Trwa czwarty, ostatni dzień 16. posiedzenia Sejmu, po którym nastąpi przerwa wakacyjna. Pierwsza część obrad była utajniona, bo parlamentarzyści zajmowali się wnioskiem o odwołanie dwóch członkiń komisji ds. pedofilii.

Ostatni dzień posiedzenie Sejmu rozpoczął się od tajnej części obrad. Posłowie zajęli się wnioskiem marszałka Sejmu Szymona Hołowni o odwołanie dwóch członkiń komisji ds. pedofilii - Barbary Chrobak i Hanny Elżanowskiej.

W lutym przewodnicząca komisji Karolina Bućko wystosowała do Hołowni wniosek o ich odwołanie. Przyczyną złożenia wniosku były oskarżenia o stosowanie mobbingu, którym obie stanowczo zaprzeczyły.

W maju marszałek Sejmu skierował wniosek o odwołanie obydwu członkiń do sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

W czwartek Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka przychyliła się do wniosku przewodniczącej komisji ds. pedofilii o odwołanie jej dwóch członkiń.

Po przeprowadzeniu tego punktu, Sejm wznowił obrad w trybie jawnym. Stało się to przed godz. 11:00.

Co w planie piątkowych obrad?

Posłowie wysłuchają w piątek m.in. sprawozdania KRRiT, Rady Mediów Narodowych i KRS z działalności w 2023 roku. W planach jest także debata nad poselskim projektem uchwały w sprawie zlecenia NIK kontroli w KRRiT "w zakresie realizacji konstytucyjnych i ustawowych obowiązków stania na straży wolności słowa, prawa do informacji, interesu publicznego w radiofonii i telewizji oraz zapewnienia otwartego i pluralistycznego charakteru radiofonii i telewizji".

Posłowie będą też debatowali nad zmianą regulaminu Sejmu, m.in. w sprawie rotacyjnego kierownictwa komisji ds. służb specjalnych i powołania komisji ds. dzieci i młodzieży.

Po południu w bloku głosowań posłowie będą decydowali m.in. o senackich poprawkach do noweli Kodeksu karnego zmieniających definicję zgwałcenia, ustawie mającej wspierać działanie wojska i służb na granicy, a także o noweli ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.

Głosowane będą także senackie poprawki w sprawie noweli ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, zgodnie z którą dziennikarze i wydawcy mają prawo ubiegać się o wynagrodzenie za treści wykorzystane przez big techy. W ocenie przedstawicieli mediów, to zmiana tylko teoretyczna, bo ustawa nie wprowadza mechanizmów, z których wydawcy mogliby skorzystać w staraniach o rekompensaty z tego tytułu.

W piątek Sejm zakończy czterodniowe posiedzenie, ostatnie przed wakacyjną przerwą. Następne zaplanowano na wrzesień.