Chcesz zmądrzeć? Przenieś się w góry. To rada naukowców z Uniwersytetu Nevady w Reno. Wyniki ich badań, opisane na łamach czasopisma "Animal Behaviour" pokazują, że ptaki żyjące na wyższych wysokościach mają większy mózg i lepiej rozwiniętą pamięć.
Badania sikor górskich żyjących w górach Sierra Nevada pokazały, że wysokość wpływa na wielkość ich mózgu. Dokładnie dotyczy to hipokampa, organu mózgu decydującego o zdolności uczenia się i zapamiętywania.
Badacze z Reno złapali 48 młodych ptaków, żyjących na różnych wysokościach. Sikory mieszkające zaledwie 600 metrów wyżej od innych miały zauważalnie większy hipokamp i lepiej radziły sobie w testach, kiedy musiały zapamiętywać, gdzie ukryto dla nich jedzenie.
Prawdopodobnie to potrzeba jest matką tego wynalazku. Sikory na zimę chowają sobie w różnych miejscach ulubione nasiona z szyszek sosny, wyżej, gdzie zima trwa dłużej, zapasy muszą być obfitsze i ptak ma więcej do zapamiętania. W ten właśnie sposób wysokość decyduje o tym, na co ptaka stać.