Muzeum-Zamek w Łańcucie to jedna z pięciu placówek w Polsce, które biorą udział w realizacji współfinansowanego przez Unię Europejską projektu "www.muzeach". Już w marcu ponad 1600 eksponatów z łańcuckiego muzeum będzie można bezpłatnie obejrzeć na specjalnej stronie internetowej. Część z nich to obiekty, które nie są na co dzień pokazywane zwiedzającym.

W łańcuckim muzeum digitalizacji poddano 1628 obiektów. To m.in. rzeźby (Henryka Lubomirskiego, popiersie Mały Satyr, postać Amorka z łukiem), pocztówki z archiwalnych zbiorów, naczynia kuchenne, obrazy, wazon chiński, ale także powozy.

Jak wygląda proces digitalizacji eksponatów? Joanna Garbulińska-Charchut - starszy specjalista ds. marketingu i komunikacji w łańcuckim muzeum podkreśla, że to skomplikowana i wieloetapowa operacja. Na początku wybierany jest obiekt, który następnie poddaje się ocenie stanu zachowania. W razie konieczności oraz możliwości czasowych, eksponat przekazywany jest do pracowni konserwatorskiej, gdzie poddawany jest odpowiednim zabiegom - tłumaczy w odpowiedzi na pytania RMF FM. Kolejny etapem prac jest transport dzieł do studia fotograficznego. Proces odbywa się pod kontrolą muzealnych konserwatorów. W przypadku np. wielkogabarytowych obiektów, takich jak powozy, plan fotograficzny musiał zostać zorganizowany w innych warunkach. W trakcie sesji używane są specjalne wzorniki, zawierające różnobarwne pola. To pozwala na kontrolowanie jakości odwzorowania barwy na zdjęciu - relacjonuje. 

Joanna Garbulińska-Charchut podkreśla, że digitalizacja eksponatów muzealnych wymaga współpracy specjalistów z wielu dziedzinWśród nich są m.in.: opiekunowie zbiorów, konserwatorzy sztuki, specjaliści od transportu zabytków, fotografowie, specjaliści ds. cyfryzacji, redaktorzy odpowiedzialni za opisy obiektów, tłumacze i programiści - wylicza. 

Pięć muzeów digitalizuje wybrane eksponaty

W projekcie "www.muzeach" bierze udział pięć placówek z całej Polski. Liderem jest Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, a partnerami: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Narodowe w Lublinie, Muzeum Narodowe w Szczecinie, oraz Muzeum-Zamek w Łańcucie. Już w marcu na specjalnej stronie internetowej będziemy mogli zobaczyć ponad 7000 eksponatów z tych placówek. Internauci będą mogli obejrzeć je i zapoznać się z opisami w polskiej i angielskiej wersji językowej. 

Dzięki projektowi "www.muzeach" możliwe będzie udostępnienie szerokiej publiczności wybranych dzieł sztuki z pięciu placówek - również tych na co dzień niepokazywanych zwiedzającym ze względu na ich stan lub ograniczoną przestrzeń ekspozycyjnąTaka prezentacja ma być źródłem wiedzy dla uczniów, studentów, nauczycieli, przewodników czy muzealników. Ma przybliżyć zbiory także turystom, hobbystom i osobom o specjalnych potrzebach, które nie mogą stacjonarnie skorzystać z pełnej oferty muzeów biorących udział w projekcie.

Projekt "www.muzeach" jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Dofinansowany jest ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Całkowity koszt projektu: 12 168 309 zł. Kwota dofinansowania to 9 247 930 zł