​Polska jest gotowa do współpracy z Rosją, jednak nie dostrzega z jej strony wzajemności i gotowości do dialogu - powiedział szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski w rozmowie z dziennikiem "Kommiersant". W obszernym wywiadzie z szefem polskiego MSZ poruszono także kwestie historyczne oraz sprawy bezpieczeństwa wojskowego i dostaw gazu. Z kolei w wywiadzie dla agencji RIA-Nowosti Waszczykowski stwierdził, że "nie ma możliwości współpracy" w sprawie katastrofy smoleńskiej. Jak informuje korespondent RMF FM w Moskwie Przemysław Marzec, słowa ministra Waszczykowskiego odbiły się w Rosji szerokim echem.

​Polska jest gotowa do współpracy z Rosją, jednak nie dostrzega z jej strony wzajemności i gotowości do dialogu - powiedział szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski w rozmowie z dziennikiem "Kommiersant". W obszernym wywiadzie z szefem polskiego MSZ poruszono także kwestie historyczne oraz sprawy bezpieczeństwa wojskowego i dostaw gazu. Z kolei w wywiadzie dla agencji RIA-Nowosti Waszczykowski stwierdził, że "nie ma możliwości współpracy" w sprawie katastrofy smoleńskiej. Jak informuje korespondent RMF FM w Moskwie Przemysław Marzec, słowa ministra Waszczykowskiego odbiły się w Rosji szerokim echem.
Witold Waszczykowski /Leszek Szymański /PAP

Słowa Witolda Waszczykowskiego są szeroko komentowane w Rosji

Wywiad, jakiego udzielił Witold Waszczykowski, jest szeroko komentowany w Rosji.  Korespondent RMF FM zaznacza, że wywiad wywołał falę oburzenia w rosyjskich mediach

Największe oburzenie wywołały słowa ministra, że żadne komunistyczne pomniki w Polsce nie podlegają ochronie. On łże - napisała agencja Newsbałt. Dwa razy skłamał, bo czerwona gwiazda nie jest zabroniona w Polsce, a Polska ma obowiązek dbania o wszystkie pomniki poświęcone Armii Czerwonej - twierdzi komentator agencji. 

Senator Aleksiej Puszkow  komentując słowa Waszczykowskiego z kolei przekonuje, że Polska wyolbrzymia swoją rolę. Zgodnie ze słowami ministra, Nord Stream 2 jest potrzebny, by szantażować Polskę. W Warszawie znacznie wyolbrzymiają swoje znaczenie - napisał senator

Pisarz Eduard Limonow, niegdyś opozycjonista i lider Partii Narodowo-Bolszewickiej  teraz popierający politykę Kremla zaproponował, by zburzyć cmentarz wojenny w Katyniu. Limonow proponuje, by bez żadnych dyskusji wysłać do Katynia buldożery.

Waszczykowski: brak możliwości współpracy z Rosją ws. katastrofy smoleńskiej

Szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski powiedział w wywiadzie dla rosyjskiej agencji RIA-Nowosti, że Polska nie ma możliwości współpracy z organami wymiaru sprawiedliwości Rosji w sprawie katastrofy samolotu prezydenckiego Tu-154M pod Smoleńskiem w 2010 roku.

Przez siedem lat nie możemy otrzymać informacji od Rosji, nie możemy otrzymać dokumentów, wraku samolotu, nie mamy możliwości współpracy z rosyjskimi organami wymiaru sprawiedliwości, żeby otrzymać informację o tym, dlaczego doszło do katastrofy - oświadczył Waszczykowski. Zaznaczył, że przynosi to szkodę dwustronnym stosunkom polsko-rosyjskim.

Mamy problem dwustronny między Polską i Federacją Rosyjską. Powstał on z powodu katastrofy samolotu 10 kwietnia 2010 roku - cytuje słowa ministra RIA-Nowosti, która opublikowała jego wypowiedzi w niedzielę przed północą. 

Szef MSZ skomentował rosyjsko-białoruskie manewry Zapad-2017

Waszczykowski zaznaczył, że Polska będzie śledzić manewry rosyjsko-białoruskie Zapad-2017, które odbędą się we wrześniu na terytorium Białorusi. Nie będziemy, oczywiście, podejmować żadnych środków nadzwyczajnych - zastrzegł. 

Przypomniał zarazem, że "scenariusz ostatnich dwóch ćwiczeń był nieco groźny dla Polski, ze względu na to, że część scenariusza zawierała uderzenie wojskowe i jądrowe na Polskę, na Warszawę". Myślę, że te ćwiczenia rosyjsko-białoruskie nie są konieczne, ponieważ my, NATO, nie mamy absolutnie żadnych agresywnych zamiarów wobec Federacji Rosyjskiej - przekonywał minister.

Przedstawił również stanowisko Polski dotyczące zawieszenia przepisów o małym ruchu granicznym z obwodem kaliningradzkim. Wstrzymaliśmy ten program w zeszłym roku przed szczytem NATO w Warszawie ze względów bezpieczeństwa. Zdaniem ministerstwa spraw wewnętrznych, które podejmowało tę decyzję, okoliczności te, związane z kwestiami bezpieczeństwa, nie zmieniły się, dlatego utrzymujemy naszą politykę dotyczącą odwołania małego ruchu granicznego - powiedział Waszczykowski. Zapewnił, że strona polska nie odczuła problemów ekonomicznych i wskazał, że wielu mieszkańców obwodu kaliningradzkiego posiada wizy długoterminowe pozwalające na wjazd do Polski, np. na zakupy.

Polska - jak mówił minister - nie ma nic przeciwko podtrzymywaniu dialogu z Rosją, jednak ze strony Moskwy brak zamiarów prowadzenia dialogu z Warszawą. Wszystkie problemy, jakie powstały pomiędzy Federacją Rosyjską i wspólnotą międzynarodową, zostały zainicjowane nie przez Polskę, a przez Federację Rosyjską - powiedział szef MSZ. Klucz do poprawienia stosunków między Polską i Federacją Rosyjską leży w Moskwie, a nie w Polsce - ocenił Waszczykowski.

"Miałem nadzieję, że to będzie przełom"

"Ze strony polskiej jest gotowość do współpracy: na początku 2016 roku, praktycznie zaraz po mojej nominacji, wysłałem do Moskwy wiceministra Marka Ziółkowskiego w celu przedyskutowania kwestii współpracy dwustronnej i bezpieczeństwa. Miałem nadzieję, że to stanie się przełomem - przypomniał minister w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie.

Jednak, jak zauważył, mimo kolejnych wizyt w Moskwie wiceszefów polskiego MSZ, Ziółkowskiego i Joanny Wroneckiej, "na razie nikt nie skorzystał ze skierowanego do Moskwy zaproszenia dla wiceministrów do odwiedzenia Warszawy".

Według Waszczykowskiego, Polska starała się również ze swej strony wznowić pracę dwustronnej Grupy do Spraw Trudnych. Wzajemności i gotowości do dialogu nie widzimy również tutaj - wskazał szef polskiej dyplomacji. Wyjaśnił, że niedawno ambasador Rosji w Warszawie Siergiej Andriejew "potwierdził nam, że strona rosyjska nie jest gotowa do odnowienia tego formatu współpracy".

Waszczykowski wyraził nadzieję na to, że we wrześniu w kuluarach Zgromadzenia Ogólnego ONZ dojdzie do jego spotkania z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.

