Świat, którego już nie ma. I ludzie, którzy odeszli - Polacy okrutnie wymordowani przez ukraińskich oprawców. Ścianę domu przy ulicy Młynarskiej na warszawskiej Woli ozdobił mural przypominający o zbrodni wołyńskiej. Jego autorem jest Mikołaj Ostaszewski.
To wspólny projekt Instytutu Pamięci Narodowej i Dzielnicy Wola. Upamiętnia ofiary zbrodni wołyńskiej, a przygotował go młody artysta Mikołaj Ostaszewski. Wykorzystał m.in. logotyp rocznicy autorstwa innego artysty Krzysztofa Findzińskiego. Wykonaniem muralu zajęła się firma Good Looking Studio. Dosłowność zabija możliwość interpretacji - mówi RMF FM autor projektu. Chodzi przecież o ludzi, którzy tam zginęli i o ludzi, którzy byli na tyle okrutni, że popełnili taką zbrodnię (...) Ten mural prosi, żeby o nich pamiętać. Wykorzystałem zdjęcia autentycznych ofiar. Fotografie pochodzą z Instytutu Pamięci Narodowej i z archiwów prywatnych ludzi, którzy którzy stracili tam rodziny - dodaje Ostaszewski.
Mural, który powstał m.in. z inicjatywy IPN, to jeden z projektów związanych z 70. rocznicą zbrodni wołyńskiej. Jak przypomina Instytut Pamięci Narodowej w niedzielę 11 lipca 1943 roku oddziały UPA dokonały skoordynowanego ataku na 99 polskich miejscowości, głównie w powiatach horochowskim i włodzimierskim. Było to apogeum mordów prowadzonych od lutego 1943 roku do wiosny 1945 roku. Powszechnie przyjęło się, że 11 lipca obchodzona jest rocznica zbrodni wołyńskiej. Zbrodnię, kwalifikowaną przez pion śledczy IPN jako ludobójstwo, przeprowadzili nacjonaliści ukraińscy z OUN-B i UPA na ludności polskiej Wołynia, Galicji Wschodniej, a także części Lubelszczyzny i Polesia. Szacuje się, że w jej wyniku w latach 1943-1945 zamordowano ok. 100 tys. Polaków. W wyniku polskich akcji odwetowych zginęło także ok. 10 tys. Ukraińców.
O 70. rocznicy zbrodni wołyńskiej przypomina też wystawa plenerowa "Wołają z grobów, których nie ma. Wołyń 1943" przygotowana przez Oddział IPN w Szczecinie wspólnie ze Stowarzyszeniem Wspólnota Polska oraz Towarzystwem Miłośników Wołynia i Polesia. Zostanie otwarta 10 lipca przy ul. Krakowskie Przedmieście w Warszawie.