Jak zlikwidować łapówki? Usankcjonować je prawnie! Na taki pomysł wpadli lekarze z Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi. Łódzcy medycy nie poprzestają na zgłoszeniu pomysłu - pracują nad projektem ustawy w tej sprawie.

Pomysł wygląda następująco: pacjent (już płaci obowiązkowo ubezpieczenie zdrowotne) nie będzie w zaciszu gabinetu wręczać lekarzowi koperty. Pacjent po prostu wybierze sobie lekarza, zapłaci mu za konkretny zabieg w kasie szpitala i dostanie na to rachunek. Pieniądze trafią do Zakładu Opieki Zdrowotnej i portfela lekarskiego, a wcześniej zostaną opodatkowane.

Jeden z autorów tego pomysłu dr Grzegorz Krzyżanowski, szef Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi, nie ma wątpliwości, że te zmiany będą najbardziej bolesne dla biednych pacjentów, ale - jak twierdzi - wcześniej czy później musi to nastąpić. Dzięki temu pacjenci będą mogli leczyć się u wybranego przez siebie lekarza bez łapówki i bez kolejki. No i oczywiście sami lekarze zyskają dzięki temu dodatkowe pieniądze.

To na szczęście tylko pomysł i do samej ustawy jeszcze daleko, ale zgłaszają go sami lekarze, będziemy więc śledzić jego losy. Skoro jednak pojawiają się pomysły wprowadzenia opłat do bezpłatnego systemu opieki zdrowotnej, to może warto w ogóle zrezygnować z publicznej opieki zdrowotnej i zacząć się leczyć prywatnie?

Sprawdźmy, czy w Polsce można zrezygnować z płacenia składki na Ubezpieczenie Zdrowotne. Takie rozwiązanie wydaje się oczywiste, jeśli ktoś nie chce korzystać z państwowej służby zdrowia. Jak ta oczywistość wygląda w Ministerstwie Zdrowia? Sprawdzała reporterka RMF Agnieszka Burzyńska, która rozmawiała z dyrektorem Biura Prasy i Promocji tego resortu Pawłem Trzcińskim, Posłuchaj:

U nas ustawodawca zdecydował się objąć opieką zdrowotną wszystkich obywateli - w praktyce oznacza to obowiązkową składkę od wszystkich pracujących.

06:50