"Postępy medycyny sprawiają, że można rozluźnić nieco kryteria medyczne doboru astronautów, lepiej rozumiemy, co może stać się z ciałem człowieka podczas misji kosmicznej, możemy precyzyjnie dobrać misje do ich predyspozycji" - mówi RMF FM dr Anna Fogtman. Szefowa zespołu odpowiadającego w Europejskiej Agencji Kosmicznej za bezpieczeństwo radiacyjne astronautów podkreśla, że od czasu misji Apollo wiele się nauczyliśmy i lepiej wiemy już czego unikać. Dr Fogtman będzie jednym z gości 10. Edycji konkursu łazików marsjańskich European Rover Challenge, który w dniach 6-8 września odbędzie się na AGH w Krakowie.
W rozmowie z Grzegorzem Jasińskim dr Anna Fogtman podkreśla, że przy wyborze astronautów nie korzysta się z badań genetycznych. Po pierwsze, nie jest to potrzebne, bo badania fizjologiczne wciąż pozwalają bardziej precyzyjnie ocenić stan zdrowia kandydatów, a po drugie - takie badania mogłyby naruszać prawo do ochrony danych osobowych. Jak przekonuje, od czasów misji Apollo zdecydowanie poprawiono ochronę przed promieniowaniem kosmicznym, którą zapewnia astronautom konstrukcja statków kosmicznych. Wciąż jednak uznaje się, że skafandry do spacerów kosmicznych nie zapewniają żadnej ochrony.
Kluczowy pozostaje monitoring przyjętej dawki promieniowania przy pomocą nowoczesnych dozymetrów.
Podczas European Rover Challenge w Krakowie dr Anna Fogtman będzie uczestniczyć w dyskusji na temat metod przygotowania załóg do lotów kosmicznych, w tym programu Artemis, który ma umożliwić powrót człowieka na Księżyc.
Więcej informacji na temat wydarzenia, w tym program, znajdziecie: TUTAJ!