temat ten będzie dyskutowany przez unijnych ministrów rolnictwa, którzy 25 kwietnia spotkają się w Brukseli.


Opracowanie: