Są szanse na nowe leki przeciwko AIDS. Naukowcy z Uniwersytetu w Ulm w Niemczech odkryli nowy mechanizm opóźniający rozwój infekcji wirusem HIV-1. Jak donosi czasopismo "Cell" , odkryli oni cząsteczkę, która po niewielkiej modyfikacji może bardzo skutecznie blokować namnażanie się wirusa.
Okazało się, że obecna we krwi cząsteczka, nazwana VIRIP, potrafi blokować wnikanie wirusa HIV-1 do komórek układu immunologicznego i ogranicza w ten sposób jego namnażenie się, a w konsekwencji rozwój AIDS. Zauważono też, że delikatna zmiana struktury tej cząsteczki, peptydu zbudowanego z 20 aminokwasów, zdecydowanie, nawet 100-krotnie zwiększa siłę jego działania.
Niemieccy naukowcy podkreślają, że cząsteczka ta blokuje wirusa HIV-1 w odmienny sposób, niż do tej pory stosowane środki. Udało siępotwierdzić jej skuteczność nawet wobec szczepów wirusa odpornych na inne leki. Co więcej, badania laboratoryjne wskazują na to, że wirus nie potrafi się wobec nowej potencjalnej broni uodpornić. Eksperymenty na zwierzętach potwierdziły, że podanie zmodyfikowanego peptydu nie wywołuje u nich niekorzystnych efektów ubocznych. Naukowcy zapowiadają, że jeszcze w tym roku rozpoczną badania kliniczne.