W sobotnie przedpołudnie w całej Polsce rozpocznie się Narodowe Czytanie "Lalki" Bolesława Prusa. Tę akcję zainauguruje prezydent Andrzej Duda, który wraz z małżonką będzie czytać tę powieść na głos w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Przez cały dzień powieść czytać będą tam aktorzy, a wśród nich Jerzy Radziwiłowicz, Anna Dymna, Jan Peszek i Małgorzata Foremniak. Ogród Saski znajduje się bardzo blisko miejsc, gdzie rozgrywa się akcja "Lalki". Odkrywamy te miejsca razem z przewodnikiem po stolicy. "Ulica Krakowskie Przedmieście i cały Trakt Królewski to miejsca w niezwykły sposób nasączone bohaterami i wydarzeniami powieści Bolesława Prusa" - mówi Sebastian Łabęda, który zabiera nas do miejsc znanych z kart słynnej powieści.
To właśnie przy Krakowskim Przedmieściu mieszka Stanisław Wokulski, tutaj jest jego sklep. Tutaj spotkać można Ignacego Rzeckiego, tutaj przemyka się bladolica Izabela Łęcka - wymienia Sebastian Łabęda w rozmowie z reporterem RMF FM Michałem Dobrołowiczem. Pomnik Mikołaja Kopernika to monument, który codziennie z okien swojego mieszkania widzi bogaty kupiec, Stanisław Wokulski. Żeby znaleźć dokładnie to miejsce musielibyśmy zabawić się w detektywów. Pewnego dnia Stanisław Wokulski wychodzi na balkon swojego mieszkania i widzi słońce znajdujące się nad różnymi punktami. Jednym z tych punktów jest pomnik Kopernika. Możemy dokładnie ustalić adres Stanisława Wokulskiego. To Krakowskie Przedmieście 4/2 - mówi przewodnik.
Kilka lat temu w Warszawie wytyczony został szlak literacki "Lalki". W miejscach, które odegrały dużą rolę w powieści Prusa umieszczono metalowe tabliczki ze stylizowaną literką "L". Najwięcej znajduje się ich na Krakowskim Przedmieściu. Tutaj najwięcej wydarzeń na kartach powieści rozegrało się - mówi Sebastian Łabęda. Przy ulicy Krakowskie Przedmieście 9, gdzie dzisiaj znajduje się Księgarnia imienia Bolesława Prusa, znajdował się sklep Stanisława Wokulskiego, w którym subiektem był Ignacy Rzecki. Tablica, która wisi w bramie poświęcona jest osobie subiekta. Niestety, nie można znaleźć mieszkania, w którym mieszkał Ignacy Rzecki.
Mieszkanie Rzeckiego było małe i ciemne. Oficyna, w której mieszkał Rzecki po drugiej wojnie światowej została zniszczona. Być może ten, kto wydał tę decyzję nie czytał "Lalki", bo gdyby to zrobił, nie podjąłby takiej decyzji - domyśla się przewodnik.
Budynkiem, którego fragmenty pamiętają akcję powieści Prusa jest remontowany właśnie Hotel Europejski. To właśnie w tym gmachu odbył się bankiet z okazji otwarcia nowego sklepu - tego, na tyłach którego mieszkał Ignacy Rzecki. Budynek przed remontem bardzo przypominał ten, który stał tutaj w latach siedemdziesiątych XIX wieku - opowiada przewodnik.
Na zewnątrz Hotel wyglądał całkiem podobnie, przeobraziły się bardzo wnętrza. Nie ma słynnej Sali Pompejańskiej. Możemy mówić więc tylko o zewnętrznym kształcie gmachu, który stał tutaj niegdyś. Inne budynki w okolicy też bardzo przeobraziły się, pojawiły się nowe, których Stanisław Wokulski na pewno nie mógł zobaczyć. To choćby Hotel Bristol - mówi Sebastian Łabęda.
Podczas spacerów po Warszawie szlakiem bohaterów "Lalki" Bolesława Prusa możemy zobaczyć na przykład Kościół, w którym Izabella Łęcka miała kwestować na cele dobroczynne, miejsca, gdzie mieszkał i pracował stary subiekt Ignacy Rzecki, czy trasy, którymi Wokulski spacerował na Powiśle.
Specjalnie na tegoroczne Narodowe Czytanie została przygotowana adaptacja "Lalki", której autorem jest Bronisław Maj - poeta, literaturoznawca, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego. Narodowe Czytanie to akcja, która propagując największe dzieła polskiej literatury, wzmacnia poczucie narodowej tożsamości i popularyzuje czytelnictwo wśród Polaków. W zeszłym roku w ponad 1500 miejscach w całej Polsce czytano "Trylogię" Henryka Sienkiewicza.
Zobacz ofertę wycieczek szlakiem "Lalki" prowadzonych przez Sebastiana Łabędę