Fakt, że prezydent Turcji przedłożył parlamentowi wniosek o zatwierdzenie przystąpienia Szwecji do NATO, nie zmienił sytuacji na Węgrzech. Nasz parlament podejmie suwerenną decyzję w tej sprawie - poinformował minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.
Szijjarto zauważył, że rząd Węgier przedłożył parlamentowi w Budapeszcie projekt ustawy ratyfikacyjnej w sprawie Szwecji już w lipcu zeszłego roku. Dodał, że prowadził w tej sprawie rozmowy ze swoim tureckim odpowiednikiem.
W podobnym tonie wypowiedział się lider grupy parlamentarnej Fideszu Mate Kocsis, cytowany przez portal atv.hu. Nie ma żadnej zmiany w stanowisku partii rządzących, węgierski parlament jest suwerenny i postępuje zgodnie z własnym programem - stwierdził Kocsis.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przesłał w poniedziałek do parlamentu wniosek ratyfikacyjny dotyczący akcesji Szwecji do NATO. Erdogan zobowiązał się do przesłania parlamentowi wniosku ratyfikacyjnego podczas lipcowego szczytu NATO w Wilnie.
W harmonogramie obrad parlamentu Węgier podczas jesiennej sesji wciąż nie ma głosowania nad przystąpieniem Szwecji do NATO.
W reakcji na ruch Erdogana węgierskie partie opozycyjne ponownie wezwały koalicję rządzącą do ratyfikacji wniosku szwedzkiego. We wtorek wystąpiły one z inicjatywą podjęcia przez parlament tej kwestii, ale została ona odrzucona.
Turcja jest ostatnim obok Węgier państwem NATO, które nie ratyfikowało przyjęcia Szwecji do Sojuszu. Do akcesji potrzebna jest zgoda wszystkich sojuszników.
To wspaniała wiadomość, że prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przekazał tureckiemu parlamentowi wniosek o ratyfikację wniosku Szwecji o wejście do NATO - oświadczył w poniedziałek premier Szwecji Ulf Kristersson.
"Teraz pozostaje, aby sprawą zajął się parlament Turcji. Nie możemy doczekać się członkostwa w NATO" - podkreślił Kristersson na platformie X (dawniej Twitter).
"To jest krok w dobrym kierunku" - skomentował minister obrony Szwecji Pal Jonson. Z kolei minister pracy Johan Pehrson zauważył, że szwedzkie wstąpienie do NATO jest "decydujące dla pokoju w Szwecji i Europie".
Jeżeli oni (USA) dotrzymają obietnic, nasz parlament również się z nich wywiąże. Turecki parlament będzie miał ostateczny głos w sprawie członkostwa Szwecji w NATO - mówił Erdogan w rozmowie z dziennikarzami.
Czekamy teraz na jasną odpowiedź z USA w tej sprawie, mamy nadzieję na pozytywne rezultaty, bez dalszej zwłoki - przekazał turecki prezydent.
Turcja blokowała wcześniej możliwość przyjęcia Szwecji do NATO, podkreślając, że władze w Sztokholmie powinny robić więcej w walce z kurdyjskimi bojownikami w swoim kraju i innymi grupami, które Ankara uważa za zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa narodowego.