Tomografia komputerowa pomoże stworzyć nowe Stradivariusy? Naukowcy i lutnicy z Minnesoty zbudowali skrzypce, identyczne z jednym z instrumentów mistrza z Cremony. Wyniki swojej pracy ogłosili dziś podczas dorocznej konferencji Radiological Society of North America (RSNA). Ich zdaniem, takie "reprodukcje" najwyższej klasy instrumentów będą mogły pomóc w rozwoju talentu młodym muzykom, których nie stać na zakup bardzo drogich instrumentów.

Budowę kopii instrumentu "Betts", wykonanego przez Antonio Stradivariego w 1704 roku, rozpoczęto od stworzenia trójwymiarowego obrazu skrzypiec przy pomocy tomografii komputerowej (CT). Technika ta umożliwia bezinwazyjną analizę budowy instrumentu, kształtu i grubości jego płyt, boczków i szyjki z gryfem, śladów uszkodzeń i wykonanych napraw.

W laboratoriach FirstLight Medical Systems w Mora wykonano ponad tysiąc przekrojów instrumentu, które posłużyły do stworzenia trójwymiarowego, wirtualnego modelu skrzypiec. Model pozwolił na wycięcie z odpowiednich kawałków drewna wszystkich części składowych kopii. Wykorzystano w tym celu sterowaną komputerowo obrabiarkę CNC. Części skrzypiec zostały potem ostatecznie obrobione i złożone ręcznie, przez doświadczonych lutników.

Antonio Stradivari, włoski lutnik żyjący w latach 1644 - 1737, uważany jest za najwybitniejszego w historii twórcę skrzypiec. Jak się szacuje, wykonał w życiu około tysiąca instrumentów, w których 650 przetrwało do naszych czasów. Niektóre z nich są własnością wybitnych skrzypków, wiele pozostaje w muzeach i praktycznie nigdy nie wykorzystuje się ich do gry. Skrzypce "Betts" są własnością Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych.

Do dziś zagadka wspaniałego brzmienia instrumentów Stradivariego nie została do końca wyjaśniona. Nie ma wątpliwości, że ma na to wpływ wiele czynników - od rodzajów użytego drewna, przez kształt, po materiały użyte do wykończenia. Badacze z Minnesoty są przekonani, że badania zachowanych skrzypiec przy pomocy tomografii komputerowej pomogą uchylić rąbka tajemnicy.