Po licznych konsultacjach Światowa Organizacja Zdrowia zdecydowała się zmienić nazwę małpiej ospy. Choroba, w języku angielskim nosząca nazwę "monkeypox", od teraz będzie określana również jako "mpox". Po trwającym rok okresie przejściowym, podczas którego obie nazwy będą używane jednocześnie, termin "monkeypox" zostanie wycofany z użycia.
Kiedy na początku 2022 roku choroba zaczęła się rozprzestrzeniać w wielu krajach na świecie, w sieci zaczęto obserwować rasistowskie komentarze związane z nazwą. Na wielu spotkaniach, zarówno publicznych, jak i prywatnych, zgłaszano problem i proszono Światową Organizację Zdrowia (WHO) o zmianę nazwy.
Twierdzono, że nazwa małpia ospa jest dyskryminująca, ponieważ sprawia, że choroba może być powiązana z Afryką. Zwracano uwagę, że wytyczne WHO zalecają unikanie nazw regionów geograficznych czy zwierząt w nazewnictwie chorób.
Nadawanie nazw nowym i - w wyjątkowych sytuacjach - istniejącym chorobom jest obowiązkiem WHO w zakresie Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD) oraz Rodziny Międzynarodowych Klasyfikacji Związanych ze Zdrowiem WHO w ramach procesu konsultacyjnego obejmującego państwa członkowskie organizacji.
WHO, zgodnie z procedurą aktualizacji ICD, przeprowadziła konsultacje z wieloma ekspertami oraz przedstawicielami państw członkowskich. Na podstawie zebranych opinii dyrektor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zalecił zmianę nazwy z "monkeypox" na "mpox".
"Mpox" stanie się terminem preferowanym po trwającym rok okresie przejściowym. Ma on na celu ograniczenie zamieszania spowodowanego zmianą nazwy w trakcie globalnego ogniska epidemicznego małpiej ospy.
Małpia ospa jest rzadką odzwierzęcą chorobą wirusową. Wśród jej objawów wymienia się m.in. wysoką gorączkę, bóle głowy i mięśni oraz wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała.
Jak podaje WHO, do zarażenia wirusem może dojść drogą kropelkową lub poprzez kontakt z krwią i wydzielinami osoby chorej.
Choć małpia ospa należy do chorób, które nie rozprzestrzeniają się łatwo między ludźmi, to można wymienić kilka czynności, które niosą za sobą większe lub mniejsze ryzyko transmisji wirusa:
- wysokie ryzyko - bezpośredni kontakt z zakaźną wysypką, strupami lub płynami ustrojowymi oraz kontakt seksualny,
- podwyższone ryzyko - całowanie, przytulanie, taniec na zatłoczonej imprezie w zamkniętym pomieszczeniu,
- umiarkowane ryzyko - wspólne picie napojów, wspólne korzystanie z łóżka albo ręczników,
- niskie ryzyko - taniec na imprezie na zewnątrz, przymierzanie ubrań w sklepie, dotknięte klamki, podróż samolotem, na siłowni.