"Idę" na polskich dużych ekranach można będzie oglądać tak długo, póki kina będą chciały ją grać; w tej chwili film jest "zabukowany" w kinach przynajmniej do końca kwietnia - powiedział Jacek Szumlas, szef firmy Solopan, zajmującej się dystrybucją nagrodzonego Oscarem obrazu Pawła Pawlikowskiego. Jak powiedział, film zgromadził w polskich kinach ponad 215 tysięcy widzów.
Wyreżyserowana przez Pawła Pawlikowskiego "Ida" weszła do polskich kin w październiku 2013 r. Przez pierwszy rok zgromadziła przed ekranami w Polsce "Ida" 111 tys. widzów. Do 1 marca 2015 r. ten wynik prawie się podwoił i wynosi 215 tys. 186 widzów. Ewidentnie długo trwało, zanim ludzie się obudzili - mówił Szumlas. Ogromny sukces zagraniczny - 68 nagród na całym świecie - na pewno dał im do myślenia - dodał. "Ida" tak naprawdę nigdy z kin nie zniknęła, od początku jej grania - już prawie półtora roku temu- zaznaczył.
Jak zauważył Szumlas, po ogłoszeniu oscarowych nominacji kameralny film Pawlikowskiego trafił nawet do multipleksów, które wcześniej nie chciały go grać. Dopiero po Oscarach wiele multipleksów wreszcie dopuściło "Idę" do swoich ekranów. Trochę jakby siłą rzeczy, bo nie wypadało im nie grać tego oscarowego filmu- opisywał. Nota bene 85 proc. frekwencji "Idy" to nie multipleksy - zastrzegł.
Nagrodzona Oscarem w kategorii obraz nieanglojęzyczny "Ida", do której zdjęcia kręcono m.in. w Łodzi, jest wspólną produkcją Polski i Danii, zrealizowaną przez studia Opus Film oraz Phoenix Film we współpracy z Portobello Pictures, Phoenix Film Polska i Canal+ Polska. Produkcję dofinansowały m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej i Duński Instytut Filmowy.
Akcja filmu toczy się na początku lat 60. XX wieku. Anna, sierota wychowana w zakonie (w tej roli debiutująca Agata Trzebuchowska) przed złożeniem ślubów poznaje Wandę Gruz (Agata Kulesza), swoją jedyną krewną. Od Wandy, która jest jej ciotką, dziewczyna dowiaduje się, że jest Żydówką i że naprawdę nie nazywa się Anna, lecz Ida Lebenstein. Poznaje następnie tragiczną historię swoich rodziców, zamordowanych podczas wojny.
(mn)