Zastrzeżenia ws. gazociągu Nord Stream. "Niekiedy podejrzewamy, że może być on użyty przeciwko Polsce"

Szef MSZ zauważył w wywiadzie, że Polska jest gotowa "również dalej kupować gaz z Rosji, ale po konkurencyjnej cenie". Podkreślił przy tym, że Polska uważa gazociąg Nord Stream za "instrument polityczny po to, by najpierw obejść Europę Środkową, a potem - być może - odłączyć nam gaz". Przypomniał, że dostawy gazu były już wykorzystywane jako oręż polityczny wobec Ukrainy i Białorusi. Niekiedy podejrzewamy, że może być on użyty również przeciwko Polsce - podkreślił.

Waszczykowski przedstawił w wywiadzie zabiegi podejmowane przez Warszawę w sferze dywersyfikacji dostaw gazu i podkreślił, że za około pięć lat Polska będzie "przynajmniej mniej uzależniona od rosyjskiego gazu, a być może w ogóle od niego niezależna".

Polska będzie się starała wnieść swój wkład w rozwiązanie konfliktu na Ukrainie, jednak - jak podkreślił Waszczykowski, "nie ma takiego pojęcia, jak 'kryzys na Ukrainie', a jest konflikt rosyjsko-ukraiński wywołany przez Rosję". Odnosząc się do sytuacji na Ukrainie, szef MSZ zaznaczył, że konflikt ten "podgrzewa nastroje antyrosyjskie na całym terytorium" tego kraju, jednak - zaznaczył - "nie widzimy wzrostu nacjonalizmu, w tym antypolskiego".

Kontrowersje ws. pomników. "Nie burzymy pomników w miejscach pochówku"

Minister wyjaśnił, że znajdujące się w Polsce groby i cmentarze żołnierzy sowieckich "są chronione przez prawo międzynarodowe, państwo polskie oraz umowy dwustronne". Nie burzymy pomników w miejscach pochówku. Jednak władze lokalne mogą wyburzyć znaki dominacji sowieckiej: czerwone gwiazdy, sierp i młot - tłumaczył.

Jeśli są to pomniki na cmentarzach, to są one pod ochroną. Jeśli nie - to dlaczego mielibyśmy je cenić? To Związek Sowiecki przyczynił się do rozpoczęcia II wojny światowej podpisawszy pakt Ribbentrop-Mołotow i atakując nas od wschodu we wrześniu 1939 roku. Jesteśmy wdzięczni za wyzwolenie od okupacji nazistowskiej w 1945 roku. Jednak potem przez kolejne 45 lat armia sowiecka dyktowała, kto będzie rządzić Polską i nie była to władza wybrana przez Polaków. I właśnie ta władza ceniła sowiecką symbolikę w polskich miastach - podkreślił Waszczykowski.

W nieco szerszej wersji wywiadu na stronie internetowej szef MSZ zaznaczył, że "żadne przepisy międzynarodowe ani porozumienia dwustronne nie chronią tego rodzaju pomników".

"Niestety, obecne władze w Moskwie żywią ambicje imperialne"

Mówiąc o obecności w Polsce około 5 tys. żołnierzy NATO, minister zaznaczył, że są to siły pozwalające uniknąć "sytuacji, którą obserwowaliśmy trzy lata temu na Krymie, gdzie nieoczekiwanie pojawili się jacyś wojskowi bez znaków rozpoznawczych". Przypomniał też w kontekście obecności sił NATO, że doktryna Sojuszu ma charakter obronny.

Uczciwie przyznaję: ciężko jest sąsiadować z Rosją, ze względu na zagrożenia wojskowe, prowokacje na Morzu Bałtyckim i Morzu Czarnym. Jednak z drugiej strony, jest to sąsiedztwo obiecujące, Rosja jest ogromnym rynkiem. Gdyby w Rosji był u władzy rząd demokratyczny i gotowy do współpracy z UE, to byłaby to dla nas idealna sytuacja. Jednak, niestety, obecne władze w Moskwie żywią ambicje imperialne, poddają w wątpliwość ład międzynarodowy, kwestionują konieczność istnienia NATO i próbują zbudować nową architekturę bezpieczeństwa - powiedział Waszczykowski.

(ph)