Rosyjskie obawy związane z kryzysem tamtejszej gospodarki, urodziny Lecha Wałęsy, bogacące się banki i niespełnione obietnice rządu - to tylko niektóre z tematów poruszonych w poniedziałkowej prasie. Na RMF 24 już teraz zapraszamy do lektury porannych dzienników!

Rosja boi się porozumienia handlowego USA z UE

"Wojny handlowe to rosyjski sposób na zablokowanie integracji kolejnych państw z UE i walkę z własnymi problemami gospodarczymi" - czytamy w "Gazecie Wyborczej". W relacjach gospodarczych z Moskwą problemy ma nie tylko Polska, ale i np. Ukraina, Mołdawia czy Litwa. Zdaniem europosła Pawła Zalewskiego (PO), w sporach Rosji z UE chodzi przede wszystkim o kwestie finansowe, a nie polityczne. Jak przypomniał, Unia rozpoczęła formalne negocjacje z USA ws. utworzenia transatlantyckiej strefy wolnego handlu. Ich powodzenie wyraźnie wzmocni Europę. Gospodarka Rosji boryka się natomiast z kryzysem. Spadły bowiem dochody z eksportu ropy i gazu. Z Moskwy odpływa też zachodni kapitał.

W "Gazecie" także m.in. wywiad z głównym inspektorem ochrony danych osobowych Wojciechem Wiewiórowskim, który przyznaje, że "po przejęciu stanowiska jest stale przestraszony", a na stronach sportowych - materiał o nowej księdze polskiego kolarstwa, zapisywanej przez utalentowanych zawodników młodego pokolenia, jak Michał Kwiatkowski czy Rafał Majka.

Dochody banków biją rekordy

"Wałęsa płakał na swoich urodzinach" - donosi na pierwszej stronie "Fakt", relacjonując obchody 70. urodzin byłego prezydenta. Razem z byłym przywódcą "Solidarności" bawiło się 700 gości. Życzenia dotarły do niego z całego świata.

Na drugiej stronie tabloid przygląda się natomiast działalności banków, które zarabiają krocie, podnosząc klientom opłaty i prowizje. Sektor bankowy osiągnął w pierwszej połowie roku rekordowe zyski. Zarobił 9,54 miliarda złotych. Zdaniem ekspertów to efekt ciągle drożejących usług bankowych, w tym rosnących prowizji za konta i karty. Jak podaje "Fakt", w sumie na swoich kontach Polacy trzymają 481,95 mld złotych.

NBP na łamach poniedziałkowego wydania dementuje natomiast krążące w internecie plotki o wprowadzeniu wkrótce do obiegu banknotów o nominale 500 złotych. Ostrzega także przed oszustami, którzy będą próbowali się nimi posługiwać.

Nikt nam tyle nie da, co premier obieca?

"Dziennik Gazeta Prawna" przeanalizował z kolei 100 obietnic wyborczych złożonych przez koalicję PO-PSL. Spełniona została zaledwie co czwarta. Tyle samo zostało złamanych, a co trzecia jest w realizacji. W pozostałych przypadkach doszło do kompromisu lub brakuje konkretów, by można było wprowadzić je w życie.

Koalicja zawiodła, jeśli chodzi o obietnice dotyczące finansów państwa. Spełniły się natomiast zapowiedzi podwyższenia wieku emerytalnego do 67 lat, wprowadzenia podatku od kopalin i modernizacji armii.

(MRod)