Rozpoczął się sezon na te insekty, które są zmorą dla naszych domowych zwierząt, jak i dla nas ludzi. Przemierzając leśne chaszcze w trakcie majowych spacerów zapominamy o ostrożności i narażamy się w ten sposób na ugryzienie przez kleszcza.
Lekarze podkreślają że kleszcze mogą być niebezpieczne i nie można ich bagatelizować. Ugryzienie kleszcza może się skończyć dla człowieka poważną chorobą – mówi doktor Jerzy Sieńko ze szczecińskiej kliniki na Pomorzanach.
Kleszczowe zapalenie mózgu – rzadko, ale może się to zakończyć dla człowieka śmiercią a również może pozostawić ubytki neurologiczne - mówi doktor Sieńko.
Dlatego przed wejściem do lasu, gdzie najczęściej atakują kleszcze warto ubrać czapkę oraz długie spodnie i koszulę. Jeśli już jednak kleszcz zaatakuje należy zdezynfekować to miejsce i pęsetą delikatnie go wyciągnąć.
Z rozpoznaniem kleszcza na ludzkiej skórze nie powinno być problemu. Ponad powierzchnie skóry zawsze wystaje owalny odwłok kleszcza. O wiele gorzej zlokalizować kleszcza u zwierząt choć wygląda on podobnie.
W przypadku zwierząt można stosować środki chemiczne na sierść, które odstraszają kleszcze lub też specjalne obroże.
Największe zagrożenie kleszczami występuje w północno-wschodniej części kraju, dlatego też lekarze radzą aby w tych regionach Polski korzystać ze specjalnych szczepień.
Foto Archiwum RMF
14:05