Poseł Marcin Ociepa oświadczył w mediach społecznościowych, że opuszcza Porozumienie Jarosława Gowina. Wcześniej zrezygnował także z funkcji wiceministra obrony narodowej. "Nikt nie proponował mi żadnych stanowisk, nie ma na ten temat rozmów" - powiedział późnym wieczorem dziennikarzom w Sejmie poseł.

Marcin Ociepa zrezygnował z funkcji wiceministra obrony narodowej - podkreślając, że zdecydował się na dymisję "w geście solidarności" z Jarosławem Gowinem - równocześnie jednak nie zadeklarował odejścia z sejmowego klubu PiS.

"Jeśli chodzi o przyszłość, to wszystko będziemy musieli zważyć. Ja osobiście byłem przeciwny ultimatum postawionemu PiS (...) i nie wybieram się do żadnego innego projektu politycznego w tej kadencji Sejmu" - oświadczył Marcin Ociepa.

"Proszę mi pozwolić zapoznać się z decyzją zarządu mojej partii i wtedy będę podejmował decyzję, ale zgadzam się, że nie można pogodzić tych dwóch rzeczy" - dodał.

Wieczorem poseł napisał na swoim Twitterze: "Wierzę, że silnej Polsce może służyć tylko rząd Zjednoczonej Prawicy. W związku z różnicą zdań co do wizji przyszłości partii Porozumienie, a szczególnie jaką większość należy budować w tym i kolejnym parlamencie, podjąłem decyzję o rezygnacji z członkostwa w partii."

Ociepa pytany po wieczornych głosowaniach w Sejmie o to, czy wejdzie do rządu stwierdził, że na razie czeka na rozpatrzenie swojej dymisji.

"Mogę powtórzyć jeszcze raz deklarację, że nikt nie proponował mi żadnych stanowisk. Nie jest to przedmiotem rozmów" - powiedział. 

"Nie było żadnych rozmów na ten temat, ani wcześniej nie była to próba wpłynięcia na moje decyzje, ani teraz nie ma takiej propozycji" - zaznaczył.

Co ważne, Ociepa głosował tak, jak posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Poparł m.in. reasumpcję głosowania w sprawie odroczenia obrad izby do 2 września.

Porozumienia opuściło koalicję rządową

Dzisiaj rano zarząd Porozumienia - w reakcji na wczorajsze wyrzucenie z rządu Jarosława Gowina - zdecydował oficjalnie, że partia opuszcza koalicję rządową, a jej parlamentarzyści wychodzą z klubu Prawa i Sprawiedliwości i utworzą własne koło.

Dotąd w klubie PiS zasiadało 11 polityków Porozumienia. Oprócz samego Jarosława Gowina byli to: wiceszef MON Marcin Ociepa, wiceministrowie w resorcie rozwoju, pracy i technologii - dowodzonym dotąd przez Gowina - Iwona Michałek, Andrzej Gut-Mostowy i Grzegorz Piechowiak, wiceszef resortu edukacji Wojciech Murdzek, rzeczniczka Porozumienia Magdalena Sroka, Michał Wypij, Stanisław Bukowiec, Mieczysław Baszko i Anna Dąbrowska-Banaszek.



 

 

Opracowanie: