Wielkiej Brytanii zagraża susza, najgorzej jest w południowej Anglii. Jeśli w ciągu najbliższych dni nie zacznie padać, i to intensywnie, Brytyjczykom może zabraknąć wody w kranach. Już teraz władze rozpoczęły kampanię promującą oszczędzanie wody

Oczywiście, że zastosuje się do tej prośby. Problem polega na tym, żeby wszyscy jednakowo dbali o środowisko. Osobiście uważam, że prywatnych ogrodów nie należy podlewać w ogóle, raczej publiczne parki - mówiła londyńskiemu korespondentowi RMF jedna z mieszkanek Londynu.

Wielu Brytyjczyków od dawna nie widziało deszczu, a minione lato było najgorętsze od 130 lat. Efekt braku opadów odczuwany będzie na Wyspach co najmniej przez 7 miesięcy. Jeśli w ciągu dwóch tygodni nie spadnie deszcz, wodę trzeba będzie pompować z rzek do rezerwuarów.

Woda – kilka faktów

Woda jest najczęściej spotykaną substancją na Ziemi, pokrywa 70% jej powierzchni. Jednak zaledwie jeden procent nadaje się do picia. W dodatku zasoby słodkiej wody stale się kurczą.

Były sekretarz generalny ONZ Boutros Ghali ostrzegał, że następna wojna toczyć się będzie nie o ropę, ale o wodę. Od czasu zakończenia II wojny światowej doszło już do ponad 20 międzynarodowych zatargów zbrojnych o wodę. Do 2025 roku kryzys wodny dotknie co najmniej 48 krajów, w których mieszka ok. 3 miliardów ludzi.

Wodne ogniska zapalne na świecie. Bliski Wschód - Izrael spiera się tam z Jordanią i Libanem. Turcja buduje system zapór na Tygrysie i Eufracie, co niepokoi Irak i Syrię. Azja Południowa - Indie i Pakistan kłócą się nie tylko o Kaszmir, ale też o korzystanie z wód dorzecza Indusu. Na wschodzie, na pograniczu z Indii i Bangladeszu przedmiotem sporu jest delta Gangesu. Afryka - 19 państw usiłuje się porozumieć w sprawie wykorzystania zasobów trzech głównych rzek - Nilu, Zambezi i Senegalu.

Pokusa ludzi, by sztucznie nawadniać tereny dotknięte suszą często prowadzi do klęsk ekologicznych, na przykład zanika Jezioro Aralskie w Azji Środkowej. W czasach sowieckich zawrócono bieg Amur Darii i Syr Darii, by nawadniać pola bawełny. Od lat 60. ubiegłego wieku powierzchnia jeziora zmniejszyła się o połowę. Znacznie bardziej ambitne projekty przegradzania lub zawracania rzek prowadzone są w Chinach.

Przeciętny mieszkaniec Ameryki Północnej zużywa w domu 70 razy więcej wody niż przeciętny mieszkaniec Ghany.

08:15