15 lutego w Berlinie zacznie się 68. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. W najbliższy piątek do kin wejdą nowe, nominowane do Oscara, filmy Stevena Spielberga i Guillermo del Toro. A także nagrodzony na ostatnim festiwalu w Gdyni film "Pomiędzy słowami".
Niemiecki reżyser Tom Tykwer będzie przewodniczącym jury 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Berlinale potrwa od 15 do 25 lutego. Jury decyduje o przyznaniu głównych nagród festiwalowych - Złotych Niedźwiedzi. W konkursie głównym 68. edycji Berlinale bierze udział polski film "Twarz" w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej, laureatki wielu międzynarodowych nagród m.in.: Srebrnego Niedźwiedzia dla Najlepszego Reżysera na 65. MFF w Berlinie za "Body/Ciało". Odtwórcą głównej roli w "Twarzy" jest Mateusz Kościukiewicz. W pozostałych rolach występują Agnieszka Podsiadlik oraz Małgorzata Gorol. Nowy film Małgorzaty Szumowskiej to współczesna baśń o człowieku, który stracił twarz w wypadku. Po nowatorskiej operacji wraca do rodzinnej miejscowości, ale ludzie nie wiedzą, jak go traktować. Staje się dla nich kimś obcym.
16 lutego do polskich kin wejdzie film "Czwarta władza". Grająca w nim główną rolę Meryl Streep ma szansę na czwartą statuetkę w karierze za rolę w najnowszym filmie Stevena Spielberga. "Czwarta władza" to opowieść o najsłynniejszym śledztwie w dziejach dziennikarstwa, które zmieniło oblicze nie tylko tego zawodu, ale także całego świata, doprowadzając do ujawnienia najgłębiej skrywanych sekretów władz Stanów Zjednoczonych. Meryl Streep po raz pierwszy partneruje dwukrotny zdobywca Oscara Tom Hanks.
"Kształt wody" uhonorowano Złotym Lwem na festiwalu w Wenecji i Złotym Globem dla Guillermo del Toro za reżyserię oraz Alexandre'a Desplata za najlepszą muzykę. Amerykańska Akademia nominowała film do swoich nagród w trzynastu kategoriach. To baśń dla dorosłych, a twórca nagrodzonego trzema Oscarami "Labiryntu fauna" znów daje dowód swojej niezwykłej wyobraźni. To rozgrywająca się na tle amerykańsko-rosyjskiego wyścigu zbrojeń opowieść o niemej sprzątaczce pracującej w tajnym laboratorium rządowym. Jej życie przybiera nieoczekiwany obrót, kiedy Elisa odkrywa nad czym pracują amerykańscy naukowcy. Grają Sally Hawkins, Octavia Spencer, Michael Shannon, Richard Jenkins, Michael Stuhlbarg i Doug Jones
Film Urszuli Antoniak zadebiutuje w polskich kinach 16 lutego. W rolach głównych Jakub Gierszał, Andrzej Chyra i Justyna Wasilewska. Czarno-biały film w 2017 roku na festiwalu w Gdyni nagrodzono m.in za zdjęcia, których autorem jest Lennert Hillege. Michael ma 28 lat. Jest Polakiem, prawnikiem, który biegle mówi po niemiecku, mieszka i pracuje w Berlinie. Berlin oferuje mu różnorodność, przyszłość, sukces. Michael świadomie staje się częścią wielokulturowej metropolii, a zerwanie więzów z Polską postrzega jako szansę na to, by odnaleźć i ukształtować samego siebie. Pewnego dnia poznaje swojego ojca, którego nigdy wcześniej nie widział i spędza z nim weekend. Te kilka dni stanie się dla Michaela podróżą w poszukiwaniu siebie.