We wtorek obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W poniedziałek ruszyła specjalna kampania, która ma przypominać, że warto mówić poprawną polszczyzną. Logo akcji przypomina internetowy dymek, zwany chmurką, a motto projektu brzmi "Ojczysty - dodaj do ulubionych".
W kampanii społeczno-edukacyjnej chodzi przede wszystkim o kształtowanie świadomości językowej Polaków i propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny. Polszczyzna jest jednym z 25 największych języków na świecie, posługuje się nią ponad 40 milionów ludzi w Polsce i poza jej granicami - podkreśla dr Katarzyna Kłosińska z Rady Języka Polskiego. Jak wykazują badania przeprowadzone pod koniec XX wieku, jest ona symbolem tożsamości narodowej. 92 procent Polaków uważa, że tym, co spaja naród, jest właśnie język - dodaje Kłosińska.
To, jakim językiem dzisiaj się posługujemy, będzie miało niemały wpływ na kształt świata, w jakim będą żyły nasze dzieci. Dlatego do tej kampanii przykładamy szczególną wagę - mówi dyrektor Narodowego Centrum Kultury Krzysztof Dudek. NCK jest, obok Rady Języka Polskiego, współorganizatorem akcji. W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" odbędzie się "Ogólnopolskie dyktando" w Katowicach oraz "Rymoliryktanda" w Warszawie, czyli dyktando-happening, któremu towarzyszyć będą debaty o języku, konkursy i koncerty.
W gmachu Biblioteki Narodowej, w Pałacu Rzeczypospolitej przy placu Krasińskich w Warszawie, można już teraz oglądać wystawę "Najstarsze ojczyste - dodaj do ulubionych". Można na niej zobaczyć najważniejsze zabytki piśmiennictwa polskiego: oryginał Biblii Jakuba Wujka, rękopis Kazań Świętokrzyskich", rękopis (wraz z pierwodrukiem) wiersza Jana Kochanowskiego "Dryas Zamchana" oraz "Balladyny" Juliusza Słowackiego.
We wtorek w Teatrze Polskim odbędzie się uroczysta Gala Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. W prowadzonej przez Macieja Stuhra i Andrzeja Poniedzielskiego uroczystości, udział wezmą m.in.: profesorowie Jerzy Bralczyk i Jan Miodek, Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski, Piotr Cugowski, Jacek Fedorowicz, Marek Kondrat, Pablo Pavo, Andrzej Seweryn, Aga Zaryan.