Trzy tygodnie przed swoimi 47. urodzinami zmarł Sebastian Banaszczyk, aktor Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. "Kiedy wrócił do nas po pierwszej operacji, wszyscy wierzyliśmy, że najgorsze poza nim" - napisał dyrektor teatru w mediach społecznościowych.
"Sebastian odszedł dziś o 14. Dowiedziałem się ok. 16 i odjęło mi mowę. Także tę pisaną. Kiedy wrócił do nas po pierwszej operacji, wszyscy wierzyliśmy, że najgorsze poza nim. Zagrał cudownie w Testosteronie i spektaklach Magdy Piekorz" - napisał wczoraj wieczorem na Facebooku dyrektor Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie Robert Dorosławski.
Robert Dorosławski wspominał spotkanie z Sebastianem Banaszczykiem "tydzień przed drugą operacją". "Był spokojny, nawet jakoś tak pogodny i pełen wiary. Był dzielny do końca. I dlatego, być może, nie dopuszczaliśmy myśli, że już do nas nie wróci" - napisał dyrektor teatru.
Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie to największy teatr w tym mieście. Sebastian Banaszczyk był jego aktorem od 1999 roku.
Sebastian Banaszczyk urodził się 24 lutego 1975 roku w Świdnicy. Był absolwentem wrocławskiej filii krakowskiego wydziału aktorskiego ówczesnej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (obecna nazwa uczelni to Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie). Ukończył ją w 1998 roku.
Jak informuje filmpolski.pl, Sebastian Banaszczyk zaczął od epizodu w serialu "Klan". Zagrał w nim robotnika remontującego aptekę "Pod Modrzewiem" nalężącą do Marii Lubicz. Z kolei w latach 2004-2022 wcielał się w rolę kierownika pizzerii w serialu "Pierwsza miłość". Zagrał również w serialu "Fala zbrodni" (w 2006 roku) i "Złodziej w sutannie" (2008).
Jako aktor teatralny współpracował z Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu, krakowskim Teatrem STU i był aktorem stale występującym w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Na deskach tego ostatniego wystąpił m.in. w "Ślubach Panieńskich", "Kordianie", "Ożenku" i "Patrz, słońce zachodzi".
Sebastian Banaszczyk był również autorem muzyki do spektaklu "Życie: trzy wersje" Yasminy Rezy w reżyserii Piotra Machalicy, "Koriolan" Williama Szekspira w reżyserii Gabriela Gietzky’ego (Teatr Powszechny w Warszawie), a także do monodramu Sylwii Oksiuty-Warmus pt. "SkazaNa".
"Od 2006 roku jako Bionulor prowadził autorski projekt muzyczny według własnej metody twórczej nazwanej ‘100% sound recycling’ - czytamy na stronie częstochowskiego teatru.