Brytyjscy naukowcy podjęli się niezwykle ambitnego projektu z historii nauki. W ciągu 25 lat chcą zarchiwizować wszystkie żyjące organizmy na kuli ziemskiej. W tej "księdze życia" znajdą się pełne dane dotyczące budowy genetycznej, zwyczajów i wyglądu każdego przedstawiciela świata fauny i flory. Zestawienia te zostaną udostępnione w Internecie.

Celem naukowców jest stworzenie definitywnej bazy danych i opublikowanie jej w Internecie. Dotychczas uczeni zdołali opisać 1,5 miliona żywych organizmów. Do zdefiniowania zostało im od 10 do 100 milionów. Zdaniem przewodniczącego Brytyjskiej Akademii Nauk liczy się każda chwila – obecnie bowiem szybkość wymierania gatunków jest tysiąckrotnie większa niż w czasach prehistorycznych

Jeśli prace nad identyfikacją organizmów toczyłyby się w niezmiennym tempie, o pełnej bazie danych moglibyśmy marzyć dopiero za jakieś 500 lat.

Uczeni mają nadzieję, że projekt - jeśli zakończy się sukcesem - pozwoli na natychmiastowe porównanie informacji genetycznej badanego organizmu, by przekonać się, czy jest on już znany, czy może p raz pierwszy trafił pod mikroskop.

Właśnie w ten sposób udało się w ubiegłym roku zidentyfikować nieznany zupełnie gatunek jaszczurki, która od wieków żyła w jeziorach w Teksasie. Dziwnym zbiegiem okoliczności nigdy wcześniej nie trafiła jednak do naukowego laboratorium.

Foto: Archiwum RMF

22:25