Rzymska mozaika została znaleziona na polu w środkowej Anglii. Przedstawia sceny z Iliady Homera. Według archeologów, to najbardziej imponujące znalezisko od ponad 100 lat.

Mozaikę odkryto na prywatnym polu nieopodal miejscowości Rutland. Syn farmera, do którego należy grunt, najpierw natrafił na fragmenty ceramicznych naczyń. Ich kształt sugerował, że pochodzą z odleglej historycznie ery.

Po wykonaniu zdjęć terenu dronem okazało się, że z powietrza na polu widać zarysy nieistniejącego już budynku. Najczęściej sugeruje to inny kolor trawy, która reaguje w ten sposób na ułożone po ziemią przez człowieka kamienie.

Kilka ruchów łopatą wystarczyło, by odsłonić fragment rzymskiej mozaiki.

Wezwani na miejsce archeolodzy przeprowadzili gruntowne wykopaliska i zabezpieczyli eksponat. Został on udokumentowany.

Po odsłonięciu całości odkryto ułożone z drobnych kamyków postacie Hektora i Achillesa, sylwetki koni i zarys rydwanów.

Willa, na terenie której ułożono mozaikę, pochodziła z IV wieku naszej ery, czyli z końca obecności Rzymian na Wyspach Brytyjskich. Prawdopodobnie należała do bogatego patrycjusza.

Według ekspertów na terenie Wielkiej Brytanii znajduje się wiele pozostałości z tego okresu. Niektóre, jak słynne rzymskie luźnie z Bath, przetrwały w niezmienionej formie, większość jednak nadal znajduje się pod ziemią.

Mozaika z Rutland odkryta została w czasie niedawnych lockdownów. Jej dokładna lokalizacja nie została podana do wiadomości publicznej, by nie ściągać na miejsce amatorskich poszukiwaczy skarbów.


Opracowanie: