Niemiecki parlament, kilka dni temu zdecydował, że naukowcy mogą prowadzić badania na komórkach macierzystych pochodzących z ludzkich embrionów. Tym samym zezwolił na import takich właśnie komórek. Ustawa o ochronie ludzkich zarodków zakazuje bowiem wykorzystywania embrionów do celów badawczych w Niemczech.
Dyskusja o wykorzystywaniu komórek embrionalnych w leczeniu ludzi toczyła się w różnych krajach. Oczy całego świata były zwrócone przede wszystkim na Stany Zjednoczone. Blisko 8 miesięcy zajęło prezydentowi George’owi Bushowi zajęcie stanowiska w tej sprawie. 9 sierpnia 2001 roku ogłosił, że rząd federalny będzie płacił tylko za badania nad komórkami macierzystymi pochodzącymi z linii otrzymanych z ludzkich embrionów już wcześniej. Decyzja wyklucza finansowanie prac, w których tworzy się nowe embriony. Dyskusja wybuchła ponownie gdy w listopadzie firma Advanced Cell Technology sklonowali ludzki embrion, który miałby posłużyć do otrzymywania komórek macierzystych. Krótko potem Kongres Stanów Zjednoczonych zakazał klonowania embrionów. Dwa tygodnie temu, prezydent Bush powołał Radę ds. Bioetyki – ma omówić tematy związane z klonowaniem i badaniami nad embrionami.
Głos w tej sprawie zabrał Jan Paweł II. Po raz kolejny podkreślił, że wszelkie eksperymenty na ludzkich embrionach są niewskazane. "Nauka udowodniła, że embrion człowieka ma własną osobowość już od chwili poczęcia" - podkreślał papież.
W ostatni piątek, Komitet Biologii Molekularnej i Komórkowej Polskiej Akademii Nauk zdecydował, że naukowcy powinni powstrzymać się od doświadczeń na komórkach macierzystych. "Te eksperymenty mogą się wymknąć spod kontroli" - mówi profesor Jan Lubiński, krajowy konsultant do spraw genetyki klinicznej.
Mówiąc o embrionach czy komórkach macierzystych, należy wyjaśnić czym one są. Czym jest i jak powstaje zarodek? „Po zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik, powstaje twór, który nazywamy zygotą. To jest ta pierwsza komórka, z której w odpowiednich warunkach może powstać konkretny osobnik, konkretny człowiek. Zarodkiem określamy taką fazę, w której ta pojedyncza komórka zygoty zdąży się podzielić do stadium kilkunastu, niektórzy mówią, że kilkudziesięciu komórek” – tłumaczy profesor Jan Lubiński,
Na etapie zarodków powstają także komórki macierzyste. Dzięki niesamowitej plastyczności, mogą one zastępować wszystkie inne komórki, z których zbudowany jest organizm człowieka. Umiejętne wykorzystanie tych komórek mogłoby zrewolucjonizować leczenie choroby Alzheimera, Parkinsona, zawałów, cukrzycy i wielu innych – dziś nieuleczalnych chorób.
02:45