Medyczne implanty, takie jak choćby stenty, umieszczane w naczyniach krwionośnych, by utrzymać ich drożność, mogą zwiększać ryzyko zakrzepów i procesów zapalnych. Naukowcy i inżynierowie z Colorado State University stworzyli tytanowe powierzchnie, które przed tym chronią. Na łamach czasopisma "Advanced Healthcare Materials" opisują metodę wytwarzania powierzchni o właściwościach silnie hemofobowych, czyli odpychajacych krew. Na takich powierzchniach skrzepy nie mają prawa się tworzyć.
Opisywane rozwiązanie powstało na styku dwóch dyscyplin: inżynierii biomedycznej i materiałoznawstwa, dzięki współpracy laboratoriów prof. Aruna Koty, specjalisty od budowy powierzchni odpychających różne ciecze i prof. Ketula Popata, eksperta od inżynierii tkankowej i materiałów biokompatybilnych. Dzięki ich pracy powstały powierzchnie, które będą mogły przydać się przy tworzeniu implantów neutralnych dla organizmu.
Punktem wyjścia były płytki tytanu, materiału często stosowanego w implantach. Ich powierzchnię chemicznie zmieniano, tworzono na nich różne rodzaje barier miedzy tytanem a krwią. Badania potwierdziły, że faktycznie płytki krwi do niektórych z nich nie przylegają, co uniemożliwia tworzenie sie skrzepów. Jak podkreśla prof. Kota, sztuczka polega na tym, że płytki i krew tak silnie się odpychają, że implant jest dla krwi praktycznie niewidoczny, że "nie wie" ona o obecności żadnego obcego materiału.
Skrzepy tworzą się, gdy płytki krwi znajdują sobie miejsce, gdzie moga się przyczepić. Jeśli uda nam się skonstruować implanty, których krew nie zauważy, skrzepy nie będą wokół nich powstawać a ryzyko ataku serca, czy zatoru płuc znacząco spadnie, tłumaczy prof. Popat. To będzie miało istotne działanie profilaktyczne i ograniczy potrzebę stosowania leków rozrzedzających krew.
Po analizie zachowania barier o różnym składzie i różnej strukturze badacze z Colorado State University stwierdzili, że najlepszą ochronę dają wzbogacone fluorem węglowe nanorurki. To one bedą prawdopodobnie przedmiotem dalszych badań, zmierzających do wytworzenia implantów gotowych do medycznego zastosowania.