Dziewięć znanych, dużych płócien Auguste Renoira można oglądać na wystawie pt. "Renoir, impresjonizm i malarstwo wielkoformatowe" w nowojorskim muzeum Frick Collection. Inspiracją dla zorganizowania wystawy było dzieło malarza pt. "Promenada".

Ekspozycja gromadzi dziewięć znanych, dużych płócien artysty. Niektóre z nich były wystawiane na wystawach impresjonistów w latach siedemdziesiątych XIX wieku. Na pierwszej pokazał "Tancerkę" i "Paryżankę" ukończone w 1874 roku. Na drugiej "Promenadę" (1875-76), która jest najbardziej znaczącym obrazem impresjonistycznym znajdującym się na stałe w zbiorach Frick Collection.

Jak twierdzą organizatorzy, to właśnie zainteresowanie "Promenadą" sprawiło, że Frick Collection sprowadziła do Nowego Jorku duże płótna zaliczane do najbardziej ambitnych dokonań malarza. Uznane dziś za arcydzieła obrazy wypożyczone zostały z waszyngtońskiej National Gallery of Art, The Art Institute w Chicago, bostońskiego Museum of Fine Arts w Bostonie, Columbus Museum of Art w Columbus, w stanie Ohio a także z muzeów w Londynie, Paryżu i Cardiff.

Jak powiedział zastępca dyrektora Frick i główny kurator wystawy Colin Bailey, w latach siedemdziesiątych XIX wieku Renoir był niemal jedynym impresjonistą, który upodobał sobie wielki format. Wystawa zgłębia tematykę malowania postaci w dużej skali. Pokazuje też jak Renoir był zainteresowany modą kobiecą tamtych czasów - podkreślił Bailey.

Blask La Belle Epoque

Renoir (1841- 1919), francuski malarz i rzeźbiarz należał do współtwórców impresjonizmu. Był płodnym artystą. Namalował blisko sześć tysięcy obrazów. Mniej uwagi niż inni impresjoniści poświęcał pejzażom. Chętnie natomiast tworzył portrety, akty i martwe natury.

Sylwetki kobiet na obrazach eksponowanych w Frick Collection zdradzają zaciekawienie malarza paryską modą. Przywołuje pamięć ówczesnych eleganckich sukni i kostiumów, jedwabnych i zdobionych koronkami strojów czy też maluje futra demonstrując jednocześnie bogatą gamę techniki i wrażliwość na szczegół. Ilustruje w całej krasie blask La Belle Epoque z czasów Trzeciej Republiki Francuskiej, epoki charakteryzującej się rozkwitem, postępem i spokojem w Europie zanim jeszcze wybuchła I wojna światowa.

Tematem "Promenady", podobnie jak "Parasolek" ukończonych w 1855 roku, są kobiety i towarzyszące im podczas spaceru dzieci. Taniec jest motywem trylogii: "Taniec w mieście", "Taniec na wsi" oraz "Taniec w Bougival" z parami bawiącymi się na tle zieleni. Podobnie jak "Tancerka", oryginalnymi kostiumami przyciągają uwagę małe "Akrobatki w cyrku Fernando" z 1879 roku.

Renoirowi pozowali do obrazów m.in. jego późniejsza żona Aline Charigot, artystka Suzanne Valadon, dziennikarz Paul Lhote oraz aktorka Marie-Henriette-Alphonsine Grossin mająca sceniczny pseudonim Mademoiselle Henriot, którą sportretował na obrazie "Madame Henriot" (1875-76).

Frick Collection jest kameralnym, ekskluzywnym muzeum na Manhattanie ulokowanym w pałacu wzniesionym dla amerykańskiego biznesmena i kolekcjonera sztuki Henry'ego Claya Fricka (1849-1919).

W galerii obejrzeć można dzieła najwybitniejszych artystów europejskich, w tym Holbeina, Tycjana i El Greco. Posiada także wspaniałe zbiory rzeźb w brązie, sztuki dekoracyjnej, XVIII-wiecznych mebli francuskich oraz porcelanę z Limoges, orientalne dywany itp. Kolekcja Fricka jest ciągle uzupełniana o nowe nabytki. Muzeum ma też bogatą bibliotekę, poświęconą sztuce. Wystawa pt. "Renoir, impresjonizm i malarstwo wielkoformatowe", będzie czynna do 13 maja.