W Tarnowskich Górach nakręcono sceny historyczne, które zostaną pokazane podczas widowiska z udziałem rapujących muzyków. Spektakl "Za Wolność - 1863" odbędzie się 1 lutego w Sosnowcu z okazji 150. rocznicy powstania styczniowego.

Koniec zdjęć w Tarnowskich Górach jest równocześnie zakończeniem kolejnych dni zdjęciowych. Filmowe sceny realizowano wcześniej kręcono w Chorzowie, Zbrosławicach i Rybnej. Nakręciliśmy w Tarnowskich Górach trzy sceny historyczne; konną przedstawiającą oficerów carskiej Rosji, procesję szlachcianek i księży sprzeciwiających się represjom oraz ujęcie, w którym młody człowiek nakleja na słupach plakaty wzywające ludność do bojkotu cara. W scenach udział wzięło około stu osób. Wszyscy mieli na sobie stroje z epoki - powiedziała rzeczniczka widowiska Grażyna Kurowska.

Dodała, że nakręcone sceny zostaną włączone w hip-hopowe widowisko słowno-muzyczne "Za Wolność - 1863", przygotowywane dla uczczenia 150. rocznicy powstania styczniowego. Sceny te będą tłem spektaklu, który zostanie zaprezentowany 1 lutego w Sosnowcu - wyjaśniła Kurowska.

Nietypowo uczyć o przeszłości


Ujęcia będą wyświetlane na ekranie podczas występów rapujących artystów, m.in. Tadeusza "Tadka" Polkowskiego, Pawła Kukiza, formacji Pięć Dwa Dębiec, DJ Haem, Hemp Gru, czy Luxtorpeda. Zaprezentują oni pieśni pochodzące z okresu powstania w nowych, współczesnych aranżacjach oraz utwory stworzone specjalnie na koncert. Towarzyszyć im będzie zespół kierowany przez instrumentalistę, aranżera i kompozytora Janusza "Yaninę" Iwańskiego.

Widowisko jest przygotowywane przez Stowarzyszenie Pokolenie. Organizatorzy wyjaśniają, że nowoczesna forma koncertu połączona z atrakcyjnymi wizualizacjami ma stanowić odejście od tradycyjnych "akademii". Forma koncertu z założenia ma nie przypominać tradycyjnej, szkolnej "akademii". Takie, jak można się domyślać kojarzą się niezwykle monotonnie, zwłaszcza młodym ludziom.

Powstanie styczniowe, największy zryw niepodległościowy XIX w., rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego. Objęło tereny zaboru rosyjskiego i miało charakter wojny partyzanckiej. Jak oceniają historycy, podczas powstania doszło do ponad tysiąca starć, a w siłach polskich uczestniczyło w sumie ok. 200 tys. osób.

Lokalny fragment historii


Koncert - jak wyjaśniają organizatorzy - nie przypadkiem odbędzie się w Sosnowcu, gdyż właśnie tutaj 6 lutego 1863 roku doszło do potyczki, w wyniku której oddział powstańczy pod dowództwem Apolinarego Kurowskiego odniósł zwycięstwo nad przeważającymi siłami rosyjskimi.

Dodajmy, że autorem scenariusza i zarazem reżyserem widowiska jest Łukasz Kobiela, zaś honorowy patronat nad koncertem objął prezydent Bronisław Komorowski. Sceny filmowe realizuje Motion Studio.