Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert o silnym wietrze mieszkańcom północnych województw. Możliwe są tam nawet burze. Najtrudniej będzie na Pomorzu. Ostrzeżenie IMGW przed oblodzeniem dotyczy zaś większości kraju; nie objęto nim jedynie terenów zachodniej Polski.

Silny wiatr na północy Polski

Ostrzeżenie IMGW II stopnia przed silnym wiatrem zostało wydane dla północnych części woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego. Prognozowany jest tam silny wiatr o średniej prędkości do 65 km/h, w porywach do 95 km/h, a także możliwe burze. Ostrzeżenie obowiązuje do soboty do godz. 2.

Ostrzeżenie I stopnia przed silnym wiatrem dotyczy północnej i centralnej Polski: objęto nim tereny woj. warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, a także większość obszaru woj. wielkopolskiego i północną część woj. łódzkiego, mazowieckiego i podlaskiego. Prognozuje się tam wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 40 km/h, w porywach do 75 km/h i możliwe burze. Ostrzeżenie obowiązuje do końca piątkowego wieczoru.

Alert RCB

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert przed silnym wiatrem w pasie Pomorza. Wiadomość o treści: "Uwaga! Dziś i jutro (03/04.01) prognozowany bardzo silny wiatr. Zachowaj ostrożność podczas aktywności na zewnątrz. Nie przebywaj i nie parkuj pod drzewami" otrzymali mieszkańcy powiatów gryfickiego, kamieńskiego, kołobrzeskiego, koszalińskiego, sławieńskiego i Koszalina (woj. zachodniopomorskie) oraz lęborskiego, puckiego, słupskiego, wejherowskiego i Słupska (woj. pomorskie).

Będzie ślisko!

IMGW ostrzega dziś również przed oblodzeniem. Ostrzeżenie dotyczy większości kraju, nie objęto nim tylko terenów zachodniej Polski. 

Na pozostałym obszarze kraju prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna będzie się wahać od minus 4 st. C do minus 1 st. C, temperatura minimalna przy gruncie od minus 5 st. C do minus 2 st. C. Alert obowiązuje do piątku do godz. 10.

Intensywne opady śniegu

W piątek w południe IMGW wydał ostrzeżenie I stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Dotyczy ono północy Polski: Trójmiasta, Słupska, powiatów bytowskiego, gdańskiego, kartuskiego, lęborskiego, nowodworskiego, puckiego, słupskiego i wejherowskiego (woj. pomorskie), Elbląga, powiatów braniewskiego i elbląskiego w woj. warmińsko-mazurskim oraz Koszalina i pow. koszalińskiego i sławieńskiego w woj. zachodniopomorskim. 

Prognozowane są tam opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o około 10 cm. Silny wiatr może lokalnie powodować zawieje śnieżne. Ostrzeżenie będzie obowiązywać od piątku od godz. 23 do soboty do godz. 7.

W rejonach podgórskich obowiązywać będzie ostrzeżenie I stopnia przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi. Zostało ono wydane dla Jeleniej Góry oraz powiatów lwóweckiego, karkonoskiego, kamiennogórskiego, kłodzkiego (woj. dolnośląskie), Bielsko-Białej, pow. cieszyńskiego, bielskiego i żywieckiego (woj. śląskie) oraz Nowego Sącza, pow. suskiego, myślenickiego, nowotarskiego, limanowskiego, tatrzańskiego, nowosądeckiego i gorlickiego w woj. małopolskim. Prognozowane są tam zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane opadami śniegu i wiatrem o średniej prędkości do 35 km/h, w porywach do 65 km/h. Ostrzeżenia zaczną obowiązywać w piątek po popołudniu i potrwają do sobotniego południa. 

Ostrzeżenie przed sztormem na Bałtyku

IMGW ostrzega przed silnym sztormem na Morzu Bałtyckim. 

W południowo-wschodniej części Bałtyku prognozowany jest wiatr południowo-wschodni do zachodniego, skręcający na północno-zachodni od 6 do 7 stopni w skali Beauforta, wzrastający do 7-9 stopni, w porywach do 10 stopni.

Temperatura powietrza będzie wynosiła ok. 3 st. C. Widzialność dobra do słabej. Okresami przelotny deszcz ze śniegiem. Możliwa jest również burza.

Ostrzeżenie obowiązuje w piątek do godz. 18.00.

Ponadto IMGW wydało alert II stopnia przed wezbraniem z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na Wybrzeżu wschodnim i na morskich wodach wewnętrznych RP. W związku z prognozowanym silnym wiatrem z sektora zachodniego i wysokim napełnieniem Bałtyku (2 stycznia br. - 533 cm) na Wybrzeżu wschodnim przewiduje się duże wahania poziomów wody przeważnie powyżej stanów ostrzegawczych. Miejscami okresowo może zostać nieznacznie przekroczony stan alarmowy.

Sprawdź mapy pogodowe

Temperatura

Śnieg

Wiatr