Pamięci komputerowe gigantycznej pojemności, mikroprocesory naprawdę miniaturowych rozmiarów - wszystko to obiecują naukowcy firmy IBM, którzy ujawnili właśnie dwa przełomowe odkrycia, które mogą prowadzić do budowy układów elektronicznych o rozmiarach pojedynczych atomów i cząsteczek.
Naukowcy centrum badawczego IBM w San Jose w Kalifornii opracowali metodę sterowania stanem magnetycznym pojedynczych atomów, co pozwoli zapisywać w nich informacje i budować na ich podstawie układy pamięciowe o niespotykanej dziś pojemności. Możemy liczyć, że dzięki tej metodzie już wkrótce urządzenia o rozmiarach dzisiejszych iPodów będą w stanie zapisać nawet 30 tysięcy pełnometrażowych filmów.
Badacze z centrum badawczego IBM w Zurichu ogłosili z kolei przełom w tworzeniu zbudowanych z jednego atomu przełączników. To wstęp do budowy układów scalonych o znikomych rozmiarach, które dadzą podstawy do tworzenia miniaturowych komputerów o bardzo dużej mocy obliczeniowej. Jeśli oba te odkrycia, opisane w najnowszym numerze czasopisma "Science" uda się wprowadzić w życie, możemy mieć wkrótce do czynienia z postępem technologii komputerowej większym, niż ten, który nastąpił od lat 70 minionego stulecia.