Poseł Prawa i Sprawiedliwości Antoni Macierewicz zasłonił się immunitetem, gdy prowadząc samochód, został zatrzymany w Warszawie do policyjnej kontroli.

Antoni Macierewicz miał być zatrzymany do kontroli po zgłoszeniu od jednego z obywateli. Powody zgłoszenia nie są znane.

Poseł niestety zasłonił się immunitetem, odmówił poddania się kontroli drogowej i badaniu na trzeźwość, w związku z tym policjanci odstąpili od dalszych czynności i sporządzą właściwą dokumentację - mówi Jacek Dobrzyński, rzecznik ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji.

Jak informuje TVP Info, poseł miał zaparkować "na zakazie" zatrzymywania i postoju. Rafał Markiewicz ze stołecznej policji przekazał, że politykowi zatrzymano elektroniczne prawo jazdy i wystawiono mu pokwitowanie, które uprawnia do prowadzenia pojazdów przez najbliższe siedem dni.

Do zatrzymania posła w samochodzie doszło przy pętli autobusowej obok pl. Piłsudskiego. Tam wcześniej Antoni Macierewicz próbował podstawić nogę jednemu z mężczyzn, który przyniósł przed pomnik Lecha Kaczyńskiego wieniec z napisem sugerującym, że za katastrofą smoleńską stoi były prezydent.

Trzy mandaty, 21 punktów karnych

Przypomnijmy, za swoje wykroczenia drogowe Antoni Macierewicz dostał kilka tygodni temu trzy mandaty na łączną kwotę 1800 złotych i 21 punktów karnych. Wcześniej miał już na swoim koncie 10 punktów, przez co przekroczył dozwoloną ich liczbę.

Na początku listopada Fakt.pl. opisał przejazd Antoniego Macierewicza po Warszawie. Według nich polityk naruszył wiele przepisów drogowych - miał rozmawiać przez telefon komórkowy za kierownicą samochodu, wyprzedzać na przejściu dla pieszych, najechać na podwójną linię ciągłą i wjechać na pas ruchu dla rowerów. Te wykroczenia zagrożone są ponad 27 punktami karnymi. Policja może odebrać prawo jazdy po przekroczeniu limitu 24.

Macierewicz w TV Republika został zapytany, czy rozmawiał wówczas przez telefon w trakcie prowadzenia samochodu. "Moim zdaniem samochód wtedy stał" - odpowiedział poseł PiS.

Zapewnił, że "jest absolutnie do dyspozycji". "Zrealizuję wszystko, co będzie wynikało z konsekwencji, jeśli takie działania rzeczywiście miały miejsca" - dodał.

Polityk zaznaczył, że jazda samochodem z "telefonem w ręku" jest niedopuszczalna. Donald Tusk zrobił to i w 2021, i 2022, i 2023 roku, i w tej sprawie pan Siemoniak milczał - powiedział Antoni Macierewicz.

Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji wszczęli wówczas czynności wyjaśniające.