Urodziny Romana Polańskiego, premierowe pokazy "Konesera" Giuseppe Tornatore i Kino Dzikiego Zachodu. Tak zapowiada się sierpień w stołecznym kinie Iluzjon.
Najbardziej rozpoznawalny na całym świecie polski twórca filmowy - Roman Polański obchodzić będzie w sierpniu swoje 80. urodziny. Kino Iluzjon, którym opiekuje się Filmoteka Narodowa, chciałoby przypomnieć widzom dzieła z różnych okresów twórczości reżysera. W przeglądzie, który będzie miał miejsce w dniach 1 - 25 sierpnia, znalazły się krótkometrażowe filmy Polańskiego z początkowego etapu jego działalności, takie jak: "Uśmiech zębiczny", "Morderstwo", "Rozbijemy zabawę" czy ceniona etiuda studencka "Dwaj ludzie z szafą". Zobaczymy również nagradzany na zagranicznych festiwalach, nominowany do Oskara debiut fabularny reżysera "Nóż w wodzie", głośny thriller psychologiczny "Wstręt" czy kultowy film neo-noir "Chinatown". Nie zabraknie także współczesnych produkcji jak "Autor widmo" czy "Rzeź". Przeglądowi towarzyszyć będzie multimedialna wystawa przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Romana Polańskiego będziemy można również podziwiać również w roli aktora - w filmie "Czysta formalność" podczas sierpniowego przeglądu twórczości jego dobrego przyjaciela, reżysera, Giuseppe Tornatore. Twórca podbił serca kinomanów na całym świecie ciepłym i nostalgicznym, nagrodzonym Oscarem obrazem "Cinema Paradiso", czyli hołdem złożonym sztuce X Muzy. Film ten rozpoczął długoletnią, trwającą do dziś współpracę Tornatore z kompozytorem Ennio Morricone. W cyklu poświęconym włoskiemu reżyserowi są m. in. takie dzieła jak: "1900: Człowiek legenda", mocny i niepokojący dreszczowiec "Nieznajoma" czy "Czysta formalność" ze znakomitym duetem aktorskim - Depardieu - Polański, a także najnowszy, wysoko oceniany przez krytykę obraz "Koneser". Przegląd filmów Giuseppe Tornatore odbędzie się w dniach 1 - 17 sierpnia.
"W stronę zachodzącego słońca" to tytuł sierpniowego cyklu, w którym będzie można zobaczyć dokonania twórców amerykańskiego kina w dziedzinie filmowego westernu. Wybrane osiem tytułów ukazuje ewolucję tego gatunku od klasycznego westernu, hołdującego wartościom rodzinnym, sile honoru i poświęcenia z wyraźnie zarysowanym podziałem na bohaterów dobrych i złych, po co raz bardziej odbiegający od pierwotnych wzorców - anty western. Twórcy tego ostatniego, konsekwentnie starali się odbrązowić historię dzikiego zachodu, przedstawiając białych mieszkańców Ameryki w zdecydowanie mniej zafałszowany sposób. Od 3 - 20 sierpnia na afiszu znajdą się m. in. sztandarowe dzieła spod znaku westernu takie jak: "Dyliżans" Johna Forda i "Rio Bravo" Howarda Hawksa, gorzki w swojej wymowie, wielki film Arthura Penna "Mały wielki człowiek", a także współczesną wariację na temat bohaterów dzikiego zachodu, ostatnią produkcję Quentina Tarantino "Django".