To już tradycja, że znany malarz odsłania w Oświęcimiu zaprojektowany przez siebie mural, nawiązujący tematyką do pokojowego przesłania festiwalu. Tym razem dzieło powstało na ścianie bunkra z czasów drugiej wojny światowej. Rafał Olbiński, mieszkający na stałe w Nowym Jorku znany malarz surrealista i twórca plakatów, nazwał swoją pracę "Błogosławiony spokój nicości".
W tym projekcie można odnaleźć wiele znaczeń - mówi malarz. Ma on zachęcać do refleksji, na którą obecnie nie mamy czasu. Podłączeni słuchawkami do centrali, która dokonuje za nas wyboru, oglądamy to co nam pokazują w telewizji, czytamy to, co napiszą w gazetach. Nie lubię nachalnego patosu i wizualnej propagandy, która wokół nas kwitnie - reklamy produktów, wpajania na siłę idei. Ten patos zmusza nas do emocji, którymi często nie chcemy epatować. Dlatego też projekt muralu bazuje na podstawowej estetyce, nieagresywnej w swoim przekazie. Jest on powrotem do najprostszych rzeczy w życiu, czyli piękna, którego nie zauważamy. Piękna, które zgubiliśmy w pogoni za milionem innych spraw. Piękna, które przestało być modne, a tak naprawdę jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Piękna, które nie zostało wymyślone przez agencje reklamowe. To powrót do piękna, które jest wokół nas - dodaje Rafał Olbiński..
Mieszkający na stałe w Nowym Jorku malarz na festiwalu zajmie również miejsce w jury jednego z konkursów fotograficznych. To kolejny światowej sławy artysta, który zaprojektuje mural z przesłaniem dla LFO. W poprzednich latach podczas festiwalu swoje dzieła odsłaniali osobiście Edward Dwurnik i Andrzej Pągowski.
Dzieło Olbińskiego zostało wykonane przez Mikołaja Małka, absolwenta ASP, na ścianie dawnego bunkra z czasów II Wojny Światowej, znajdującego się tuż obok Oświęcimskiego Centrum Kultury. Uroczyste odsłonięcie ściennego malowidła, z udziałem autora, odbędzie się 27 czerwca o 18.00.